13 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska zabezpiecza moce importowe LNG na Litwie

Polska zabezpiecza moce importowe LNG na Litwie

Ponieważ Polska przygotowuje się do pierwszej zimy bez dostaw rosyjskich gazociągów, PGNiG zapewniło sobie długoterminową rezerwację mocy modernizacyjnych na Litwie.

Litewska pływająca jednostka magazynowo-regazyfikacyjna w Kłajpedzie, będąca państwowym producentem ropy naftowej i gazu o ekwiwalencie 500 mln metrów sześciennych gazu rocznie, działająca od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2032 r., obsługuje import skroplonego gazu ziemnego z Polski.

Zastrzeżenie to wpisuje się w dążenia Polski do stania się głównym węzłem importu i eksportu gazu w Europie Wschodniej, w oczekiwaniu na całkowite odcięcie dostaw gazu do regionu do krajów sąsiednich.

Polska obsługuje już terminal importowy LNG w Świnoujściu i planuje uruchomienie drugiego obiektu w bałtyckim porcie Gdańsk do 2027 r., poinformował krajowy operator przesyłu gazu Gaz-System.

Polska oddała w tym roku dwa gazociągi, jeden na Litwę, a drugi na Słowację.

Szefowie operatorów przesyłowych gazu z Polski, Litwy i Słowacji poinformowali w piątek na forum branżowym zorganizowanym w Warszawie w Warszawie, że interkonektory są wykorzystywane do przesyłania gazu między rynkami Europy Wschodniej po dostawach gazu przez Gazprom ukraińskim gazociągiem. Ponad połowa sieci.

Kontynuacja artykułu poniżej reklamy

PGNiG poinformowało, że kontrakt z Kłajpedy był poszukiwany po imporcie części ładunków LNG na miejscu przez litewską FSRU w maju br. PGNiG otrzymało w sumie sześć dostaw do obiektu – dodał.

Po restrukturyzacji część gazu została sprzedana odbiorcom w krajach bałtyckich Litwie, Estonii i Łotwie, a pozostała część została przetransportowana na rynek polski łącznikiem między obydwoma krajami.

Według Gaz-Systemu, terminal w Świnoujściu ma wyładować 58 gazowców LNG i wysłać 5,8 mld m3 gazu do polskiej sieci gazowej, w porównaniu do 3,5 mld m3 wysłanych w 2021 roku.

Oprócz terminali w Świnoujściu i Gdańsku, które mają zastąpić import rosyjskich gazociągów w wysokości 10 mld m3 rocznie, PGNiG zyskało w tym tygodniu trzecią alternatywną trasę importu gazu wraz z uruchomieniem projektu Baltic Pipeline.

READ  Morska Farma Wiatrowa Baltica, Polska

Baltic Pipe ma dostarczać 10 mld m3 gazu rocznie z Norwegii do Danii i Polski, kiedy osiągnie przepustowość do końca listopada, dwa miesiące później niż pierwotnie planowano. Ceremonia otwarcia Wcześniej w tym tygodniu.