30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska wybrała USA do budowy swojej pierwszej elektrowni jądrowej

WARSZAWA (Polska), 29 października (AP) Polska twierdzi, że wybrała rząd USA i Westinghouse do budowy swojej pierwszej elektrowni jądrowej, co oznacza duży krok w jej wysiłkach na rzecz spalania mniejszej ilości węgla i większej niezależności energetycznej.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział pod koniec piątku, że polski program energetyki jądrowej będzie wykorzystywał „niezawodną, ​​bezpieczną technologię” Westinghouse Electric, dodając, że silny sojusz polsko-amerykański „gwarantuje sukces naszych wspólnych wysiłków”.
Polska od lat planuje budowę elektrowni jądrowej, która zastąpi starzejące się elektrownie węglowe i uzyska większą niezależność energetyczną w kraju o jednym z największych zanieczyszczeń powietrza w Europie.
Inwazja Rosji na Ukrainę i wykorzystanie energii jako narzędzia w obliczu większego konfliktu z Zachodem dały Polsce większy nacisk na poszukiwanie alternatyw energetycznych.
Sekretarz ds. Energii USA Jennifer Granholm powiedziała, że ​​projekt o wartości 40 miliardów dolarów stworzy lub utrzyma ponad 100 000 miejsc pracy dla amerykańskich pracowników.
„To duży krok we wzmacnianiu naszych relacji z Polską w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego przyszłym pokoleniom. Cieszymy się, że możemy kontynuować to partnerstwo z naszymi rówieśnikami w Europie, aby przyspieszyć przejście na czystą energię” – napisał na Twitterze Granholm.
„To ogłoszenie wysyła również jasny sygnał do Rosji: nie pozwolimy im już więcej bronić energii” – powiedział Granholm. „Zachód zjednoczy się przeciwko tej niesprowokowanej agresji, jednocześnie dywersyfikując łańcuchy dostaw energii i poprawiając współpracę klimatyczną”.
Kontrakt na pierwsze trzy reaktory elektrowni jądrowej, które mają powstać w północnej Polsce, ma zacząć wytwarzać energię elektryczną w 2033 roku, poinformowali urzędnicy. Polska rozważyła również oferty z Francji i Korei Południowej.
Jednym z najważniejszych sojuszników Polski w NATO są Stany Zjednoczone. Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym zwiększyła swoją obecność wojskową w tym kraju, tworząc po raz pierwszy stałą obecność i wykorzystując Polskę jako hub do wysyłania broni na Ukrainę.
Minister aktywów państwowych Jacek Sasin zasugerował, że rola Korei Południowej w projekcie może pozostać nadal, mówiąc „to nie jest nasze ostatnie słowo” i że w przyszłym tygodniu w Seulu odbędą się dalsze rozmowy na temat dużego programu jądrowego. (AP) PY
PY

READ  KGAL i Lafarge podpisują 15-letnią umowę PPA dla dwóch farm wiatrowych w Polsce