27 września, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Po ostrych reakcjach Fundacja Nobla cofa swoją decyzję o zaproszeniu Rosji, Białorusi i Iranu na ceremonię wręczenia nagród

Po ostrych reakcjach Fundacja Nobla cofa swoją decyzję o zaproszeniu Rosji, Białorusi i Iranu na ceremonię wręczenia nagródCNN

Fundacja Nobla po fali krytyki wycofała się z kontrowersyjnej decyzji o zaproszeniu ambasadorów Rosji, Białorusi i Iranu na ceremonię wręczenia Nagrody Nobla.

Fundacja ogłosiła w sobotnim komunikacie prasowym, że ambasadorowie trzech krajów nie zostaną zaproszeni, po tym jak początkowo oznajmiła, że ​​chce uwzględnić nawet tych, którzy nie podzielają wartości Nagrody Nobla.

Ukraina potępiła decyzję o zaproszeniu ambasadorów Rosji i Białorusi, którzy zostali wykluczeni z ubiegłorocznej ceremonii wręczenia Nagrody Nobla w Sztokholmie ze względu na wojnę na Ukrainie. Szwedzki poseł do Parlamentu Europejskiego nazwał tę decyzję „całkowicie niewłaściwą”.

Fundacja w swoim sobotnim oświadczeniu stwierdziła, że ​​„Decyzja Fundacji Nobla o zaproszeniu wszystkich ambasadorów na ceremonię wręczenia Nagrody Nobla, zgodnie z dotychczasową praktyką, wywołała ostre reakcje”, dodając, że podstawą tej decyzji jest przekonanie, że „to ważne i słuszne jest jak najszersze przekazywanie wartości i przesłaniów, które symbolizuje Nagrodę Nobla.

„Na przykład poprzez jasny przekaz polityczny w zeszłym roku, w postaci Pokojowej Nagrody przyznanej bojownikom o prawa człowieka z Rosji i Białorusi, a także Ukraińcom pracującym nad dokumentowaniem rosyjskich zbrodni wojennych” – dodała.

„Jesteśmy świadomi ostrych reakcji w Szwecji, które całkowicie przyćmiły ten list. „Decydujemy się zatem powtórzyć ubiegłoroczny wyjątek od zwykłej praktyki, a mianowicie nie zapraszać ambasadorów Rosji, Białorusi i Iranu na ceremonię wręczenia Nagrody Nobla w Sztokholmie” – podała fundacja.

Co roku 10 grudnia w Sztokholmie odbywa się Bankiet Nobla, podczas którego wręczanych jest pięć z sześciu Nagród Nobla. W Oslo w Norwegii przyznawana jest Pokojowa Nagroda Nobla.

Rosjanie i Białorusini zostali wykluczeni z niezliczonych wydarzeń, odkąd w lutym 2022 r. Moskwa rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę, przy której Mińsk mocno wspierał.

Sportowcom z Rosji i Białorusi zakazano także udziału w wielu wydarzeniach sportowych, a dyplomaci są regularnie wykluczani ze szczytów.