26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ukraina przesuwa swój dzień, aby uczcić kapitulację nazizmu w zwróceniu się w kierunku Zachodu

Ukraina przesuwa swój dzień, aby uczcić kapitulację nazizmu w zwróceniu się w kierunku Zachodu

  • Rosja obchodzi Dzień Zwycięstwa nad nazistami 9 maja
  • Zełenski mówi, że przesunie rocznicę na 8 maja
  • Posunięcie to zrównałoby Ukrainę z krajami zachodnimi
  • Rosyjski MSZ nazwał Zełenskiego „zdrajcą”

KIJÓW (Reuters) – Prezydent Wołodymyr Zełenski podjął w poniedziałek sformalizowanie dnia 8 maja, w którym Ukraina upamiętnia zwycięstwo aliantów nad nazistowskimi Niemcami w drugiej wojnie światowej, nazywając ją krajem zachodnim w odrzuceniu sowieckiej przeszłości, którą szybko potępił. Moskwa.

Przemawiając do Ukraińców na wzgórzu z widokiem na Kijów, Zełenski powiedział, że „starożytne zło” powróciło, tym razem prowadzone przez „nowoczesną Rosję”, która dąży do tego samego celu, co naziści „zniewolenia i zniszczenia” – ale nie odniesie sukcesu.

Zełenski powiedział, że przedłożył parlamentowi projekt ustawy, który oficjalnie wyznaczy 8 maja jako upamiętnienie i zwycięstwo Ukrainy, a 9 maja stanie się Dniem Europy. Zełenski chce, aby Ukraina wstąpiła do Unii Europejskiej pewnego dnia, po wojnie.

„Przywracamy naszemu krajowi prawdziwą historię bez ideologicznych wpływów. 8 maja większość krajów świata wspomina wielkość zwycięstwa nad nazistami” – powiedział w wideo zamieszczonym na prezydenckim kanale Telegram.

Bezwarunkowa kapitulacja nazistowskich Niemiec weszła w życie o godzinie 23:01 8 maja 1945 r., czyli już 9 maja w Moskwie.

Rosja świętuje 9 maja, wielkie narodowe wydarzenie z ogromnymi paradami wojskowymi i upamiętnieniem ogromnych poświęceń ówczesnego Związku Radzieckiego, który stracił około 27 milionów obywateli w pokonaniu nazistowskich Niemiec.

Ukraina po raz pierwszy przeniosła obchody na 8 maja 2015 roku, oskarżając Rosję, która zaanektowała Krym i wywołała bunt na jego wschodzie w poprzednim roku, o wykorzystanie rocznicy do podsycenia rosyjskiego nacjonalizmu. Ale nie sformalizowała zmiany z obawy przed zaognieniem wewnętrznych podziałów.

– powiedział Zełenski, używając słowa wymyślonego przez Ukraińców na określenie tego, co nazywają rosyjskim faszyzmem.

„Jedność, która przybliża pokój”.

Juda

Kreml powiedział, że 9 maja pozostanie świętem dla wielu na Ukrainie.

READ  Pierwsza Dama Jill Biden odwiedza Ukrainę w rzadkiej wycieczce do strefy wojennej

„Są też weterani, którzy brali udział w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej i ich bliscy, którzy uważają ten dzień i pozostaną świętymi” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapytany o zmianę.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa poszła dalej.

„Co jest gorszego niż wróg? Zdrajca. To jest Zełenski, ucieleśnienie Judasza w XXI wieku… partner faszystów po 80 latach” – powiedziała, dodając, że zdradził pamięć o zmarłych Ukraińcach . Walka z nazistami.

Moskwa zintensyfikowała ataki na ukraińskie miasta, w tym stolicę, Kijów, w okresie poprzedzającym 9 maja, a niektórzy komentatorzy twierdzą, że prezydent Władimir Putin chce, aby jakieś zwycięstwo w zaciekłej wojnie zbiegło się ze świętem.

Zełenski powiedział, że Europa nie może do tego dopuścić i że nadszedł czas, aby ponownie wspólnie pokonać „zło”, „aby nikt nie zniewalał innych narodów ani nie niszczył ponownie innych krajów”.

„Nie znamy jeszcze daty naszego zwycięstwa, ale wiemy, że będzie to święto całej Ukrainy, całej Europy, całego wolnego świata”.

(Raportowanie Elisabeth Piper i Olenny Harmash), montaż autorstwa Marka Heinrichsa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.