26 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska zamierza wprowadzić nowe obniżki podatków w ruchu antyinflacyjnym

WARSZAWA (Reuters) – Polska obniży podatki od wartości dodanej na gaz, żywność i benzynę w ramach drugiej partii środków mających powstrzymać rosnącą inflację – powiedział we wtorek premier.

Jak na rząd, który w dużej mierze zbudował swoją reputację dzięki podnoszeniu standardów życia zwykłych ludzi polarnych dzięki hojnym zasiłkom socjalnym, szybki wzrost cen wpłynął na budżety mieszkaniowe.

„(Plan) ma na celu pozostawienie jak największej ilości pieniędzy w kieszeniach Polaków” – powiedział na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

Wiele z ogłoszonych już środków obejmuje obniżenie podatku VAT na podstawowe artykuły spożywcze i gaz oraz gwałtowne obniżenie podatku VAT na gaz, paliwo, ogrzewanie i energię elektryczną do zera.

Polskę dotknął kryzys energetyczny w Europie, który rozpoczął się w ubiegłym roku wraz ze zniesieniem ograniczeń COVID – 19, które stawiają ogromne wymagania wobec zmniejszonych zapasów gazu ziemnego. Rosnące zimą ceny paliw przyczyniły się do obniżenia kosztów życia w całym regionie.

Moravic powiedział, że środki antyinflacyjne kosztowałyby budżet 15-20 miliardów slotów (3,74-4,99 miliarda dolarów).

Rządzący nacjonaliści Moraviki, Prawo i Sprawiedliwość (PiS), stanęli w tym roku przed trudnym początkiem, ponieważ firmy narzekały na koszty energii i błędy w podstawowym planie gospodarczym, który zmniejszyłby podatki dla większości ludzi, ale spowodowałby mniejszą liczbę pracowników. Nauczyciele otrzymują najniższe pensje w styczniu.

Szczególnie szkodliwe są doniesienia, że ​​firmy takie jak szkoły i szpitale muszą liczyć się z wielokrotnie wyższymi taryfami na gaz niż rok temu.

W najnowszym zestawie środków antyinflacyjnych pojawia się propozycja objęcia tych firm mechanizmem taryfowym chroniącym gospodarstwa domowe przed wzrostem cen gazu.

„Ten (silnik) był jeszcze większy wzrost taryf gazowych dla domów, ale średni wzrost o 54% w porównaniu do kilkuset procent dla tych klientów… Dla innych firm musimy powiedzieć, że było to bardzo rozsądne.” Wicepremier Jacek Sachin powiedział w publicznym radiu we wtorek rano.

READ  Misja handlowa kwiatów do Polski | wiadomość

Ekonomiści twierdzą, że działania rządu obniżą inflację do szczytu w pierwszej połowie 2022 r., ale potem pomogą zwiększyć wzrost cen.

W poniedziałek analitycy Credit Agricole powiedzieli, że tymczasowa obniżka podatku VAT na żywność do zera w rzeczywistości spowoduje wzrost cen niż wtedy, gdy podatki wróciły do ​​normy.

(1 USD = 4,0090 Slodis)

Sprawozdania Alana Charlischa, Anny Gopher, Anny Vladorsak-Chemchuk; montaż: John Harvey i Frank Jack Daniel)