9 września, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Opinia: Polska i Węgry stają się kluczowymi nowymi motorami rozwoju energetyki słonecznej w Europie: Maguire, ET Energy World

Opinia: Polska i Węgry stają się kluczowymi nowymi motorami rozwoju energetyki słonecznej w Europie: Maguire, ET Energy World

Littleton: Produkcja energii elektrycznej z farm fotowoltaicznych rośnie szybciej w Europie Środkowo-Wschodniej niż w innych regionach Europy.

Z danych Ember wynika, że ​​w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2024 r. produkcja energii słonecznej zasilanej z sieci użytkowych u pięciu największych producentów energii słonecznej w Europie Środkowo-Wschodniej – Austrii, Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii i Polsce – wzrosła o 55 procent w porównaniu z tymi samymi miesiącami 2023 r. .

Jest to ponad dwukrotnie większa stopa wzrostu dla całej Europy i szybsza niż tempo odnotowane w tym samym okresie przez pięciu największych producentów energii słonecznej w Europie Zachodniej, Europie Południowej i Europie Północnej.

Od 2019 r. pięciu największych producentów energii słonecznej w Europie Środkowo-Wschodniej zwiększało moce produkcyjne energii słonecznej szybciej niż ich regionalni konkurenci, torując drogę do dalszego wzrostu produkcji energii słonecznej w najbardziej uprzemysłowionych regionach Europy.

Siły napędowe

Polska i Węgry to najważniejsze siły napędowe rozwoju fotowoltaiki na skalę użytkową w Europie Środkowo-Wschodniej.

W pierwszych siedmiu miesiącach roku produkcja energii słonecznej w Polsce wyniosła 11,3 terawatogodzin (TWh), a na Węgrzech 5,8 TWh.

Według Ember dane dotyczące produkcji wzrosły odpowiednio o 33,3% i 47,7% w porównaniu z tymi samymi okresami w 2023 r. i plasują się wśród najszybszych wskaźników wzrostu w Europie.

W wartościach bezwzględnych generacji te wielkości produkcji plasują się wysoko w porównaniu z europejskimi odpowiednikami.

W rzeczywistości pięciu największych producentów energii słonecznej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej zwiększyło w tym roku łączną produkcję energii słonecznej o 10 procent mniej niż pięciu największych producentów energii słonecznej w Europie Zachodniej: Belgia, Francja, Niemcy, Holandia i Szwajcaria. .

Zdolność krajów Europy Środkowo-Wschodniej do konkurowania z bogatszymi gospodarkami Europy Zachodniej pod względem rozwoju energii słonecznej podkreśla, jak niedrogie stały się instalacje fotowoltaiczne w porównaniu z innymi formami wytwarzania energii elektrycznej.

READ  Setki mieszkańców Polski chcą dołączyć do nowej armii ukraińskiej, aby walczyć z Rosją – Firstpost

Szybki wzrost produkcji energii słonecznej w Europie Środkowo-Wschodniej odzwierciedla politykę wspierającą czystą energię w całym regionie, który w przeszłości był jednym z regionów Europy o największym spalaniu węgla.

Zarówno Polska, jak i Węgry – dwaj najwięksi producenci energii słonecznej w regionie – dążą do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto w sektorze wytwarzania energii do połowy stulecia i planują agresywną ekspansję produkcji czystej energii.

Wspinaczka w rankingach pokoleń

Pod względem produkcji bezwzględnej pięciu największych producentów energii słonecznej w Europie Środkowo-Wschodniej zajmuje odległą trzecią pozycję w regionie, za pięcioma największymi producentami energii słonecznej w Europie Zachodniej i Południowej.

Jak wynika z danych Ember, w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2024 r. najwięksi producenci energii słonecznej w Europie Zachodniej wyprodukowali 83,53 TWh energii elektrycznej, podczas gdy pięciu największych producentów energii słonecznej w Europie Południowej – Grecja, Włochy, Portugalia, Hiszpania i Turcja – wygenerowało 76,12 TWh.

25,2 TWh energii słonecznej wyprodukowanej przez pięciu największych producentów energii słonecznej w Europie Środkowej i Europie wydaje się stosunkowo niewielkie.

Jednak w ciągu ostatnich trzech lat w regionie Europy Środkowo-Wschodniej produkcja energii słonecznej wzrosła o około 49 procent rocznie, przyćmiewając 19-procentową roczną stopę wzrostu w całej Europie i 16-procentową stopę wzrostu w Europie Zachodniej. 21 procent dla Europy Południowej.

Jeśli te stopy wzrostu utrzymają się przez pozostałą część tej dekady, łączna produkcja pięciu największych producentów energii słonecznej w Europie Środkowej i Wschodniej przewyższy ich odpowiedników w Europie Zachodniej w 2029 r. i Europie Południowej w 2030 r.

Więcej zysków

Najwięksi producenci energii słonecznej w Europie Środkowo-Wschodniej produkują już o 76 procent więcej energii słonecznej niż ich odpowiednicy w Europie Północnej (Dania, Finlandia, Litwa, Szwecja i Wielka Brytania).

Według dewelopera Enlight, farma fotowoltaiczna Dabolka o mocy 60 megawatów (MW) w zachodnich Węgrzech rozpoczęła działalność pod koniec lipca i będzie dostarczać wystarczającą ilość energii elektrycznej dla 30 000 domów rocznie.

READ  Innowacyjna analiza ruchu z AI w Polsce

W Polsce w zeszłym miesiącu rozpoczął działalność nowy projekt o mocy 40 MW opracowany przez Lightsource BP.

Największym projektem w regionie jest jednak farma o mocy 400 MW w Apriltsi w Bułgarii, która składa się z 800 000 paneli fotowoltaicznych i ma dostarczać energię elektryczną nie tylko klientom bułgarskim, ale całej Europie Wschodniej.

Projekt Apriltsi jest nie tylko jednym z największych parków fotowoltaicznych w Europie, ale wyróżnia się także wysokością paneli, która pozwala na wykorzystanie gruntu o głębokości 2,2 m (7,2 stopy) do celów rolniczych.

W Turcji i Polsce testowane są także tak zwane projekty agriwoltaiczne, które mogłyby zapewnić dodatkowe wytwarzanie czystej energii elektrycznej przy minimalnym wpływie na pola uprawne w regionie.

Biorąc pod uwagę istniejące już silne wsparcie polityki lokalnej na rzecz tradycyjnej energii słonecznej, pomyślna realizacja większej liczby projektów rolniczych pomoże regionowi Europy Środkowo-Wschodniej nabrać jeszcze większej dynamiki produkcji energii słonecznej w nadchodzących latach.

  • Opublikowano 20 sierpnia 2024 o 11:54 czasu wschodniego

Dołącz do społeczności ponad 2 milionów profesjonalistów

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze spostrzeżenia i analizy.

Pobierz aplikację ETEenergyworld

  • Otrzymuj powiadomienia w czasie rzeczywistym
  • Zapisz swoje ulubione artykuły


Zeskanuj, aby pobrać aplikację