20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pekin zamyka parki i muzea w związku ze wzrostem liczby przypadków koronawirusa w Chinach

Pekin zamyka parki i muzea w związku ze wzrostem liczby przypadków koronawirusa w Chinach

BEIJING (Reuters) – Pekin zamknął we wtorek parki, centra handlowe i muzea, ponieważ więcej chińskich miast wznowiło masowe testy na COVID-19, ponieważ władze zmagały się ze wzrostem liczby przypadków, które pogłębiły niepokój o gospodarkę i osłabiły nadzieje na szybkie ponowne otwarcie. .

Chiny zgłosiły w poniedziałek 28 127 nowych infekcji przenoszonych lokalnie, blisko dziennego szczytu od kwietnia, przy czym infekcje w południowym mieście Guangzhou i południowo-zachodniej gminie Chongqing stanowią około połowy całości.

W Pekinie każdego dnia liczba przypadków osiąga nowe szczyty, co skłania władze miasta do tego, by więcej mieszkańców pozostało na miejscu i wykazało negatywny wynik testu COVID, nie starszego niż 48 godzin, aby wejść do budynków publicznych.

Fala infekcji testuje niedawne dostosowania Chin do polityki wolnej od COVID, która ma na celu uczynienie władz bardziej ukierunkowanymi na represje i odciągnięcie ich od ogólnych blokad i testów, które zdusiły gospodarkę i zdemoralizowały ludność po prawie trzech latach od rozpoczęcia pandemia. .

„Niektórzy z naszych przyjaciół zbankrutowali, a niektórzy stracili pracę” – powiedział 50-letni emeryt z Pekinu, który nazywał się Zhou.

„Nie możemy wykonywać tylu czynności, ile zamierzaliśmy, a podróżowanie jest niemożliwe. Mamy więc wielką nadzieję, że pandemia zakończy się tak szybko, jak to możliwe” – powiedziała.

Władze ds. zdrowia przypisały dwa dodatkowe zgony COVID-19, po trzech zgonach w weekend, pierwszym w Chinach od maja.

Szanghaj we wtorek nakazał zamknięcie obiektów kulturalnych i rozrywkowych w siedmiu z 16 prowincji po zgłoszeniu 48 nowych lokalnych infekcji, podczas gdy miasto Tianjin w pobliżu Pekinu stało się ostatnim, które zamówiło testy w całym mieście.

Nawet po zmianie wytycznych Chiny pozostają poza światem dzięki surowym restrykcjom związanym z koronawirusem, w tym całkowicie zamkniętym granicom.

Zaostrzenie środków w Pekinie i innych miejscach, nawet gdy Chiny starają się uniknąć blokad w całym mieście, takich jak ta, która sparaliżowała Szanghaj w tym roku, ponownie wzbudziło obawy inwestorów co do drugiej co do wielkości gospodarki świata, obciążając akcje i skłaniając analityków do obniżenia prognoz na chiński rok . Koniec popytu na ropę.

READ  Katastrofa samolotu w Nepalu: co najmniej 68 zabitych w katastrofie samolotu Yeti Airlines w pobliżu Pokhary

Firma maklerska Nomura podała, że ​​jej wewnętrzny indeks oszacował, że miejscowości odpowiadające za około 19,9% produktu krajowego brutto Chin były objęte jakąś formą blokady lub ograniczeń, w porównaniu z 15,6% w ostatni poniedziałek i niedaleko szczytu indeksu w kwietniu, podczas blokady Szanghaju. . .

Rząd argumentuje, że podpisanie przez prezydenta Xi Jinpinga polityki nierozprzestrzeniania się koronawirusa ratuje życie i jest konieczne, aby zapobiec przeciążeniu systemu opieki zdrowotnej.

Ale wielu sfrustrowanych użytkowników mediów społecznościowych dokonało porównania do zamaskowanych fanów na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej, które rozpoczęły się w niedzielę w Katarze.

„Dziesiątki tysięcy osób w Katarze nie nosi masek. Wciąż panikujemy” – napisał jeden z użytkowników na Weibo.

Zamki znajdują się

W poniedziałek stolica ostrzegła, że ​​czeka ją najcięższa próba pandemii i zaostrzyła zasady wjazdu, wymagając od przybyszów z innych części Chin poddania się trzydniowemu testowi na COVID, zanim będą mogli opuścić miejsce zakwaterowania.

Wielu mieszkańców Pekinu widziało, jak ich budynki są zamknięte, chociaż ograniczenia te często trwają tylko kilka dni.

Niektórzy mieszkańcy twierdzili, że dostawy artykułów spożywczych były powolne ze względu na duże ilości, podczas gdy wiele muzeów zostało zamkniętych, a miejsca takie jak park rozrywki Happy Valley i park Chaoyang, popularne wśród biegaczy i turystów, zapowiedziały zamknięcie.

Pekin zgłosił w poniedziałek 1438 nowych przypadków krajowych, w porównaniu z 962 w niedzielę, a także kolejne 634 przypadki w ciągu pierwszych 15 godzin we wtorek.

Władze gminy poinformowały, że wicepremier Sun Chunlan, który prowadził politykę nierozprzestrzeniania koronawirusa, odwiedził Chongqing w poniedziałek i wezwał władze do przestrzegania planu i kontrolowania wybuchu epidemii.

READ  Ukraina rozpoczyna ofensywę w regionie Bachmut w kilku kierunkach jednocześnie - Ministerstwo Obrony

Nie tak, jak podano

Chińska gospodarka stoi w obliczu jednego z najwolniejszych wskaźników wzrostu od dziesięcioleci: pękła ogromna bańka na rynku nieruchomości, bezrobocie wśród młodzieży osiągnęło ostatnio rekordowy poziom, sektor prywatny został sparaliżowany przez brak COVID i serię represji w branżach, które, jak twierdzi, widział „barbarzyńskiej ekspansji”.

Inwestorzy mieli nadzieję, że bardziej ukierunkowane wdrożenie przez Chiny zerowych ograniczeń związanych z COVID może zwiastować większe złagodzenie, ale wielu analityków przestrzega przed nadmiernym optymizmem.

Eksperci ostrzegają, że pełne ponowne otwarcie wymagałoby znacznego wysiłku w celu zwiększenia szczepień i zmiany komunikatów w kraju, w którym choroba nadal budzi powszechny strach. Władze twierdzą, że planują zbudować więcej szpitali i klinik zajmujących się gorączką w celu badań przesiewowych pacjentów i formułują kampanię szczepień.

Wiele firm, zwłaszcza tych zorientowanych na klienta, również obawia się, że może to nie potrwać do przyszłego roku, ponieważ klienci nadal trzymają swoją gotówkę.

„Prawdziwy obraz może nie być tak różowy, jak się wydaje” – napisali analitycy Nomura, mówiąc, że spodziewają się przyspieszenia ponownego otwarcia dopiero po marcu przyszłego roku, kiedy dobiegną końca przetasowania w najwyższym kierownictwie Chin.

„Ponowne otwarcie może się powtarzać, ponieważ decydenci mogą się wycofać po zauważeniu szybkiego wzrostu liczby przypadków i niepokojów społecznych. W związku z tym lokalni urzędnicy mogą być bardziej niechętni do bycia pierwszymi, którzy próbują odkryć prawdziwe intencje Pekinu” – napisał Nomura. .

reportaże z redakcji w Pekinie i Szanghaju; Napisane przez Brendę Goh. Montaż autorstwa Tony’ego Monroe, Meral Fahmy, Jerry’ego Doyle’a i Raisy Kasuluski

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.