16 listopada, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Raport Wardziły szczegółowo przedstawia korzyści płynące z integracji i rozwoju polskiej energetyki i ciepłownictwa

Raport Wardziły szczegółowo przedstawia korzyści płynące z integracji i rozwoju polskiej energetyki i ciepłownictwa

Grupa technologiczna Wärtsilä Poland opracowała praktyczną i opłacalną strategię przejścia z systemów elektroenergetycznych i ciepłowniczych (DH) zdominowanych węglem na system wykorzystujący głównie energię odnawialną. Z nowego raportu modelowanie pokazuje, że współoptymalizacja sektora elektroenergetycznego i ciepłowniczego w Polsce w ciągu następnej dekady mogłaby zaoszczędzić łącznie 3,8 miliarda euro i zmniejszyć roczną emisję CO2 w sektorach elektroenergetycznym i ciepłowniczym o 57% do 2032 r. Wzrost zapotrzebowania na moc.

Raport zatytułowany „Rozwój przyszłości Polski: poprawa systemu elektroenergetycznego i ciepłownictwa na następną dekadę” porusza konkretne wyzwania związane z dekarbonizacją starzejących się i nieefektywnych systemów ciepłowniczych opalanych węglem w Polsce.

„Dekarbonizacja sieci ciepłowniczych jest technicznie trudniejsza niż systemu elektroenergetycznego. Badanie Wardziły pokazuje drogę do dekarbonizacji, podkreślając znaczenie instalowania elastycznych aktywów wytwórczych w systemach ciepłowniczych. Zastosowanie pomp ciepła i silników gazowych w kogeneracji (CHP) odgrywa rolę kluczową rolę w równoważeniu nieciągłej generacji odnawialnej” – mówi Louis Strydom, dyrektor ds. wzrostu i rozwoju w Wärtsilä Energy.

W polskiej energetyce inwestycje skupiały się dotychczas głównie na dużych elektrowniach z turbinami gazowo-parowymi, pomijając potencjał połączenia sektorów elektroenergetycznego i ciepłowniczego. Wyniki modelowania Wärtsilä pokazują, że łącząc i rozwijając te sektory, Polska może osiągnąć kilka kamieni milowych w gospodarce i energetyce w ciągu następnej dekady. Zwiększenie udziału energii odnawialnej z 29% w 2023 r. do 68% w 2032 r. oraz zmniejszenie udziału węgla w produkcji energii elektrycznej z 61% do 26% i ciepłownictwie z 80% do 8% w 2032 r.

„Pomimo nieodłącznych wyzwań przyszłość polskich systemów elektroenergetycznych i ciepłowniczych rysuje się w jasnych barwach. Nasze badanie pokazuje, że wiedza i technologia potrzebne do rozwoju tych sektorów oferują niezliczone możliwości społeczno-gospodarcze. Kooptacja nie tylko zapewnia bardziej zrównoważony i efektywny koszyk energetyczny, ale także bardziej opłacalną ścieżkę transformacji. Wrocław ma możliwości i doświadczenie, aby wspierać Polskę w transformacji energetycznej” – komentuje Louis Strydom.

Firma Wärtsilä modelowała i analizowała prawie 200 systemów energetycznych, aby określić optymalny projekt systemu umożliwiający integrację odnawialnych źródeł energii oraz redukcję kosztów operacyjnych i emisji.

READ  Polski premier powiedział Zełenskiemu, aby nigdy więcej nie obrażał Polaków

Z pełną wersją badania można zapoznać się tutaj: Poprawa przyszłości Polski: Optymalizacja systemów elektroenergetycznych i ciepłowniczych na następną dekadę

Więcej informacji na temat tego wydania można uzyskać, kontaktując się z mediami:

Kadri Behkonen
Menedżer komunikacji
Energia Wartsila
Gang: +358 50 591 6180
[email protected]

Podpis pod zdjęciem: Nowe badanie wskazuje najlepszy sposób połączenia sektora energetycznego i ciepłowniczego w Polsce Elastyczne silniki gazowe Wärtsilä mają potencjał, aby wnieść znaczącą wartość dodaną w ekologiczną transformację polskiego ciepłownictwa. © Wärtsilä

Wszystkie publikacje Wärtsilä są dostępne na stronach www.wartsila.com/media/news-releases i news.cision.com/wartsila-corporation, skąd można pobrać obrazy. Wykorzystywanie obrazów jest dozwolone wyłącznie w połączeniu z treścią zawartą w niniejszej informacji prasowej. Obrazy Wärtsilä są dostępne na stronie www.wartsila.com/media/image-bank.

Energia Wärtsilä w pigułce
Wärtsilä Energy przewodzi przejściu w kierunku przyszłości w 100% odnawialnej energii. Pomagamy naszym partnerom przyspieszyć ich podróże w kierunku dekarbonizacji dzięki naszym wiodącym na rynku technologiom i wiedzy specjalistycznej w zakresie modelowania systemów elektroenergetycznych. Należą do nich usługi dekarbonizacji, przyszłe elektrownie bilansowe zasilane paliwem, rozwiązania hybrydowe, magazynowanie energii i technologie optymalizacji, w tym cyfrowa platforma energetyczna GEMS. Usługi cyklu życia Wärtsilä Energy mają na celu zwiększenie wydajności, poprawę niezawodności i zagwarantowanie wydajności operacyjnej. Do 180 krajów na całym świecie dostarczono 79 GW mocy wytwórczych i 125 systemów magazynowania energii.
www.wartsila.com/energy

W skrócie Wartzila
Wärtsilä jest światowym liderem w dziedzinie innowacyjnych technologii i rozwiązań cyklu życia dla rynków morskich i energetycznych. Kładziemy nacisk na innowacje w zrównoważonych technologiach i usługach, aby pomóc naszym klientom w ciągłej poprawie ich wyników środowiskowych i ekonomicznych. Nasz oddany i pełen pasji zespół składający się z 17 800 specjalistów w ponad 280 lokalizacjach w 79 krajach kształtuje transformację dekarbonizacyjną w naszych branżach na całym świecie. W 2023 roku sprzedaż netto Wärtsilä wyniosła 6,0 miliardów euro. Wärtsilä jest notowana na helsińskiej giełdzie Nasdaq.
www.wartsila.com

READ  Raport biznesowy w dziedzinie obronności: zapowiedź sympozjum kosmicznego; Inicjatywy kosmiczne Lockheed; Polska preferuje serwis Abramsa; Nawet więcej.