22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska: Zakończono budowę największej w Europie fabryki magazynów energii

Polska: Zakończono budowę największej w Europie fabryki magazynów energii

Northvolt, europejski dostawca ogniw akumulatorowych i systemów energetycznych, zakończył budowę największej w Europie fabryki magazynów energii.

Kraje europejskie zdobywają kontrakty na dwie gigafabryki baterii

Dwóch producentów akumulatorów do pojazdów elektrycznych planuje wydać około 10 miliardów euro (11 miliardów dolarów) na fabryki w Europie, ogłosili w piątek, duży…

Zobacz więcej

W 2018 roku NorthWold zainwestował w Gdańsku, czego efektem był pierwszy zakład produkcyjny. Polska fabryka co roku zwiększała swoją produkcję o kilkaset procent. Gdańskie systemy bateryjne zastępują silniki spalinowe w maszynach budowlanych i przemysłowych (np. w koparkach) lub umożliwiają magazynowanie energii ze źródeł odnawialnych. Trzy lata po rozpoczęciu działalności w Polsce Northwold ogłosił inwestycję 200 mln USD w budowę zakładu produkcyjnego w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Budowa zakładu produkcyjnego rozpoczęła się pod koniec 2021 roku w Pomorskim Centrum Inwestycyjnym w Gdańsku. Wykonano m.in. wymagające roboty ziemne, wybudowano halę produkcyjną, budynek biurowy, dwa magazyny wysokiego składowania oraz infrastrukturę techniczną. Łączna powierzchnia budowanych obiektów to 25 000 m2.

Magazyny obsługiwane są przez samojezdne wózki widłowe, które samodzielnie pobierają komponenty z półek magazynowych po otrzymaniu informacji z maszyn produkcyjnych o braku komponentów.

Zakład produkcyjny zasilany jest wyłącznie energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. „To pasuje do modelu biznesowego naszej firmy polegającego na wykorzystywaniu wyłącznie zielonej energii i zasobów pochodzących z recyklingu we wszystkich fabrykach zlokalizowanych w Polsce, Szwecji i Niemczech” – powiedział Robert Kryk-Gawrichowski, szef oddziału Northwold w Polsce.

Zakład produkcyjny w Gdańsku będzie produkował stacjonarne i mobilne magazyny energii oraz systemy bateryjne dla przemysłu i budownictwa. Główni klienci oddziału Northvolt w Polsce to Fluence (firma Siemens), producent maszyn górniczych Epiroc oraz producent sprzętu budowlanego PonEquipment. Oszczędności energii są ważną częścią transformacji energetycznej w celu zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w celu odejścia od spalania paliw kopalnych. Produkcja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a fabryka zostanie oficjalnie otwarta.

READ  IQM Quantum Computers rozszerza działalność w Polsce i podpisuje Memorandum of Understanding z Politechniką Gdańską

Northwold zatrudnia ponad 4500 osób ze 110 różnych krajów. Docelowa liczba pracowników w Gdańsku wyniesie 500 osób. Fabryka zlokalizowana jest w pobliżu Portu Gdańsk i głębokowodnego terminala Baltic Hub – największego kompleksu kontenerowego w regionie Morza Bałtyckiego.

Przed założeniem Northvolt w 2016 roku CEO – Peter Carlson był dyrektorem zarządzającym w Tesla Motors. Tam pełnił funkcję wiceprezesa ds. łańcucha dostaw — doświadczenie, które pozwoliło mu produkować baterie litowe do zasilania pojazdów elektrycznych, co jest podstawową działalnością Northvolt.Do tej pory firma pozyskała kontrakty o wartości ponad 55 miliardów dolarów od kluczowych klientów, takich jak BMW, Scania, Volkswagen, Volvo Cars czy Polestar.

Źródło: