30 listopada, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rishi Sunak wyklucza szwajcarską umowę handlową z Unią Europejską

Rishi Sunak wyklucza szwajcarską umowę handlową z Unią Europejską

Premier Rishi Sunak wykluczył jakąkolwiek umowę w stylu szwajcarskim w celu usunięcia barier handlowych z UE, ponieważ eurosceptyczni posłowie twierdzą, że kanclerz Jeremy Hunt próbował złagodzić umowę Brexit Borisa Johnsona.

Sunak nalegał na konferencji CBI w Birmingham, że „podstawowa” umowa Brexitu Johnsona – umowa o handlu i współpracy – może „przynieść krajowi ogromne korzyści”.

Ale niektórzy konserwatywni posłowie uważają, że Hunt, który poparł Remain w referendum w sprawie Brexitu w 2016 r. i chce usunięcia „zdecydowanej większości” barier handlowych między Wielką Brytanią a UE, naciska na łagodniejszą formę Brexitu.

Downing Street powiedział w poniedziałek, że Sunak nie poprze „umowy w stylu szwajcarskim” z UE, wykluczając jakąkolwiek zgodność z przepisami UE i odrzucając swobodny przepływ osób, jurysdykcję Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i wszelkie „niepotrzebne płatności” na rzecz Bruksela. .

TCA usuwa kontyngenty i taryfy z większości handlu, ale pozostawia znaczące przeszkody regulacyjne, ze względu na wykluczenie Wielkiej Brytanii z jednolitego rynku. Niezależne Biuro Odpowiedzialności Budżetowej stwierdziło w zeszłym tygodniu, że Brexit spowodował „znaczący negatywny wpływ na handel”.

Hunt powiedział BBC w zeszłym tygodniu, że „nieograniczony handel” z sąsiadami jest „bardzo dobry dla wzrostu”, ale odmówił powiedzenia, w jaki sposób rząd może usunąć takie bariery poza jednolitym rynkiem.

„Mam wielką pewność, że w nadchodzących latach znajdziemy, poza jednolitym rynkiemJesteśmy w stanie usunąć zdecydowaną większość barier handlowych, jakie istnieją między nami a Unią Europejską.

Downing Street odmówił powtórzenia apelu Hunta o usunięcie „zdecydowanej większości” barier w handlu między Wielką Brytanią a UE, uznając, że UE dała jasno do zrozumienia, że ​​Wielka Brytania zapłaci cenę za „twardy” brexit wynegocjowany przez Johnsona .

Downing Street odrzuciło raport Sunday Times, że Wielka Brytania rozważa nawiązanie relacji handlowych w stylu szwajcarskim z UE, mówiąc zamiast tego, że swoboda regulacyjna stanowi ważną szansę na brexit.

READ  Giorgia Meloni ma mandat, ale bardzo mało czasu

Sunak Powiedział: „Będę szczery. Pod moim przywództwem Wielka Brytania nie będzie dążyć do żadnych relacji z Europą, które byłyby uzależnione od przestrzegania zasad UE. Głosowałem za Brexitem. Wierzę w Brexit. Brexit może uratować Unia Europejska ma ogromne zalety i możliwości dla kraju.

Parlamentarzyści opowiadający się za Brexitem byli częściowo uspokojeni naleganiami Downing Street, że nie będzie dążyć do zawarcia umowy w stylu szwajcarskim, ale wielu podejrzewało, że Hunt będzie próbował popchnąć politykę rządu w kierunku łagodniejszego wyjścia z UE.

Były minister rządu powiedział: „Rishi był zwolennikiem odejścia, co daje mu dużą wiarygodność. Ale jest mniej pewności co do referencji Jeremy’ego w sprawie brexitu. Jego instynkty zawsze wydają się biec w kierunku bliższego sojuszu z UE”.

David Davis, były sekretarz ds. Brexitu, powiedział: „Ogólny kierunek podróży będzie zmierzał w kierunku od dawna oczekiwanego złagodzenia stosunków między Wielką Brytanią a UE, biorąc pod uwagę ostatnie napięcia. Ale Wielka Brytania nigdy nie będzie w umowie w stylu szwajcarskim z UE”.

Starszy członek torysów powiedział: „Wśród zwolenników brexitu istnieje obawa, że ​​establishment przejął teraz kontrolę. Ja i wielu innych nigdy nie uważaliśmy Rishiego za prawdziwego brexitowca. Fakt, że pozostaje nasz kanclerz, jest również powodem do niepokoju. „

Inny wysoki rangą członek Eurosceptycznej Europejskiej Grupy Badawczej powiedział: „Oczywiste jest, że kanclerz i Sunak mają różne poglądy na temat UE i Brexitu, ale wydaje się, że premier w tej sprawie upiera się”.

Sojusznicy Hunta twierdzą, że kanclerz jest zdecydowana wykorzystać możliwości, jakie stwarza umowa Brexitu Johnsona – a nie szukać nowego paradygmatu – podczas gdy zarówno Ministerstwo Skarbu, jak i Numer 10 zaprzeczają jakimkolwiek różnicom w podejściu do tej kwestii.