20 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Warszawa zwalnia dowódcę polskiego Eurokorpusu, powołując się na śledztwo – DW – 27.03.2024

Warszawa zwalnia dowódcę polskiego Eurokorpusu, powołując się na śledztwo – DW – 27.03.2024

Polski dowódca jednostki wojskowej Eurokorpus został odwołany przez polskie Ministerstwo Obrony w związku z dochodzeniem kontrwywiadu w sprawie jego poświadczenia bezpieczeństwa.

Generał porucznik Jarosław Gromadziński od czerwca 2023 r. był dowódcą Eurokorpusu – wspólnej grupy wojskowej niektórych krajów UE i NATO, ale otrzymał rozkaz powrotu do Warszawy.

„Kontrwywiad wojskowy wszczął czynności dochodzeniowo-śledcze w związku z poświadczeniem bezpieczeństwa osobistego generała broni Jarosława Gromadzińskiego w związku z uzyskaniem nowych informacji na temat tego funkcjonariusza” – czytamy w komunikacie ministerstwa.

Stwierdzono, że mianowano już innego funkcjonariusza, który ma „zapewnić ciągłość” na stanowisku „ze skutkiem natychmiastowym”.

Generał broni Gromadziński dowodził wcześniej polską 18. Dywizją Zmechanizowaną w Iraku.

W ostatnich miesiącach służył w Wiesbaden w Niemczech w ramach Międzynarodowego Zespołu Pomocy dla Ukrainy, gdzie zajmował się szkoleniem ukraińskich żołnierzy.

Co to jest Eurokorpus?

Eurocorps to wielonarodowa europejska jednostka wojskowa składająca się z personelu z 11 krajów: „członków uczestniczących” z Belgii, Francji, Niemiec, Luksemburga, Polski i Hiszpanii oraz „członków stowarzyszonych” z Austrii, Grecji, Włoch, Rumunii i Turcji.

Eurokorpus ma swoje korzenie w francusko-niemieckiej brygadzie utworzonej w 1989 roku w ramach francuskich i niemieckich wysiłków na rzecz wzmocnienia integracji bezpieczeństwa europejskiego.

Organizacje Eurocorp z siedzibą we francuskim Strasburgu są upoważnione do udziału w misjach ewakuacyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) i NATO, misjach humanitarnych, utrzymywaniu pokoju i zarządzaniu kryzysowym.

Niedawno brała udział w misjach utrzymywania pokoju i misjach szkoleniowych żołnierzy w Mali i Republice Środkowoafrykańskiej.

W 2004 r. wysłano go do Afganistanu.

mf/wd (Reuters, AFP)

READ  Kasaya rozszerza swoją globalną obecność dzięki nowemu biuru w Polsce