19 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska znosi kontrowersyjną izbę regulacyjną Sądu Najwyższego

Polska znosi kontrowersyjną izbę regulacyjną Sądu NajwyższegoANI |
Zaktualizowano:
15 lipca 2022 23:04 IST

Warszawa [Poland]15 lipca (ANI/Xinhua): Nowe prawo, które weszło w życie w Polsce w piątek zniosło kontrowersyjną Izbę Regulacyjną Sądu Najwyższego – ruch, który ma utorować drogę Warszawie do uzyskania miliardów euro w krajach europejskich. Finansowanie unijne (UE).
Izba Dyscyplinarna została powołana w 2017 r. w ramach reformy sądownictwa przez rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS).
Komisja Europejska wielokrotnie wzywała Polskę do usunięcia izby, oskarżając ją o podważanie niezawisłości sądownictwa, i nakazywała Polsce karę w wysokości miliona euro (1 mln USD) dziennie do czasu podjęcia działań.

Z powodu sporu o pokój komisja wstrzymała miliardy euro pomocy finansowej przeznaczonej dla kraju po pandemii.
Nowa ustawa została zaproponowana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę w lutym.
Według lokalnego kanału informacyjnego TVN24, premier Mateusz Morawiecki wyraził w czwartek przekonanie, że usunięcie izby spełni warunki porozumienia jego kraju z UE, a środki zostaną uruchomione do końca roku. .
Jednak UE wzbudziła wątpliwości, czy zmiany te spełnią jej wymagania. Na początku tego miesiąca wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Djurova stwierdziła, że ​​nowe prawo „nie spełnia kamieni milowych planu naprawczego”.
W czerwcu UE zatwierdziła plan ratunkowy dla Polski o wartości 35 miliardów euro, ale stwierdziła, że ​​kraj wciąż musi wykazać, że osiąga „kamienie milowe” związane z niezależnością sądownictwa. (ANI/Xinhua)

READ  Indie próbują ograniczyć import jabłek – dlaczego to dobra wiadomość dla Polski? • Drożdże