30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Rosja uderza w dziesiątki wiosek i miast – DW – 01.11.2023

Rosja uderza w dziesiątki wiosek i miast – DW – 01.11.2023

Przejdź do następnej sekcji Ukraina ogłasza największe w tym roku ataki dronów i artylerii przeprowadzone przez Rosję

1 listopada 2023 r

Ukraina ogłosiła największe w tym roku ataki dronów i artylerii przeprowadzone przez Rosję

Ukraina stwierdziła, że ​​w ciągu ostatnich 24 godzin Rosja zbombardowała i przeprowadziła ataki dronami na ponad 100 osiedli – więcej niż w jakikolwiek inny dzień w tym roku.

„W ciągu ostatnich 24 godzin wróg zaatakował 118 osiedli w 10 obwodach. To najwięcej zaatakowanych miast i wsi od początku roku” – poinformował w mediach społecznościowych minister spraw wewnętrznych Ukrainy Igor Kłymenko. .

Nocne ataki w Północno-wschodni obwód charkowski Lokalne władze podały, że co najmniej jedna osoba zginęła, a kolejna w południowym obwodzie chersońskim. Według doniesień 59-letnia kobieta zginęła także w ataku rosyjskiego drona na miasto Nikopol na południu.

Od rozpoczęcia ofensywy w lutym ubiegłego roku Moskwa wystrzeliła miliony pocisków artyleryjskich w kierunku ukraińskich miast, miasteczek i wsi wzdłuż linii frontu. Wiele osad we wschodniej części kraju zostało obróconych w ruinę.

Wysiedlonym Ukraińcom w Charkowie grozi zima bez schronienia

Aby obejrzeć ten film, włącz JavaScript i rozważ aktualizację swojej przeglądarki internetowej Obsługuje wideo HTML5

https://p.dw.com/p/4YHQl

Przejdź do następnej sekcji Szwajcaria przedłuża ochronę Ukraińców do marca 2025 roku

1 listopada 2023 r

Szwajcaria przedłuża ochronę Ukraińców do marca 2025 roku

Rząd szwajcarski oświadczył, że zachowa specjalny status ochrony przyznany Ukraińcom, którzy uciekli przed wojną, do 4 marca 2025 r.

„Nie oczekuje się, aby sytuacja na Ukrainie uległa zmianie w dającej się przewidzieć przyszłości” – stwierdzono w oświadczeniu Rady Federalnej.

Rząd szwajcarski wyznaczył także cel w zakresie integracji rynku pracy, którego celem jest wprowadzenie do końca przyszłego roku na rynek pracy około 40% osób posiadających „status ochronny S”, które są zdolne do pracy.

READ  Rosja i Ukraina wymieniają setki jeńców wojennych

Status, który pozwala na wyjazd za granicę i pracę w Szwajcarii, jest zwykle ograniczony do jednego roku, ale może zostać przedłużony.

https://p.dw.com/p/4YHSf

Przejdź do następnej sekcji Ukraina twierdzi, że rosyjski atak uderza w rafinerię ropy naftowej

1 listopada 2023 r

Ukraina twierdzi, że rosyjski atak uderzył w rafinerię ropy naftowej

Kijów powiedział, że nocny atak Rosji, podczas którego wystrzelono dziesiątki rakiet i dronów skierowanych przeciwko infrastrukturze wojskowej i kluczowej, uderzył w rafinerię ropy naftowej w Krzemieńczuku.

Ukraińskie Siły Powietrzne podały, że oprócz rakiety zniszczono dużą liczbę dronów Shahed, zanim dotarły do ​​celów.

Według szefa administracji wojskowej w regionie Philippa Pronina rafineria w Krzemieńczuku w środkowym obwodzie Połtawy była częstym celem i została podpalona.

„[The fire] Zostało wystawione. „Sytuacja jest pod kontrolą” – powiedział Pronin za pośrednictwem Telegramu.

Powiedział, że nie ma wstępnych doniesień o ofiarach, a urzędnicy starali się zebrać więcej szczegółów na temat zniszczeń.

https://p.dw.com/p/4YHS0

Przejdź do następnej sekcji Ukraina wprowadza nowe zasady dotyczące eksportu żywności

1 listopada 2023 r

Ukraina nakłada nowe zasady na eksport żywności

Ukraina rozpoczęła wdrażanie obowiązkowej rejestracji przedsiębiorstw eksportujących żywność w celu zwalczania nadużyć, takich jak uchylanie się od płacenia podatków.

Choć Ukraina jest jednym z największych producentów i eksporterów żywności na świecie, urzędnicy szacują, że aż jedna trzecia eksportowanych towarów kupowana jest za gotówkę – sprzedawana bez płacenia wymaganych podatków.

Nowa procedura oznacza, że ​​spółki zarejestrowane w państwowym rejestrze rolnym są płatnikami podatku od wartości dodanej i nie mają zaległości podatkowych ani opóźnień w repatriacji wpływów walutowych. Tylko te firmy mogą zajmować się eksportem.

Ukraina pilnie potrzebuje pieniędzy na wojnę z Rosją. Dane pokazują, że eksport zboża z Ukrainy w październiku spadł o prawie pół roku do roku, do 2,15 mln ton z 4,22 mln ton.

READ  Massey, 18 Demokratów głosuje przeciwko rezolucji dotyczącej stosunków amerykańsko-izraelskich, rozszerzenia porozumień z Abrahamem

Grupy handlarzy i rolników twierdzą, że główną przyczyną spadku eksportu jest blokada przez Rosję ukraińskich portów nad Morzem Czarnym i rosyjskie ataki na ukraińskie porty na Dunaju.

Ukraina – Przekierowanie eksportu zbóż

Aby obejrzeć ten film, włącz JavaScript i rozważ aktualizację swojej przeglądarki internetowej Obsługuje wideo HTML5

rc/sms (AFP, AP, dpa, Reuters)

https://p.dw.com/p/4YHQC