20 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska składa pierwszy wniosek o płatność z tytułu zamrożonych środków unijnych

Polska składa pierwszy wniosek o płatność z tytułu zamrożonych środków unijnych

„Z radością przyjmuję Państwa zobowiązanie do umieszczenia praworządności na pierwszym miejscu w programie Pańskiego rządu” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen po spotkaniu z Tuskiem w centrum UE w Brukseli.

W tym roku grupa przekaże Polsce pierwsze 5 miliardów euro (5,5 miliarda dolarów). Polska wystąpiła także o płatności na kwotę prawie 7 miliardów euro.

„Złożenie wniosku taryfowego to dla Polski ważna i długo oczekiwana decyzja” – stwierdziła w oświadczeniu minister finansów i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Ogłaszając pierwszy transfer – który jest objęty unijnym programem mającym na celu pomoc w odejściu od paliw kopalnych w energetyce i jest wyłączony ze zwykłych przepisów prawnych sojuszu dotyczących datków – van der Leyen powiedział, że więcej pieniędzy wpłynie, gdy Polska przywróci niezależność sądownictwa.

Musimy nadrobić stracony czas – stwierdził.

Łączna kwota środków przeznaczonych dla Polski w ramach Covid Recovery Fund i Programu Transformacji Energetycznej wynosi 59,8 mld euro.

Z zadowoleniem przyjął zamiar przyłączenia się Warszawy do Prokuratury Europejskiej, na co PiS odmówił.

Witając się z prezentem bożonarodzeniowym od unijnego premiera, Tusk powiedział, że Polska odbuduje instytucje demokratyczne i odegra bardziej aktywną rolę w Europie.

„Ciąg dalszy nastąpi” – napisał w mediach społecznościowych.

(Reportaż Gabrieli Baczyńskiej, dodatkowy reportaż Alana Charlisha w Warszawie; redakcja: Philip Blenkinsop i Nick MacPhee)

Zastrzeżenie: Ten raport został wygenerowany automatycznie z serwisu informacyjnego Reuters. ThePrint nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ich treść.

READ  Zespół Bangladeszu wyszedł na boisko po pokonaniu Polski w meczu otwarcia