8 czerwca, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska fabryka ESS firmy Northvolt zdobyła 17,8 mld euro dotacji unijnych

Zakład montażu systemów magazynowania energii (ESS) należący do gigafabryki litowo-jonowej Northvolt w Polsce zdobył 1,8 miliarda euro (1,8 miliarda dolarów) dofinansowania z UE, a także zakład recyklingu akumulatorów w północnej Francji.

W zakładzie montażowym ESS NorthSTOR PLUS firmy Northvolt w Gdańsku będą montować rozwiązania ESS przy użyciu akumulatorów firmy, które, jak twierdzi, są najbardziej ekologiczne na świecie. Będzie miał początkową produkcję 5 GWh rocznie, a firma już zainwestowała w obiekt 200 milionów dolarów z własnych pieniędzy.

Pieniądze UE pochodzą z trzeciej rundy finansowania innowacji, a dotacje trafią do energochłonnych gałęzi przemysłu, takich jak cement, chemikalia i rafinerie, wodór, energia odnawialna, infrastruktura do wychwytywania i przechowywania dwutlenku węgla oraz produkcja magazynów energii i kluczowych komponentów odnawialnych.

Fundusz innowacji ma wydać 38 miliardów euro do 2030 r. i ma na celu inwestowanie w nową generację technologii niskoemisyjnych i zapewnianie unijnym firmom przewagi jako pierwszy na rynku. Dokładna kwota, która została przeznaczona na każdy projekt w tej rundzie, nie została ujawniona, ale w prostym rozbiciu dałoby się je wycenić na 105 mln euro każdy.

Udane projekty zostały ocenione przez niezależnych ekspertów na podstawie ich zdolności do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z tradycyjnymi technologiami, a jednocześnie są wystarczająco dojrzałe do wdrożenia, a inne kryteria wyboru obejmowały skalowalność i opłacalność.

Z opisu planów Northvolt w dokumentach unijnych wynika, że ​​polska elektrownia obniży koszt za kWh dla klienta końcowego o 16,9-18,8%. Będzie wykorzystywał wysokoniklowe ogniwa niklowo-manganowo-kobaltowe (NMC), które, jak twierdzi, są bardziej energochłonne niż obecne na rynku.

Ponad 90% komponentów i sprzętu używanego do produkcji będzie pochodzić z europejskiego łańcucha dostaw.

Kolejną firmą zajmującą się magazynowaniem energii wśród 17 zwycięzców jest projekt zakładu recyklingu akumulatorów litowo-jonowych Relieve, uruchomiony przez przedsiębiorstwo górniczo-hutnicze ERAMET w Dunkierce w północnej Francji. Wytwarza i uszlachetnia czerń jako materiał do ponownego wstrzyknięcia do łańcucha dostaw baterii.

READ  bne IntelliNews - Polski handel detaliczny podwoił tempo ekspansji r/r w kwietniu

Nordvold . z siedzibą w Szwecji Niedawno pozyskał kredyt wymienialny w wysokości 1,1 mld USD Wśród kilkunastu inwestorów, którzy sfinansowali jego ekspansję, powiedział Oszczędność energii.Aktualności „Czujny rynek kapitałowy”. Dwa miesiące temu, Jej zakład recyklingu rozpoczął działalność w Norwegii.

W powiązanych wiadomościach zakład produkcyjny ESS w Turcji otrzymał niedawno zgodę organów regulacyjnych na pierwszą fazę inwestycji w projekt. Zakład produkcyjny Pomega firmy Kontrolmatikzgłoszone wcześniej Oszczędność energii.AktualnościPrzyjęta jako inwestycja priorytetowa przez Ministerstwo Przemysłu i Technologii.

Otrzymał certyfikat Regional Investment Incentive Certificate, co oznacza, że ​​może rozpocząć od pierwszej fazy inwestycji w wysokości 917 milionów lir (52 miliony USD) w stronę.