27 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska wprowadzi nowe obniżki podatków w ramach działań antyinflacyjnych

Pracownik supermarketu czyści koszyki zakupowe po wybuchu epidemii koronawirusa (COVID-19) w centrum handlowym Kaskada w Szczecinie 13 marca 2020 r. Zdjęcie zrobione 13 marca 2020 r. REUTERS / Cezary Aszkielowicz / Agencja Gazeta via REUTERS

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 11 stycznia (Reuters) – Polska obniży podatek od wartości dodanej na gaz, żywność i benzynę w ramach drugiego pakietu środków mających złagodzić cios rosnącej inflacji – powiedział we wtorek premier.

Szybki wzrost cen wgryzł się w domowe budżety, przyprawiając o ból głowy rząd, który swoją popularność zbudował w dużej mierze na podnoszeniu standardu życia zwykłych Polaków poprzez hojne świadczenia socjalne.

„(Program) ma na celu pozostawienie jak największej ilości pieniędzy w portfelach Polaków” – powiedział na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Środki, z których kilka zostało wcześniej ogłoszonych, obejmują obniżkę podatku VAT na podstawowe artykuły spożywcze i gaz do zera, gwałtowne obniżki podatku VAT na paliwo, ogrzewanie i energię elektryczną.

Polskę dotknął kryzys energetyczny w Europie, który rozpoczął się w zeszłym roku, gdy zniesienie ograniczeń COVID-19 postawiło ogromne wymagania wobec uszczuplonych zapasów gazu ziemnego. Rosnące zimą ceny paliw przyczyniły się do zmniejszenia kosztów utrzymania w całym regionie.

Morawiecki powiedział, że działania antyinflacyjne kosztowałyby budżet 15-20 mld zł (3,74-4,99 mld USD).

Rządzący nacjonaliści Morawieckiego Prawo i Sprawiedliwość (PiS) mają trudny początek roku, a firmy narzekają na gwałtownie rosnące koszty energii i błędy we flagowym programie gospodarczym, który miał obniżyć podatki dla większości ludzi, ale zaowocował niektórymi pracownikami, takimi jak nauczyciele, otrzymujący niższe pensje w styczniu.

Szczególnie szkodliwe były doniesienia, że ​​instytucje takie jak szkoły i szpitale musiały liczyć się z rachunkami za gaz wielokrotnie wyższe niż rok temu.

READ  Białoruska olimpijka Kristina Simanuskaya wylądowała w Polsce po otrzymaniu wizy humanitarnej.

Najnowszy pakiet działań antyinflacyjnych zawiera propozycję włączenia tych instytucji do mechanizmu taryfowego chroniącego gospodarstwa domowe przed gwałtownymi wzrostami cen gazu.

„To (mechanizm) sprawiło, że wzrost rachunków za gaz dla gospodarstw domowych był nadal bardzo duży, ale średni wzrost o 54% dla tych odbiorców w porównaniu do kilkuset procent… dla innych podmiotów, trzeba powiedzieć, że było to całkiem rozsądne” Wicepremier Jacek Sasin powiedział w radiu publicznym we wtorek rano.

Ekonomiści twierdzą, że działania rządu obniżą szczyt inflacji w pierwszej połowie 2022 r., ale mogą posłużyć do przyspieszenia wzrostu cen w późniejszym okresie.

W poniedziałek analitycy Credit Agricole powiedzieli, że tymczasowa obniżka podatku VAT na żywność do zera w rzeczywistości doprowadziłaby do tego, że ceny byłyby wyższe niż byłyby w innym przypadku, gdy podatki wrócą do normy, powołując się na ryzyko, że firmy częściowo zaabsorbują ulgę podatkową jako zysk.

(1 USD = 4,0090 zł)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Reportaż Alana Charlisha, Anny Koper, Anny Włodarczak-Semczuk; Montaż przez Jana Harveya i Franka Jacka Daniela

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.