22 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Mówi się, że Iran otrzymał rosyjskie samoloty, ale nie długo oczekiwany Su-35

Mówi się, że Iran otrzymał rosyjskie samoloty, ale nie długo oczekiwany Su-35

Według doniesień irańskich mediów, do kraju zaczęły przybywać samoloty zamówione przez Iran z Rosji. Nie są to jednak myśliwce Su-35 Flanker, które Teheran miał nadzieję zacząć otrzymywać w tym roku.

Poinformowała o tym w sobotę półoficjalna irańska agencja informacyjna Tasnim wspomniany Kraj otrzymał poddźwiękowe odrzutowce szkoleniowe Jak-130, powołując się na niedatowane zdjęcia i filmy, które miały przedstawiać nowy samolot noszący oznaczenia IRIAF (Siły Powietrzne Islamskiej Republiki Iranu). Mówi się, że co najmniej dwa Jak-130 znajdują się w prowincji Isfahan w środkowym Iranie i są obecnie na wyposażeniu irańskich sił powietrznych.

Chociaż te samoloty szkoleniowe, które mogą również służyć jako lekkie samoloty bojowe, nie są tak wydajne jak Su-35, ich dostawa może wskazywać, że Rosja również dostarczy myśliwiec w późniejszym terminie.

W ostatnich tygodniach pojawia się coraz więcej sygnałów i doniesień o odstąpieniu Moskwy od wcześniejszej umowy na sprzedaż Teheranowi 24-50 superzwrotnych myśliwców wielozadaniowych Suchoj. Iran dostarczył Rosji setki dronów, głównie jednorazowej amunicji krążącej, do wykorzystania w toczącej się wojnie przeciwko Ukrainie.

Farzin Nadimi, analityk ds. obronności i bezpieczeństwa w Waszyngtońskim Instytucie Polityki Bliskowschodniej, nie był w stanie potwierdzić ani zaprzeczyć autentyczności zdjęć i filmów przedstawiających dostawę Jak-130. Wyraził jednak opinię, że jeśli dostawa rzeczywiście zostanie potwierdzona, może to być „logiczny krok przed zakupem myśliwców czwartej generacji”, a także „wskazuje, że umowa na Su-35 ostatecznie zostanie zrealizowana w pewnym momencie w przyszłości”.

Urzędnicy irańscy wyrazili optymizm, że Rosja dostarczy Su-35 już w marcu tego roku. Od tego czasu ten optymizm został ostudzony jeden raport Co wskazuje, że Rosja nie wywiązała się ze swoich zobowiązań wynikających z umowy na dostawę Iranowi 50 samolotów Su-35, za które Teheran zapłacił w 2021 roku i oczekuje się, że zacznie je otrzymywać w tym roku.

Od dawna powszechne są spekulacje, że Iran otrzyma co najmniej 24 samoloty Su-35 zbudowane już przez Rosję dla Egiptu, który od tego czasu anulował zamówienie. Wojna na Ukrainie mogła zakłócić dotychczasowe plany i harmonogramy dostaw.

Tak czy inaczej, dostawa Jak-130 wydaje się potwierdzać, że Rosja przynajmniej realizuje dostawy coś Do Iranu po tym wszystkim, co Teheran zapewnił Moskwie w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

Ostatni raz Rosja wysłała samoloty wojskowe do Iranu w pierwszej dekadzie XXI wieku i to wszystko Tylko sześć samolotów szturmowych Su-25 Frogfoot, który również był poddźwiękowy. (Obecna umowa na Jak-130 może być podobnie ograniczona.)

W 2019 r. Agencja Wywiadu Obronnego Departamentu Obrony USA prognoza Iran będzie poszukiwał od Rosji samolotów Jak-130 wraz z rakietami obrony powietrznej S-400, systemami obrony wybrzeża Bastion, czołgami T-90 i samolotami Su-30 po wygaśnięciu embarga ONZ na broń w październiku 2020 r. Od tego czasu Teheran zwrócił się o to już teraz wybierać Su-35 jest najbardziej zaawansowanym w stosunku do Su-30.

Zainteresowanie Teheranu samolotem szkolno-szkoleniowym Jak-130 może wydawać się dziwne w świetle wielokrotnej promocji przez Teheran samolotu szkolno-treningowego produkcji krajowej. Tylko w marcu ubiegłego roku, Iran Otwarto linię produkcyjną Za oryginalny samolot szkoleniowy HESA Yasin. Podobnie jak Jak-130, Yasin może szkolić pilotów w zakresie podstaw bardziej zaawansowanych myśliwców czwartej generacji i służyć jako lekki samolot bojowy.

Oprócz samodzielnego opracowywania tych trenerów irańscy urzędnicy z wątpliwościami twierdzą, że kraj ten jest w stanie wyprodukować samoloty czwartej generacji.

Jednakże Yasin i inne podobne irańskie samoloty mogą nie zapewnić irańskim pilotom konkretnych umiejętności, których będą potrzebować do obsługi Su-35.

„Chociaż Iran wyposażył swój najnowszy prototyp odrzutowca szkoleniowego Yasin w szklany kokpit i pewne zaawansowane funkcje, nadal daleko mu do produkcji seryjnej” – powiedziała mi Nadimi.

Co więcej, dodał, irańskie krajowe samoloty szkolno-szkoleniowe „również nie są znane z tego, że zostały opracowane z myślą w szczególności o rosyjskiej technologii myśliwskiej czwartej generacji”.

Tym samym dostawa poddźwiękowych samolotów szkolno-treningowych Jak-130 może wskazywać, że Iran ostatecznie otrzyma długo oczekiwane Su-35. Jeśli chodzi o Teheran, lepiej późno niż wcale.

Chodź za mną Świergot.

READ  Jak walczyć z pożarami lasów w Kanadzie w dobie zmian klimatu