16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polscy parlamentarzyści głosują nad budżetem na 2024 rok, ale potrzebna jest jeszcze zgoda opozycyjnego prezydenta

Polscy parlamentarzyści głosują nad budżetem na 2024 rok, ale potrzebna jest jeszcze zgoda opozycyjnego prezydenta

PLIK – Nowo wybrany polski premier Donald Tusk przemawia do parlamentarzystów podczas swojego przemówienia przed parlamentem w Warszawie.  Wtorek, 12 stycznia 2023 r. Polscy legislatorzy Czwartek, 1 stycznia br.  18 września 2024 r. zatwierdzono główny budżet państwa na rok 2024.  Potrzebuje jeszcze zgody prezydenta Andrzeja Dudy, sprzymierzonego z prawicową opozycją.  (AP Photo/Czarek Sokołowski, Akt)

PLIK – Nowo wybrany polski premier Donald Tusk przemawia do prawodawców podczas swojego przemówienia przed parlamentem w Warszawie. Wtorek, 12 stycznia 2023 r. Polscy legislatorzy Czwartek, 1 stycznia br. 18 grudnia 2024 r. i zatwierdziła główny budżet państwa na rok 2024. Prezydent Andrej Duta ma sojusz z prawicową opozycją. (AP Photo/Czarek Sokołowski, Akt)
Zdjęcie: Powiązana prasa

WARSZAWA, Polska (AP) – Polscy ustawodawcy zatwierdzili w czwartek kluczowy budżet państwa na 2024 rok, ale projekt wymaga jeszcze zatwierdzenia. Prezydent Andrzej DudaMa sojusz z prawicową opozycją.

Budżet wymaga zgody Senatu i musi zostać przedstawiony do podpisu Dudzie do 29 stycznia, w przeciwnym razie prezydent mógłby zarządzić przedterminowe wybory.

Obserwatorzy uważają, że takie posunięcie jest mało prawdopodobne, mimo że Duda wielokrotnie wdawał się w konflikt z nowym rządem Premier Donald Tusk, który podejmuje kroki mające na celu odwrócenie części polityki swoich poprzedników i pociągnięcie do odpowiedzialności niektórych byłych urzędników. Dwóch członków poprzedniego rządu zostało uwięzionych.

Ostatnie sondaże pokazują, że poparcie dla prounijnego rządu koalicyjnego rośnie i maleje dla konserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość. Straciła władzę w październikowych wyborach Po ośmiu latach rządów.

Izba niższa, czyli Sejm, głosowała w czwartek 240 do 191, przy trzech wstrzymujących się, a Senat 1 stycznia. Zatwierdziła projekt ustawy 24

z kości słoniowej Nowy rząd UE Inauguracja w zeszłym miesiącu wymagała od nas szybkiej pracy, aby przygotować budżet na czas.

Stanowi to 866,4 miliardów złotych (214 miliardów dolarów) i wydatki rządowe sięgające 184 miliardów złotych (45 miliardów dolarów), czyli 5,1% PKB.

W porównaniu z projektem poprzedniego konserwatywnego rządu PiS, więcej pieniędzy przeznacza się na oświatę i opiekę zdrowotną, a mniej na różne instytucje historyczne, takie jak Kancelarię Prezydenta i Narodowy Instytut Pamięci, który bada zbrodnie nazistowskie i komunistyczne na Polakach . – Ma to związek z poprzednim prawicowym rządem.

„To naprawdę daje mi ogromną satysfakcję… ten budżet jest dla ludzi” – powiedział Tusk po głosowaniu.

READ  Jednostka Cellnex Poland rozważa sprzedaż udziałów, doradców taps, Telecom News, ET Telecom