6 grudnia, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Dziesiątki osób zginęło w pożarze fabryki w Anyang w Chinach Chiny

36 osób zginęło, a dwie są zaginione po wybuchu pożaru fabryki w centrum kraju Chiny– poinformowały państwowe media, powołując się na władze lokalne.

Pożar wybuchł w fabryce w mieście Anyang w centralnej prowincji Henan w poniedziałek po południu, poinformowała we wtorek chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua, nie ujawniając dalszych szczegółów.

Państwowe media podały, że służby ratownicze jako pierwsze otrzymały zgłoszenie o pożarze, który rozpoczął się o godzinie 16:22 w firmie Kaixinda Trading Co Ltd w dystrykcie Wenfeng lub „strefie zaawansowanych technologii” w mieście Anyang. „Po otrzymaniu alarmu miejski oddział ratowniczo-gaśniczy natychmiast wysłał na miejsce wojska” – poinformował CCTV.

„Jednocześnie na miejsce pojechały służby bezpieczeństwa publicznego, pogotowia ratunkowego, jednostki administracji miejskiej i jednostki energetyczne, które prowadziły działania ratowniczo-ratownicze” – dodała, dodając, że pożar ugaszono około godziny 23:00.

Oprócz zabitych i zaginionych, dwóch przebywa w szpitalu z obrażeniami niezagrażającymi życiu, donosi CCTV.

Władze poinformowały, że w związku z pożarem zatrzymano dwóch „podejrzanych o popełnienie przestępstwa”, ale nie podały żadnych dalszych szczegółów.

Wypadki przemysłowe są w Chinach powszechne ze względu na niskie standardy bezpieczeństwa i korupcję wśród urzędników odpowiedzialnych za ich egzekwowanie.

W czerwcu jedna osoba zginęła, a druga została ranna w wybuchu w fabryce chemicznej w Szanghaju. Pożar w zakładzie petrochemicznym Sinopec w Szanghaju w odległej dzielnicy Jinshan wysłał gęste chmury dymu nad rozległy obszar przemysłowy, z trzema pożarami płonącymi w różnych miejscach.

W ubiegłym roku wybuch gazu zabił 25 osób i obrócił w gruzy kilka budynków w centralnym mieście Xi’an.

W marcu 2019 r. eksplozja w fabryce chemicznej w Yancheng, położonej 260 kilometrów (161 mil) od Szanghaju, zabiła 78 osób i zniszczyła domy w promieniu kilku kilometrów.

Cztery lata temu ogromna eksplozja w północnym Tianjin w magazynie chemicznym zabiła 165 osób, co było jednym z najgorszych wypadków przemysłowych w Chinach.

Z AFP i Reutersem