30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska naciska na cel klimatyczny UE na rok 2040, Zawrót głowy – Politico

Polska naciska na cel klimatyczny UE na rok 2040, Zawrót głowy – Politico

BRUKSELA – Nowy rząd Polski będzie nawoływał Unię Europejską do „przyjęcia” planu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w Unii o 90 procent do 2040 r., powiedział w poniedziałek wysoki rangą urzędnik rządowy, co odzwierciedla ogromną zmianę w polityce klimatycznej kraju.

Komisja Europejska ma opublikować 6 lutego plan działania prowadzący do osiągnięcia kolejnego celu klimatycznego Wspólnoty, a Naukowa Rada Doradcza UE ds. Zmian Klimatu zaleciła ograniczenie emisji o 90–95 procent do 2040 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r.

Urszula Zielińska, sekretarz spraw zagranicznych polskiego Ministerstwa Klimatu i Środowiska, powiedziała reporterom na nieformalnym spotkaniu ministrów środowiska UE w Brukseli, że „blok jako całość musi przyjąć ambitne cele, a my musimy przyjąć cel redukcji emisji o 90 proc. Musimy to zrobić w sposób kreatywny, uwzględniając aspekty społeczne.” ”.

Tylko Dania i Bułgaria otwarcie poparły dotychczas 90 proc Powiedział w zeszłym tygodniu UE powinna przynajmniej „poważnie omówić” tę liczbę.

Poproszony o wyjaśnienie, czy Polska popiera cel 90 proc., powiedział: „Podchodzimy – ostrożnie – bardzo konstruktywnie. Zrobimy wszystko, aby ten cel osiągnąć, jeśli cel zostanie uzgodniony”.

Zielińska upierała się jednak, że Polska nie będzie już blokować działań klimatycznych UE pod rządami nowego rządu Donalda Tuska – za poprzedniego rządu krajem kierowała nacjonalistyczna Partia Prawa i Sprawiedliwości.

„Nie możemy tak postępować w Europie ani na całym świecie” – powiedział. „Nie realizujemy w tej chwili celów bezpiecznego klimatu, więc musimy iść dalej… Jesteśmy razem. Reszta Europy może liczyć na to, że Polska zintensyfikuje nasze wysiłki”.

Zielińska powiedziała także, że będzie próbowała przekonać rządy do formalnej zgody na neutralność klimatyczną do 2050 r., czyli celu, jaki UE postawiła wszystkim państwom członkowskim z wyjątkiem Polski, oraz że Warszawa wyznaczy nową „datę końcową” dla węgla. Według obecnych planów Polska zamknie kopalnie dopiero w 2049 roku.

READ  Tajlandia będzie musiała trzymać się swojego stylu w walce z gospodarzami Polską

Louis Gillette wniósł swój wkład w raportowanie.