22 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Trzęsienie ziemi w Afganistanie: po trzęsieniu ziemi o sile 5,9 zginęło ponad 900 osób

Trzęsienie ziemi w Afganistanie: po trzęsieniu ziemi o sile 5,9 zginęło ponad 900 osób

Jest uważane za najbardziej śmiercionośne trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło kraj azjatycki od dziesięcioleci i ma formę trzęsienia ziemi Kraj rządzony przez talibów W środku kryzysu głodowego.

Według US Geological Survey (USGS) wstrząsy uderzyły o 1:24 w nocy, 46 kilometrów (28,5 mil) na południowy zachód od miasta Khost, które leży w pobliżu granicy kraju z Pakistanem.

Trzęsienie zostało zarejestrowane na głębokości 10 kilometrów (6,2 mil), zgodnie z US Geological Survey, które umieściło je na żółtym poziomie alarmowym – wskazując na stosunkowo lokalne uderzenie.

Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 900, a co najmniej 600 osób zostało rannych, powiedział w środę na konferencji prasowej Sharaf El-Din Muslim, wiceminister ds. zarządzania katastrofami.

Ministerstwo podało, że większość zgonów miała miejsce w prowincji Paktika w dystryktach Jayan, Nika, Barmal i Zerok.

Organ ds. zarządzania katastrofami w sąsiedniej prowincji Khost poinformował, że 25 osób zginęło, a kilka innych zostało rannych, a pięć osób zginęło również w prowincji Nangarhar.

Zdjęcia ze stanu Paktika, na południe od stanu Khost, pokazują domy obrócone w gruzy, z zaledwie jedną lub dwiema ścianami wciąż stojącymi pośród gruzu i połamanych belek stropowych.

Najibullah Saeed, ekspert afgańskiego Departamentu Zasobów Wodnych, powiedział, że trzęsienie zbiegło się w czasie z ulewnymi deszczami monsunowymi na tym obszarze, co spowodowało, że tradycyjne domy, z których wiele wykonano z gliny i innych naturalnych materiałów, były szczególnie podatne na uszkodzenia.

„Czas trzęsienia ziemi (w) ciemności nocy (…) i płytka głębokość 10 kilometrów od jego epicentrum doprowadziły do ​​większej liczby ofiar” – dodał.

W środowym tweecie afgańskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że na ten obszar wysłano zespół medyczny i siedem helikopterów, aby zabrać rannych do pobliskich szpitali.

Wynika to z faktu, że prawie połowa populacji kraju – 20 milionów ludzi – cierpi z powodu ostrego głodu, zgodnie z raportem wspieranym przez ONZ z maja. To sytuacja, która jeszcze go pogarsza Talibowie przejmują władzę W sierpniu 2021 r. skłoniło to Stany Zjednoczone i ich sojuszników do zamrożenia około 7 miliardów dolarów w rezerwach walutowych kraju i ograniczenia finansowania międzynarodowego.

Sytuacja sparaliżowała gospodarkę i tak już w dużym stopniu uzależnioną od pomocy. W następstwie chaotycznego wycofywania się USA z Afganistanu w zeszłym roku, gospodarka tego kraju znajduje się w stanie upadku, a Bank Światowy przewidział w kwietniu, że „połączenie niższych dochodów i wyższych cen doprowadziło do gwałtownego pogorszenia standardu życia rodzin”.

Trzęsienie ziemi uderzyło o 1:24 w nocy, 46 km na południowy zachód od miasta Chost.

Talibowie zorganizowali nadzwyczajne spotkanie Dziś, w środę, rzecznik talibów Zabihullah Mujahid poinformował, że zostanie zorganizowany transport rannych oraz pomoc materialna dla ofiar i ich rodzin.

READ  Elon Musk wzbudza więcej kontrowersji geopolitycznych w związku z cyberkonfliktem na Ukrainie

Mudżahid powiedział w tweecie na Twitterze, że premier Muhammad Hassan Akhund wezwał do spotkania w pałacu prezydenckim kraju, aby nakazać wszystkim zainteresowanym agencjom wysłanie zespołów ratunkowych do dotkniętego obszaru.

„Podjęto również środki w celu zapewnienia pomocy pieniężnej i leczenia”, powiedział Mudżahid, dodając, że „agencjom polecono używać transportu lotniczego i lądowego do dostarczania żywności, ubrań, lekarstw i innych niezbędnych artykułów oraz do transportu rannych”.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała w środowym tweecie, że jej zespoły są na miejscu, aby reagować na sytuacje kryzysowe, w tym dostarczać leki, usługi pogotowia i przeprowadzać oceny potrzeb.

Wolontariusze Stowarzyszenia Afgańskiego Czerwonego Półksiężyca pomagają osobom dotkniętym trzęsieniem ziemi w regionie Ghayan.

Pakistański premier Shahbaz Sharif złożył kondolencje i zaoferował swoje wsparcie w tweecie na Twitterze w środę. „Bardzo smutno, gdy dowiaduję się więcej o trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Afganistan, które spowodowało śmierć niewinnych ludzi” – napisał. „Naród Pakistanu dzieli swój smutek i smutek ze swoimi afgańskimi braćmi. Odpowiednie władze pracują nad wsparciem Afganistanu w tych potrzebach”.

Indie wyraziły „współczucie i kondolencje ofiarom i ich rodzinom”, zgodnie z tweetem wygłoszonym przez rzecznika indyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w środę.

Papież Franciszek powiedział, że modli się „za tych, którzy stracili życie i ich rodziny” podczas cotygodniowego przyjęcia w środę. „Mam nadzieję, że zostanie tam wysłana pomoc, aby pomóc wszystkim cierpieniom drogiego narodu afgańskiego”.

Afganistan ma długą historię trzęsień ziemi, z których wiele ma miejsce w górzystym regionie Hindukuszu graniczącym z Pakistanem.

W 2015 roku Trzęsienie ziemi, które wstrząsnęło częściami Azji Południowej Ponad 300 osób zginęło w Afganistanie, Pakistanie i Indiach.
Ponad 1000 osób Zmarł w 2002 roku Po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło region Nahrin w północno-zachodnim Afganistanie. Silne trzęsienie ziemi nawiedziło ten sam obszar w 1998 roku, zabijając około 7000 osób.

Hoda Messia z CNN przyczyniła się do powstania tego raportu.