18 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rada Bezpieczeństwa ONZ nie zatwierdza amerykańskiego projektu rezolucji w sprawie zawieszenia broni w Gazie  Wiadomości o izraelskiej wojnie w Gazie

Rada Bezpieczeństwa ONZ nie zatwierdza amerykańskiego projektu rezolucji w sprawie zawieszenia broni w Gazie Wiadomości o izraelskiej wojnie w Gazie

Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych nie przyjęła amerykańskiego projektu rezolucji wzywającej do zawieszenia broni w toczącej się izraelskiej wojnie w Strefie Gazy, ale nie żądającej, po tym jak dwóch stałych członków zdecydowało się ją zawetować.

Projekt, który w piątek został przedstawiony Radzie, uzyskał 11 głosów za, przy trzech głosach przeciw – ze strony Rosji, Chin i Algierii – a Gujana wstrzymała się od głosu.

Zarówno Rosja, jak i Chiny zawetowały uchwałę, która mówiłaby o „konieczności natychmiastowego i trwałego zawieszenia broni” i potępiła atak Hamasu z 7 października.

Moskwa oskarżyła Waszyngton o „obłudny spektakl”, który nie wywiera presji na Izrael.

Ambasador Rosji przy ONZ Wasilij Niebenzia powiedział, że projekt rezolucji jest wysoce upolityczniony i zawiera „skuteczne zielone światło” dla Izraela dla rozpoczęcia operacji wojskowej w mieście Rafah na dalekim południu Strefy Gazy, gdzie ponad Mieszka tu 1,5 miliona Palestyńczyków.

Nebenzia stwierdziła, że ​​w tekście rezolucji nie ma wezwania do zawieszenia broni i oskarżyła amerykańskie przywódcy o „celowe wprowadzanie społeczności międzynarodowej w błąd”.

Przedstawiciel Chin Zhang Jun powiedział, że w projekcie „pominięto najważniejszą kwestię, jaką jest zawieszenie broni”, poprzez swój „niejasny” język.

Dodał: „Nie daje też nawet odpowiedzi na pytanie o osiągnięcie zawieszenia broni w najbliższej przyszłości”.

Żadnego „żądania” zawieszenia broni

Chociaż Stany Zjednoczone promowały to rozwiązanie jako wzywające do zawieszenia broni, krytycy zwrócili uwagę, że projekt ten nie nawoływał do zakończenia wojny.

Propozycja potwierdza „konieczność” „natychmiastowego i trwałego zawieszenia broni w celu ochrony ludności cywilnej ze wszystkich stron” i różni się od poprzednich projektów rezolucji, którym sprzeciwiał się Waszyngton, a które wzywały do ​​bezwarunkowego zawieszenia broni.

Amerykański projekt rezolucji łączy także zawieszenie broni z toczącymi się rozmowami mającymi na celu osiągnięcie porozumienia o rozejmie prowadzącego do uwolnienia izraelskich więźniów w Gazie.

READ  Bolsonaro: Jak wynika z dokumentów sądowych, były prezydent Brazylii przedstawił plan zamachu stanu najwyższym dowódcom wojskowym

„Mówi, że zawieszenie broni jest ważne. Nie wydaje się, aby tego żądała” – powiedział na początku tygodnia korespondent dyplomatyczny Al Jazeery James Baez, który otrzymał kopię projektu rezolucji.

Dodał: „To także bezpośrednio łączy to zawieszenie broni z uwolnieniem pozostałych więźniów przetrzymywanych przez Hamas i inne grupy w Gazie”.

Po piątkowym głosowaniu ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield stwierdziła, że ​​Rosja przedłożyła politykę nad postęp, używając swojego weta, i dodała, że ​​Rosja i Chiny nie robią nic pożytecznego, aby promować pokój.

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield przemawia na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku, Stany Zjednoczone, 22 marca 2024 r. [Mike Segar/Reuters]

Alternatywne projekty uchwał

Stany Zjednoczone, najbliższy sojusznik Izraela, wykorzystały swoje prawo weta wobec trzech rezolucji wzywających do zawieszenia broni, z których ostatnia była decyzją popieraną przez Arabów, popieraną przez 13 członków Rady Bezpieczeństwa, przy czym jeden członek wstrzymał się od głosu 20 lutego.

Poprzedniego dnia Stany Zjednoczone rozesłały konkurencyjną uchwałę, która przeszła poważne zmiany w trakcie negocjacji przed piątkowym głosowaniem.

Pierwotnie miał wspierać tymczasowe zawieszenie broni powiązane z uwolnieniem wszystkich zakładników, wcześniejszy projekt wspierałby międzynarodowe wysiłki w zakresie zawieszenia broni w ramach umowy w sprawie zakładników.

Ambasador Algierii przy ONZ Ammar Benjamea powiedział w piątek, że gdyby Rada wydała decyzję w lutym, można by uratować tysiące niewinnych istnień ludzkich. Od początku wojny w październiku ubiegłego roku zginęło ponad 32 000 Palestyńczyków, w większości kobiety i dzieci.

Benjemaa powiedział, że liczby te przedstawiają życia „i zniszczone nadzieje”, dodając, że tekst amerykański nie wskazywał odpowiedzialności Izraela za ich śmierć.

W rozmowie z dziennikarzami później tego samego dnia rzecznik ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, John Kirby, powiedział, że amerykański projekt rezolucji nie wnosi „nic nowego”, podkreślając, że wyraża on stałe stanowisko Waszyngtonu dotyczące poparcia tymczasowego zawieszenia broni w Gazie w ramach porozumienia. Zakładnicy.

READ  Władca Ukrainy: dwie osoby zginęły w ukraińskim bombardowaniu rosyjskiej wsi | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Kirby oskarżył Rosję i Chiny o odrzucenie propozycji „po prostu” dlatego, że została napisana w Stanach Zjednoczonych.

Tymczasem 10 wybranych członków Rady Bezpieczeństwa przygotowuje własną rezolucję, żądając, aby wszystkie strony przestrzegały natychmiastowego humanitarnego zawieszenia broni podczas świętego miesiąca Ramadan, który rozpoczął się 10 marca, co doprowadzi do trwałego i trwałego zawieszenia broni.

Domaga się także „natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich zakładników” i podkreśla pilną potrzebę ochrony ludności cywilnej i dostarczenia pomocy humanitarnej w całej Strefie Gazy.

Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział w piątek, że Francja będzie również pracować nad wydaniem nowej rezolucji Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie zawieszenia broni w Gazie.

Macron powiedział na zakończenie swojego przemówienia: „Po wecie zastosowanym kilka minut temu przez Rosję i Chiny, wznowimy prace w oparciu o francuski projekt rezolucji w Radzie Bezpieczeństwa i będziemy współpracować z naszymi amerykańskimi, europejskimi i arabskimi partnerów do osiągnięcia porozumienia”. Podczas szczytu przywódców Unii Europejskiej w Brukseli.