24 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Po tym, jak UMG wycofało swoją muzykę, użytkownikom TikToka grozi cisza

Po tym, jak UMG wycofało swoją muzykę, użytkownikom TikToka grozi cisza

Kiedy obecnie użytkownicy TikToka otwierają aplikację, mają do czynienia z platformą pozbawioną muzyki wielu ich ulubionych artystów. Tancerze kołyszą się i kołyszą bez żadnego rytmu. Ludzkie usta synchronizują się z ciszą.

W związku ze sporem licencyjnym pomiędzy platformą a Universal Music Group, która wydaje muzykę Playboi Carti, Taylor Swift, Drake, Ariany Grande i innych, TikTok potwierdził w czwartek, że usunął muzykę artystów Universal ze swojej biblioteki i wyciszył wcześniej opublikowane filmy który używał tych piosenek.

Muzyka artystów Sony i Warner pozostaje dostępna na TikTok. Nie powstrzymało to jednak niektórych użytkowników od ogłoszenia swojego odejścia na konkurencyjną platformę Instagram Reels, podczas gdy inni kpili z nieobecności Universalu, Tańcz do piosenek należących do domeny publicznej. Dominującym uczuciem jest frustracja: czym byłby TikTok bez Twoich ulubionych utworów?

„Wiele trendów, które zyskały popularność w Internecie, polega na tym, że ludzie uzyskują miliony wyświetleń jednego filmu ze względu na dźwięk” – powiedziała Mia Elliott, lat 22, która zauważyła, że ​​logo TikTok przypomina nutę. „Będzie wyciszony. To przerażająca myśl”.

Ponad dwa lata temu, 21 lat Evana Cronina Pierwszego dnia każdego miesiąca publikuje filmy pokazujące, jak ćwiczy poranną rutynę, zdobywając miliony wyświetleń. Około północy w czwartek zamieścił najnowszą część serii w rytm „Sky” Playboi Cartiego.

Tym razem nie było interakcji ze strony widzów.

„To było w zasadzie martwe miejsce” – powiedział Cronin.

Po tym, jak TikTok usunął Universal Music, ci, którzy używali aplikacji do słuchania ulubionych piosenek lub odkrywania nowych artystów, wyrazili swoje rozczarowanie. Inni publicznie wyrazili zaniepokojenie szkodliwym wpływem na wschodzących artystów Universalu, którzy polegają na TikToku w celach reklamowych.

Sean Desman to kanadyjski artysta. Wyjaśnił to swoim wyznawcom Dlaczego jego filmy zostały wyciszone i ubolewa, że ​​nie może już udostępniać swojej muzyki za pośrednictwem TikTok.

READ  Megan Thee Stallion składa wniosek o zakaz zbliżania się do swojej wytwórni płytowej

„To dla nas ważne narzędzie do promowania siebie, naszej muzyki i naszej kreatywności” – powiedział Desman w filmie. „To naprawdę szalone, że teraz nie będziemy mogli używać naszej muzyki”.

Nagła cisza w katalogu muzycznym Universalu również wzbudziła niepokój i złość twórców TikTok. Johna Casterline’aOn, który ma 3,5 miliona obserwujących na TikToku, powiedział, że co najmniej 10 procent jego filmów zostało wyciszonych, co doprowadziło do gwałtownego spadku liczby wyświetleń. Pomyślał o przejściu na YouTube.

„W chwili, gdy TikTok wyciszy film, oczywiście nie zamierza przesłać go na stronę Dla Ciebie” – powiedział 20-letni Casterline, odnosząc się do kanału z rekomendacjami opartymi na algorytmach. „Wszystko się po prostu zatrzymało. To zdecydowanie sprawiło, że moje konto stało się ogromnym hitem.