21 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ludzie protestują przeciwko reformom mediów nowego rządu – DW – 20.12.2023

Ludzie protestują przeciwko reformom mediów nowego rządu – DW – 20.12.2023

Polscy prawicowi populiści protestowali w środę przed kompleksem telewizji państwowej w Warszawie Nowa rządząca koalicja prounijna pod Donalda Tuska Przyjęła uchwałę wzywającą do przywrócenia „bezstronności i wiarygodności mediów publicznych”.

Rezolucja została podjęta po ośmiu latach rządów prawicowych konserwatystów Prawo i Sprawiedliwość (PiS) Ogólnopolski nadawca podczas imprezy Powszechnie postrzegany jako rzecznik rządu.

Ministerstwo Kultury poinformowało w środę, że w związku z wtorkową decyzją zwolniono szefów i zarządów państwowych telewizji, radia i agencji informacyjnych.

Lider PiS Jarosław Kaczyński był jednym z tych, którzy protestowali przeciwko posunięciu nowego rząduFot. Wojtek Radwański/AFP

Co mówią protestujący?

Prezes BIS Jarosław Kaczyński, Jeden z protestujących powiedział we wtorek: „Nie ma demokracji bez pluralizmu mediów i silnych mediów antyrządowych, a w Polsce są to media publiczne”.

Zapowiedział, że politycy BIS będą kontynuować agitację w sposób rotacyjny.

„Chcemy, żeby w Polsce był porządek prawny i wolne media”, powiedział inny poseł PiS, Marek Suski.

W ich wypowiedziach panuje szeroki konsensus po obu stronach byłych organizacji pozarządowych opozycyjnych i medialnych, że wszelka prasa pod rządami PiS jest wolna.

W swoim raporcie za 2020 r. globalny organ nadzorujący media Reporterzy bez Granic (RSF) stwierdził, że „dyskurs z uprzedzeniami i mowa nienawiści są nadal normą. [Poland’s] Media państwowe zostały zamienione w tubę propagandy rządowej.”

Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów (ECPMF), finansowane głównie przez Komisję Europejską, również ostro skrytykowało media państwowe pod rządami PiS.

„Środki masowego przekazu całkowicie zamieniły się w propagandowe skrzydło rządzącej BIS i służą nie tylko promowaniu interesów partii, ale także atakowaniu i dyskredytowaniu jej krytyków” – napisano w oświadczeniu.

Ustawodawcy PiS w dużej mierze zbojkotowali wtorkowe głosowanie.

tj/fb (AFP, dpa, AP)

READ  Kina Helios w Polsce wycofują z biletów status szczepionki na COVID-19 po publicznym oburzeniu