12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska znosi kontrowersyjną izbę regulacyjną Sądu Najwyższego

Warszawa, 16 lipca (IANS): Nowe prawo, które weszło w życie w Polsce, zniosło kontrowersyjną Izbę regulacyjną Sądu Najwyższego – ruch, który ma utorować Warszawie drogę do otrzymania miliardów euro z funduszy Unii Europejskiej (UE).

Izba Dyscyplinarna została powołana w 2017 r. w ramach reformy sądownictwa przez rządzącą partię Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

Komisja Europejska wielokrotnie wzywała Polskę do usunięcia izby, oskarżając ją o podważanie niezawisłości sądownictwa kraju, i nakazywała Polsce karę w wysokości miliona euro (1 mln dolarów) dziennie do czasu podjęcia działań.

Komisja wstrzymała miliardy euro pomocy finansowej przeznaczonej dla kraju po pandemii z powodu sporu o izbę, podała agencja informacyjna Xinhua.

Nowa ustawa została zaproponowana przez prezydenta RP Andrzeja Dudę w lutym.

Według lokalnego kanału informacyjnego TVN24, premier Mateusz Morawiecki wyraził w czwartek przekonanie, że usunięcie izby spełni warunki porozumienia jego kraju z UE, a środki zostaną uruchomione do końca roku. .

Jednak UE wzbudziła wątpliwości, czy zmiany te spełnią jej wymagania. Na początku tego miesiąca wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Djurova stwierdziła, że ​​nowe prawo „nie spełnia kamieni milowych planu naprawczego”.

W czerwcu UE zatwierdziła plan ratunkowy dla Polski o wartości 35 miliardów euro, ale stwierdziła, że ​​kraj wciąż musi wykazać, że osiąga „kamienie milowe” związane z niezależnością sądownictwa.

READ  Ceny żywności w Polsce raczej nie spadną w przyszłym roku: minister