12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Były wiceminister spraw zagranicznych Polski aresztowany

Były wiceminister spraw zagranicznych Polski aresztowany

Otwórz bezpłatnie Editor's Digest

Były wiceminister spraw zagranicznych Polski został aresztowany w związku ze skandalem związanym z oszustwami wizowymi, który osłabił poprzednią prawicową administrację i pomógł koalicji Donalda Tuska wygrać październikowe wybory.

Zatrzymanie Piotra Wawrzyka, ogłoszone w środę przez centralne biuro antykorupcyjne kraju, pogłębi rozłam między nowym premierem Tuskiem a politykami opozycji z byłej administracji Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Polowanie na PiS.

Aby przywrócić Polsce bardziej liberalne, proeuropejskie państwo, Tusk zapowiedział, że będzie ścigał urzędników PiS podejrzanych o przestępstwa, od oszustw i defraudacji po niekonstytucyjne nadużycie władzy w ciągu ośmiu lat sprawowania władzy przez ich partię.

Po wybuchu afery wizowej we wrześniu rząd PiS zwolnił Wawrzyka i wszczął śledztwo w sprawie siatki rzekomo skupiającej urzędników MSZ sprzedających polskie wizy za gotówkę za pośrednictwem ambasad na całym świecie.

Choć śledztwo nie przyniosło natychmiastowych rezultatów, pomogło Tuskowi przełamać twierdzenia rządu PiS o ochronie Polski przed nielegalną imigracją, co stało się jednym z kluczowych tematów wyborów. Wawrzyk w środę zaprzeczył jakimkolwiek nieprawidłowościom.

Jednak kampania Duska mająca na celu uwydatnienie nadużyć lojalistów PiS i ich usunięcie spotyka się z ostrym sprzeciwem ze strony prezydenta Andrzeja Dudy, który został nominowany przez PiS i wykorzystał już swoje prawo weta wobec premiera.

Duda zaostrzył w środę spór z rządem Tuska w odrębnej sprawie dotyczącej losów Prokuratury Krajowej, zwracając się do Trybunału Konstytucyjnego o rozstrzygnięcie, czy prezydent lub rząd ma prawo go odwołać.

Prezydent Polski chce, aby sąd zdominowany przez sędziów BIS chronił prawnika Dariusza Barskiego przed, jak to określił Duda, „nielegalną próbą pozbycia się go”. Jednak minister sprawiedliwości Duska Adam Bodnar odrzucił te twierdzenia i mianował Jacka Bielewicza nowym prokuratorem krajowym.

READ  Ukraina pokonała Polskę w rzutach karnych w hokejowych kwalifikacjach olimpijskich

Duda domaga się także uwolnienia dwóch skazanych posłów BIS, którzy w zeszłym tygodniu trafili do więzienia i prowadzą strajk głodowy. Ich sprawa jest kolejnym sprawdzianem prezydenckich uprawnień Dudy, który twierdzi, że powinna być chroniona na mocy amnestii, którą przyznał im w 2015 roku.

W środę Duda powiedział reporterom na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, że sąd nakazał przymusowe karmienie jednego z parlamentarzystów – byłego ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego.

Zatrzymanie Wawrczyka następuje w związku z zamiarem Tuska wszczęcia nowego śledztwa w sprawie nadużyć w przeszłości, które jego rząd, jak twierdzi jego rząd, odkrył od czasu objęcia urzędu w grudniu, przy jednoczesnym wznowieniu spraw, które poprzedni rząd zamiecił pod dywan.

„Włosy stają nam dęba, gdy stopniowo odkrywamy szare i czarne strefy oraz chciwość finansową, która do niedawna rządziła Polską” – powiedział w tym miesiącu Tusk.