25 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Putin mówi, że Rosja przekierowuje handel do Chin i Indii

Putin mówi, że Rosja przekierowuje handel do Chin i Indii

„Jesteśmy aktywnie zaangażowani w reorientację przepływów handlowych i naszych zewnętrznych kontaktów gospodarczych w kierunku wiarygodnych partnerów międzynarodowych, w szczególności krajów BRICS” – powiedział Putin w swoim przemówieniu otwierającym przed uczestnikami wirtualnej konferencji. Szczyt BRICS.

Akronim „BRICS” odnosi się do nieformalnego zgrupowania pięciu rozwijających się gospodarek.

Według Putina handel między Rosją a krajami BRICS wzrósł o 38% i wyniósł 45 mld USD w pierwszych trzech miesiącach roku.

„Kontakty między rosyjskimi kręgami biznesowymi a środowiskiem biznesowym krajów BRICS nasiliły się” – powiedział Putin. Na przykład trwają negocjacje w sprawie otwarcia indyjskiej sieci supermarketów w Rosji [and to] Zwiększenie udziału chińskich samochodów, sprzętu i urządzeń na naszym rynku.”

Rosja zwiększa również eksport ropy do Chin i Indii, które skupują baryłki ze znaczną dyskontem. Chiny importują ropę z Rosji do rekordowego poziomu w majuktóry obalił Arabię ​​Saudyjską jako największego dostawcę w kraju.

Putin dodał, że rosyjski system komunikacji między instytucjami finansowymi jest otwarty na łączenie banków z pięciu krajów i że Moskwa znajduje nowe sposoby transakcji bez polegania na walutach takich jak dolar czy euro.

„Współpracujemy z partnerami BRICS nad opracowaniem niezawodnych alternatywnych mechanizmów rozliczeń międzynarodowych” – powiedział Putin.

W swoim przemówieniu Putin oskarżył Zachód o lekceważenie „podstawowych zasad [the] Gospodarka rynkowa jest jak wolny handel.

„To podważa interesy handlowe w skali globalnej i negatywnie wpływa na dobrostan ludzi we wszystkich krajach” – powiedział.

Szczyt BRICS, którego gospodarzem jest Pekin, jest pierwszym międzynarodowym forum Putina z szefami innych głównych gospodarek od czasu, gdy pod koniec lutego nakazał on inwazję na Ukrainę.

Sankcje nałożone przez Zachód odizolowały Rosję od wielkich sektorów światowej gospodarki i Zepchnij kraj w głęboką recesję. Ale Moskwa nadal zarabia na eksporcie, zwłaszcza przy gwałtownie rosnących cenach energii. Międzynarodowa Agencja Energetyczna szacuje, że rosyjskie przychody z eksportu ropy wzrosły w maju do około 20 miliardów dolarów.

Julia Horowitz przyczyniła się do powstania raportu.