28 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Trzęsienie ziemi w Afganistanie: Talibowie apelują o większą pomoc w miarę wzrostu liczby ofiar śmiertelnych | Afganistan

Rząd kierowany przez talibów zaapelował o większą pomoc międzynarodową, ponieważ walczy z niszczycielskim trzęsieniem ziemi w górzystym regionie na wschodzie kraju. To spowodowało śmierć ponad 1000 osób I wielu rannych.

Wśród kryzysu gospodarczego w rozdartym wojną kraju, twardogłowi przywódcy islamscy powiedzieli, że sankcje nałożone przez kraje zachodnie po wycofaniu się sił koalicji pod przywództwem USA w zeszłym roku oznaczały, że jest utrudniony w radzeniu sobie ze środową katastrofą w Khost i Paktika. powiaty.

Liczba ofiar śmiertelnych stale rosła w środę, gdy wieści o ofiarach wyciekły z trudno dostępnych obszarów w górach, a najwyższy przywódca kraju, Hebatullah Akhundzada, ostrzegł, że liczba ta może wzrosnąć dalej.

Trzęsienie ziemi uderzyło w obszary, które już cierpiały z powodu ulewnego deszczu, powodując upadki skał i lawiny błotne, które utrudniły akcję ratunkową.

„Ludzie kopią grób za grobem” – powiedział Muhammad Amin Hudhaifa, szef Departamentu Informacji i Kultury w Paktika, opisując wykopaliska wśród gruzów mające na celu wydobycie zmarłych i rannych.

Nagranie wydane przez talibów pokazało, że mieszkańcy kopią długi dół, aby pochować zmarłych. Hudhajfa powiedział, że ponad 1500 osób zostało rannych, wiele z nich w stanie krytycznym. „Ludzie wciąż są uwięzieni pod gruzami” – powiedział dziennikarzom.

Kobieta w stanie Paktika, która po trzęsieniu ziemi została bezdomna, próbuje się ogrzać.
Kobieta w stanie Paktika, która po trzęsieniu ziemi została bezdomna, próbuje się ogrzać. Zdjęcie: Agencja Anadolu/Getty Images

nadchodzi katastrofa Afganistan Zmaga się z poważnym kryzysem gospodarczym, który ogarnął ją od czasu przejęcia władzy przez talibów w zeszłym roku, i pośród szybko rosnących obaw o zdolność talibów i agencji międzynarodowych do szybkiego reagowania.

Podczas gdy główne agencje międzynarodowe nadal działają w Afganistanie, przejęcie władzy przez talibów skłoniło inne agencje i rządy do ograniczenia programów pomocy w kraju, w którym około 80% jego budżetu pochodzi z pomocy zagranicznej.

Abdul Qahar Balkhi, wysoki rangą urzędnik talibski, powiedział, że rząd „docenia i z zadowoleniem przyjmuje” pomoc obiecaną przez niektóre rządy i inne agencje pomocowe, takie jak Lekarze bez Granic i Czerwony Krzyż.

READ  Indie mogłyby zyskać na ekspansji BRICS

Jednak trzęsienie ziemi o sile 5,9 stopnia – początkowo zgłaszane jako 6,1, najbardziej śmiertelne w kraju od ponad 20 lat – spowodowało rozległe szkody i cierpienia, które wymagały większej pomocy.

„Niestety rząd podlega sankcjom, więc nie jest w stanie finansowo pomóc ludziom w wymaganym zakresie” – powiedział.

mapa trzęsienia ziemi

„Pomoc musi zostać znacznie zwiększona, ponieważ jest to niszczycielskie trzęsienie ziemi, które nie miało miejsca od dziesięcioleci”.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że globalna agencja jest „w pełni zmobilizowana” do pomocy, a urzędnicy ONZ potwierdzili rozmieszczenie zespołów medycznych, dostaw leków, żywności, zestawów urazowych i schronienia w strefie trzęsienia.

