6 maja, 2024

Piłka nożna BYU: Wnioski z kończącej sezon porażki BYU ze stanem Oklahoma

Zespół BYU zobaczył, jak jego nadzieje osłabły po sobotniej porażce 40:34 po dogrywce z 20. stanem Oklahoma State.

Do przerwy Cougars prowadzili 24-6, ale w drugiej połowie mieli stagnację i pokonali Cowboys po raz ostatni w tym sezonie.

Oto trzy wnioski z piątej porażki z rzędu BYU, która spowodowała spadek Cougars do 5-7 w sezonie:

Cowboys i Ollie Gordon przejęli kontrolę

Po tym, jak stan Oklahoma w pierwszej połowie nie znalazł pola punktowego, w drugiej połowie i po dogrywce Cowboys zdobyli pięć przyłożeń – a wszystko dzięki biegaczowi Ollie’emu Gordonowi II.

Trzeci gol Gordona – 15 jardów – zapewnił Cowboys prowadzenie w ostatniej minucie czwartej kwarty.

Gdy doszła do dogrywki, Gordon dodał jeszcze dwa punkty, w tym zwycięski 2 jardów w drugiej dogrywce.

Gordon, który przystąpił do zawodów, będąc liderem kraju pod względem liczby jardów w biegu na mecz, przebiegł 166 jardów na 34 prowadzących.

W pierwszej połowie przebiegł 77 jardów, a w dwóch ostatnich kwartach i dogrywce zdobył 89 jardów, gdy obrona BYU załamała się po mocnej pierwszej połowie.

Problemy w ofensywie BYU w drugiej połowie zniweczyły dobrą drugą kwartę

Do przerwy BYU prowadziło trzema punktami, po tym jak w drugiej kwarcie pokonało Oklahoma State 17:0. 10 z tych punktów zdobył zespół Cougars, obrona również zdobyła gola (więcej o tym za chwilę).

BYU przeszedł 89 jardów w sześciu akcjach po przyziemieniu pod koniec drugiej połowy i objął prowadzenie 21-6 w najbardziej imponującym momencie ataku wieczoru. Jake Retzlaff wykonał podania z 25 i 50 jardów po posiadaniu piłki, co zakończyło się bieg przyziemienia Kellan Marion na długości 11 jardów. Działa w oparciu o proces odrzutowy.

Później drużyna Cougars strzeliła gola z gry po udanym fałszywym rzucie piłką — podaniu z 36 jardów do Tylera Batty’ego — dzięki czemu BYU znalazło się na doskonałej pozycji i powiększyło prowadzenie dzięki celnemu celowi z gry z 42 jardów Willa Ferrina.

READ  The Braves zdobywają tytuł NL East 2023

Pomimo całego pozytywnego impetu, jaki BYU zbudował w pierwszej połowie w ofensywie – BYU miał 202 jardy całkowitego ataku w porównaniu do 169 jardów OSU w pierwszych dwóch kwartach – Cougars zostali w drugiej połowie z tyłu.

Zespół BYU zaliczył zaledwie dwie pierwsze próby w drugiej połowie i łącznie zdobył 56 jardów w ataku po sześciu puntach z rzędu – wszystkie punty – zanim akcja w ostatniej minucie regulaminowego czasu zakończyła się golem z gry Vereen z 48 jardów, który wymusił dogrywkę.

Jednak zanim BYU zdołało zdobyć bramkę po biegu Retzlaffa z 6 jardów w pierwszej dogrywce, Cougars już odrabiali straty, a OSU przejęło dynamikę po ich stronie.

Mecz zakończył się drugą stratą drużyny BYU w tym meczu – faulem Isaaca Rexa w ostatniej akcji meczu. Trey Rucker odebrał piłkę, gdy Rex walczył o pierwszą próbę.

W swoim czwartym meczu z rzędu Retzlaff trafił zaledwie 14 z 30 podań na 161 jardów i przegrał faul w drugiej akcji ofensywnej BYU, podczas gdy drużyna Cougars zdobyła trzy z 14 piłek.

Obrona BYU po prostu upadła

Trzeba przyznać, że rozgrywający stanu Oklahoma, Alan Bowman, pokonał trudną pierwszą połowę, wykonując 31 z 47 podań na odległość 321 jardów.

Eddie Heckard dwukrotnie przechwycił Bowmana, a pierwszym z nich był bieg na 13 jardów z szóstki w drugiej kwarcie, który dał BYU prowadzenie 14-6.

Drugie przechwycenie Heckarda zakończyło obiecującą ofensywę na terytorium BYU w trzeciej kwarcie.

Były też inne pozytywne momenty dla obrony Cougar, takie jak utrzymanie Oklahoma State przy dwóch golach z gry w pierwszej połowie i worek Pattee w trzeciej kwarcie, który zakończył się puntem, gdy Cowboys dotarli do linii 30 jardów BYU.

Jednak najczęściej Cougars nie byli w stanie rozegrać akcji w krytycznych momentach drugiej połowy, takich jak konwersja Oklahoma State za czwartą i drugą bramkę w środku pola, która doprowadziła do przyziemienia Gordona w ostatniej minucie.

READ  Steve Wilkes będzie trenerem drużyny 49ers kontra Jaguars w 10. tygodniu – NBC Sports Bay Area i Kalifornia

Cowboys rozegrali 88 meczów, a BYU 69 i ostatecznie kontrolę przejął stan Oklahoma State.

Zespół Cougars był także trzykrotnie wzywany do przeszkadzania w podaniach w polu punktowym, za każdym razem skutkującym krótkim przyziemieniem Gordona.

Pod koniec meczu Cowboys przekazali 509 jardów całkowitego ataku i dzięki zwycięstwu awansowali do mistrzostw Big 12.

Co wtedy?

Sezon się skończył.

BYU miało kiedyś bilans 5-2 i rozpoczynało najtrudniejszą część swojego harmonogramu. Po pożegnaniu na początku października Cougars nigdy więcej nie wygrali, przegrywając pięć z rzędu na zakończenie sezonu.

Tylko po raz drugi w ciągu 19 lat BYU nie zagra w pucharze.