27 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska kupuje 800 pocisków Hellfire do uzbrojenia swoich nowych śmigłowców szturmowych

Polska kupuje 800 pocisków Hellfire do uzbrojenia swoich nowych śmigłowców szturmowych

WARSZAWA, Polska — Polski rząd podpisał umowę na zakup 800 pocisków Hellfire II, które mają być przenoszone przez nowe śmigłowce szturmowe, z prośbą o więcej Boeingów AH-64E Apache.

Umowa na sprzedaż pocisków rakietowych produkcji Lockheed Martin została podpisana przez ministerialną Agencję Uzbrojenia i Dowództwo Wsparcia Bezpieczeństwa Armii Stanów Zjednoczonych (USASAC).

Według urzędników wartość transakcji wynosi około 150 milionów dolarów. Dostawy mają rozpocząć się w tym roku i potrwać do 2029 roku.

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział we wtorek na Twitterze, że uzbrojeniem będą „nasze śmigłowce wsparcia AW149 i ostatecznie śmigłowce szturmowe AH-64E Apache Guardian”.

W lipcu 2022 roku polski rząd podpisał kontrakt na zakup 32 śmigłowców AW149 wyprodukowanych przez włoską firmę Leonardo. Dostawy samolotów zaplanowano na lata 2023-2029. Kontrakt obejmuje pakiet logistyczny, szkolenia i symulatory.

W ubiegłym roku Ministerstwo Obrony Narodowej skierowało do rządu USA list z prośbą o zakup 96 Boeingów AH-64E Apache. Zgodnie z planem, helikoptery zostaną najpierw rozmieszczone w 18. Dywizji Zmechanizowanej Armii. Według miejscowych urzędników bezpieczeństwa, jednostka ta, z siedzibą w Siedlcach, około 91 km (56,5 mil) na wschód od stolicy Polski, Warszawy, została wyznaczona jako bastion przeciwko rosyjskiej inwazji.

Jarosław Adamowski jest polskim korespondentem Defense News.

READ  Zatrudnienie w Polsce dalej rośnie, a płace podwyżek w czerwcu