„UE monitoruje sytuację i jest gotowa do koordynowania i udzielania pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych poszkodowanym ludziom i społecznościom” – napisał na Twitterze Thomas Nicholson, specjalny wysłannik UE w Afganistanie.

Pakistan, gdzie urzędnicy powiedzieli, że jedna osoba zginęła w trzęsieniu, powiedział, że wyśle ​​pomoc nadzwyczajną – w tym namioty – przez granicę.

MSF powiedział, że jego zespoły w Choście i stolicy Afganistanu, Kabulu, komunikowały się z rządem talibów i innymi organizacjami w sprawie udzielania wsparcia.

MSF Afganistan: „Wiemy, że wiele placówek opieki zdrowotnej jest niedofinansowanych, a taka klęska żywiołowa doprowadzi do granic możliwości mieszkańców dotkniętego obszaru” Powiedział w tweecie.

The Brytyjski Czerwony Krzyż powiedział: Jej zespoły organizowały wysyłkę żywności, lekarstw, mieszkań, wody i tymczasowego schronienia na teren przy granicy z Pakistanem.

Karetka transportuje ofiary trzęsienia ziemi do szpitala w stanie Paktika.
Karetka transportuje ofiary trzęsienia ziemi do szpitala w stanie Paktika. Fot. Agencja Ochrony Środowiska

Katastrofa stanowi poważne wyzwanie dla talibów, którzy w dużej mierze izolowali kraj w wyniku swojej twardej polityki islamistycznej – zwłaszcza ujarzmienia kobiet i dziewcząt.

Jeszcze przed przejęciem władzy przez talibów zespoły reagowania kryzysowego w Afganistanie były wyczerpane, aby radzić sobie z klęskami żywiołowymi, które często nawiedzają kraj.

Ale skoro od powrotu talibów do władzy pozostała tylko garstka zdatnych do lotu samolotów i helikopterów, jakakolwiek natychmiastowa reakcja na ostatnią katastrofę będzie jeszcze bardziej ograniczona.

READ  „Co się stało z parafrazą, bracie?”

Karim Niazay przebywał w stolicy prowincji i natychmiast wrócił, zastając zniszczoną wioskę i zabitych 22 członków jego dalszej rodziny.

„Byłem z dala od mojej rodziny, która mieszka w odległej wiosce w dystrykcie Ji’an. Poszedłem tam, gdy tylko wcześnie rano znalazłem samochód” – powiedział Guardianowi.

Cała wieś jest pogrzebana. Ci, którym udało się wydostać, zanim wszystko się zawaliło, mogli wydostać spod gruzów ciała swoich bliskich. Wszystkie ciała były owinięte kocami.

„Straciłem 22 członków mojego kraju [extended family] Łącznie z moją siostrą i trzema moimi braćmi. We wsi zginęło ponad 70 osób”.

Jeden z ocalałych, Arup Khan, lat 22, który został wyciągnięty z zawalonego pensjonatu, opisał moment, w którym nastąpiło trzęsienie ziemi. „To była straszna sytuacja. Wszędzie słychać było krzyki. Moje dzieci i moja rodzina były pod błotem.”

Biały Dom powiedział, że Stany Zjednoczone, których siły pomogły obalić początkowy reżim Talibów i pozostawały w Afganistanie przez dwie dekady, dopóki Waszyngton nie wycofał ich w zeszłym roku, były „głęboko zasmucone” trzęsieniem ziemi.

„Prezydent Biden monitoruje rozwój sytuacji i polecił Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) i innym partnerom rządu federalnego ocenę opcji reakcji USA w celu udzielenia pomocy osobom najbardziej dotkniętym” – powiedział w oświadczeniu doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Według US Geological Survey, środowe trzęsienie ziemi miało miejsce około godziny 1.30 na głębokości 10 kilometrów (sześciu mil), około 47 kilometrów na południowy zachód od Chostu.

Trzęsienie ziemi było odczuwalne tak daleko, jak Lahore w Pakistanie, 480 km od epicentrum w Khost.