4 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja wystrzeliwuje zaporę rakietową na Ukrainę w „powszechnym” ataku

Rosja wystrzeliwuje zaporę rakietową na Ukrainę w „powszechnym” ataku

Rosja wystrzeliła w nocy salwę pocisków – „A Ogromny atak rakietowy„To wymierzone w „krytyczną infrastrukturę” – podały ukraińskie siły powietrzne w oświadczeniu w sobotę, a ukraińscy urzędnicy potwierdzili, że celem było co najmniej sześć regionów, w tym stolica Kijów.

Siły Powietrzne poinformowały, że zestrzeliły 18 z 33 pocisków manewrujących wystrzeliwanych z powietrza i morza.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział w serwisie informacyjnym Telegram, że w sobotę rano zestrzelono „kilka pocisków” wymierzonych w stolicę. Podobne doniesienia napłynęły od gubernatorów sześciu prowincji na Zachodzie i Centralnej, a także południowego regionu Odessy nad Morzem Czarnym.

Atak jest częścią najnowszej strategii Rosji. W ciągu ostatnich dwóch tygodni Moskwa nasiliła ataki na kluczową infrastrukturę cywilną na Ukrainie, przygotowując się na mroźną zimę. Urzędnicy powiedzieli, że około 40% krajowego systemu elektroenergetycznego zostało poważnie uszkodzone. Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział wcześniej w tym tygodniu, że 30% ukraińskich elektrowni zostało zniszczonych od 10 października.

Strażacy pracują nad ugaszeniem pożaru w obiektach infrastruktury energetycznej uszkodzonych przez rosyjski atak rakietowy podczas trwającego ataku Rosji na Ukrainę, w nieznanym miejscu na Ukrainie, 22 października 2022 r.
Strażacy pracują nad ugaszeniem pożaru w obiektach infrastruktury energetycznej uszkodzonych przez rosyjski atak rakietowy podczas trwającego ataku Rosji na Ukrainę, w nieznanym miejscu na Ukrainie, 22 października 2022 r.

Serwis prasowy ukraińskiego prezydenta / Materiał informacyjny przez Reuters


W sobotę setki tysięcy ludzi w centralnej i zachodniej Ukrainie obudziło się z zaciemnienia. Zachodnie miasto Chmielnicki, leżące nad Bugiem i przed wojną zamieszkiwane przez około 275 000 osób, zostało w sobotę pozbawione prądu, wkrótce po tym, jak lokalne media doniosły o kilku głośnych wybuchach.

W sobotnim poście w mediach społecznościowych rada miasta wezwała mieszkańców do zaopatrywania się w wodę „na wypadek, gdyby zabrakło jej również w ciągu godziny”.

Podobny apel za pośrednictwem Telegramu wystosował w sobotę burmistrz Łucka, liczącego 215 tys. mieszkańców miasta położonego na dalekim zachodzie Ukrainy. Powiedział, że zasilanie w Łucku zostało częściowo przerwane po tym, jak rosyjskie pociski uderzyły w lokalne obiekty energetyczne.

Lokalne władze poinformowały w Telegramie, że centralne miasto Uman, główne centrum pielgrzymkowe dla chasydzkich Żydów, których przed wojną było około 100 000, również pogrążyło się w ciemności po tym, jak pocisk uderzył w pobliską elektrownię.

W stolicy i czterech okolicznych regionach, w tym w Czerkasach, w sobotni poranek weszły w życie przerwy w dostawie prądu w odpowiedzi na zmniejszone dostawy prądu. Państwowa firma energetyczna Ukrnergo nadal wzywała wszystkich Ukraińców do oszczędzania energii.

Na początku tego tygodnia Zełenski wezwał konsumentów do ograniczenia zużycia energii między 7 rano a 11 rano każdego dnia oraz do unikania używania energochłonnych urządzeń, takich jak grzejniki elektryczne.

Wojna ukraińsko-rosyjska
Mężczyzna patrzy przez okno na budynek zniszczony w wyniku walk między siłami ukraińskimi i rosyjskimi w Borodince w obwodzie kijowskim na Ukrainie, 21 października 2022 r.

Emilio Morenati/AFP


READ  Papież Franciszek wyświęcił 21 kardynałów, w tym duchownych z Hongkongu w Stanach Zjednoczonych