15 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska oferuje 870 MW energii słonecznej na najnowszych aukcjach energii odnawialnej

Polska jest na dobrej drodze do wykorzystania w tym roku około 3,2 GW energii słonecznej. Zdjęcie: R. Power.

Według Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Polska odłożyła około 870 MW mocy fotowoltaicznej w ostatniej rundzie aukcji odnawialnych źródeł energii, które odbyły się na początku tego miesiąca.

Aukcje na projekty fotowoltaiczne i wiatrowe o mocy powyżej 1 MW zamknęło 570 MW oferentów energii słonecznej, przy czym najniższa oferta wyniosła 0,20785 zł/kWh (0,05072 USD/kWh), nieco niżej niż najniższa oferta tego typu w Polsce. Poprzednie przetargi za poprzedni rok. Dostarczono również nadmorskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 460 MW.

W kolejnej aukcji na elektrownie słoneczne i wiatrowe do 1 MW 182 uczestników złożyło 401 ofert, wszystkie na projekty fotowoltaiczne. W tym przetargu 0,219 zł/kWh (0,05344 USD/kWh) ma zostać przeznaczone na budowę instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy około 300 MW. URE poinformował, że ze względu na dużą liczbę składanych ofert zwycięzców aukcji wyłoniono nie tylko według ceny, ale także kolejności licytacji.

Trzeci przetarg odbył się również na projekty hydroenergetyczne, bioenergetyczne i geotermalne. Z trzech aukcji ponad 96% udanych ofert pochodziło od graczy wykorzystujących energię słoneczną.

Zapowiedziany pod koniec października, pierwsza polska oferta w ostatniej rundzie aukcyjnej umożliwiła oferentom złożenie ofert na projekty hybrydowych źródeł odnawialnych. Aukcje te zostały jednak zamknięte bez aukcji hybrydowych.

Wśród firm, które zwyciężyły w ostatniej rundzie, znalazł się szwedzki deweloper OX2, który otrzymał 28 MW energii słonecznej i prawie 120 MW energii wiatru.

„Większa ilość powietrza i fotowoltaiki jest niezbędna dla konsumentów w Polsce, aby obniżyć ceny energii elektrycznej i zmniejszyć lokalne zanieczyszczenie powodowane przez paliwa kopalne” – powiedziała Katarzyna Suchcicka, Poland Country Manager ds. OX2.

Komisja Europejska niedawno Zatwierdził rozszerzenie Polski program aukcji odnawialnych źródeł energii do końca 2027 r. pomoże w realizacji celów środowiskowych kraju.

Po wykorzystaniu około 2,5 GW energii słonecznej w 2020 roku, Polska dodała w tym roku 3,2 GW. Badanie opublikowane w zeszłym tygodniu Stowarzyszenie branżowe Solar Power Europe, wraz z aukcjami, stwierdziło, że do wdrożenia w kraju zachęcał system pomiaru netto wypełniony przyjaznym dla użytkownika planem zużycia własnego i planem rabatowym dla systemów mieszkaniowych.

READ  Belgia i Niemcy robią fale w Krefeld, a Polska błyszczy w Swansea: Europejska Federacja Hokeja

W tym roku firma LightSource PP pojawiła się jako firma zajmująca się fotowoltaiką Ogłoś swój wpis Na polski rynek fotowoltaiczny poprzez umowę o współrozwoju gazociągu 757MWp w kraju. Na początku tego roku niezależny producent energii RP Global powiedział, że tak: Kontynuuje przez rurę Projekty fotowoltaiczne i wiatrowe w Polsce oferują moc ponad 1 GW.