20 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

PGA Tour i LIV ogłaszają niespodziewaną fuzję, która zakończy gorzki podział

PGA Tour i LIV ogłaszają niespodziewaną fuzję, która zakończy gorzki podział

  • PGA Tour nazywa konwencję „historycznym dniem” dla golfa
  • Umowa kończy spór między stronami
  • Gracze PGA Tour opuścili szok zaskakującym ogłoszeniem
  • Rodziny ofiar z 11 września skrytykowały fuzję

6 czerwca (Reuters) – We wtorek świat golfa był oszołomiony, gdy PGA Tour, DP World Tour i wspierany przez Arabię ​​​​Saudyjską rywal LIV, którzy zostali uwikłani w zaciekłą bitwę, która podzieliła ten sport, ogłosili niespodziewane porozumienie. Połączenie i utworzenie jednego jednolitego podmiotu gospodarczego.

Ponadto organizacje poinformowały we wspólnym komunikacie prasowym, że będą współpracować, aby umożliwić graczom LIV Golf ponowne ubieganie się o członkostwo w PGA Tour i DP World Tour, wcześniej znanym jako European Tour, po sezonie 2023.

Masowe ogłoszenie zostało skrytykowane przez wielu graczy PGA Tour, którzy zostali pozostawieni w ciemności na temat fuzji i następuje po publicznej wojnie na słowa między wszystkimi stronami, co prowadzi do rosnących napięć i zaciekłej bitwy prawnej.

Jak przeszliśmy od konfrontacji do bycia teraz partnerami?

Komisarz PGA Tour Guy Monahan

„Po dwóch latach zakłóceń i rozproszenia jest to historyczny dzień dla gry, którą wszyscy znamy i kochamy” – powiedział komisarz PGA Tour, Jay Monahan, który od dawna jest jawnym krytykiem LIV Golf.

„Jak przeszliśmy od konfrontacji do bycia teraz partnerami? Po prostu zdaliśmy sobie sprawę, że lepiej nam razem, niż walcząc lub osobno” – powiedział dziennikarzom po „intensywnym” spotkaniu z golfistami w trasie, aby omówić szczegóły umowy.

Nie podano żadnych szczegółów na temat tego, w jaki sposób umowa wpłynie na obecny krajobraz konkurencyjny w golfie, w tym kwalifikacje do tegorocznego Ryder Cup, chociaż strony powiedziały, że będą pracować w nadchodzących miesiącach, aby sfinalizować warunki fuzji.

Seria LIV Golf jest finansowana przez Fundusz Inwestycji Publicznych Arabii Saudyjskiej, a krytycy zarzucają jej, że jest to sposób na poprawę reputacji kraju w obliczu krytyki jego praw człowieka.

Większość reakcji koncentruje się wokół rzekomego zaangażowania rządu saudyjskiego w liczne naruszenia praw człowieka, w tym zabójstwo dziennikarza Washington Post Jamala Khashoggi w 2018 roku.

READ  Lane Kiffin podpisał przedłużenie, aby pozostać trenerem w Ole Miss, zaprzeczając pogoni Auburn za wakującą posadą

Źródło zaznajomione ze sprawą powiedziało, że ogłoszona we wtorek umowa była wiążącą umową ramową, ale warunki finansowe nie zostały jeszcze ujawnione.

Źródło dodało, że Michael Klein & Co przeprowadzi wycenę aktywów LIV, a Allen & Co przeprowadzi wycenę aktywów PGA Tour przed ustaleniem ceny, po której nastąpi fuzja.

Źródło podało, że umowa zawiera mechanizm rozstrzygania wszelkich sporów dotyczących oceny, bez wchodzenia w dalsze szczegóły.

Ekskluzywny inwestor

Ogłoszenie o połączeniu zawiera porozumienie o zakończeniu wszelkich sporów sądowych pomiędzy uczestniczącymi stronami.

Ponadto Fundusz Inwestycji Publicznych (PIF) dokona inwestycji kapitałowej w nowy podmiot, aby ułatwić mu rozwój i sukces.

Osoba zaznajomiona ze sprawą powiedziała, że ​​Fundusz Inwestycji Publicznych, do którego należy ponad 90% LIV, planuje zainwestować miliardy dolarów w celu przejęcia znacznego pakietu mniejszościowego w połączonej spółce.

„Dzisiaj jest bardzo ekscytujący dzień dla tej wyjątkowej gry i ludzi, których dotyka na całym świecie” – powiedział Yasser Al-Rumayyan, prezes funduszu.

„Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z PGA Tour, aby opierać się na bezprecedensowym sukcesie PIF i jego udokumentowanych osiągnięciach w uwalnianiu wartości oraz wprowadzaniu innowacji i najlepszych globalnych praktyk do firm i sektorów na całym świecie”.

Monahan powiedział, że porozumienie leży w najlepszym interesie członków PGA Tour, chociaż opisał spotkanie z graczami za zamkniętymi drzwiami, podczas którego niektórzy wzywali do jego rezygnacji, jako „ekstremalne” i „gorące”. [nL1N37Y3B0]

„Daje nam to kontrolę i pozwala nam współpracować z Funduszem Inwestycji Publicznych w konstruktywny i produktywny sposób” – powiedział Monahan.

„Zdaję sobie sprawę, że ludzie nazwą mnie hipokrytą.

„Za każdym razem, gdy coś powiedziałem, powiedziałem to z informacjami, które miałem w tym momencie… Akceptuję tę krytykę. Ale okoliczności się zmieniają”.

Oferując 54-dołkowe turnieje no-cut zamiast tradycyjnego formatu 72-dołkowego, LIV Golf wystartował w 2022 roku i odciągnął znanych graczy od konkurencyjnych torów z ogromnymi nagrodami pieniężnymi na golfistę.

READ  W turniejach wielkoszlemowych pierwszy w historii rekord sezonu MLB drużyny Braves Acuña wynosi 30-60

Fundusz Inwestycji Publicznych będzie początkowo wyłącznym inwestorem w nowy podmiot, aw radzie dyrektorów znajdą się Al-Rumayyan jako prezes i Monahan z PGA Tour jako dyrektor generalny.

Wydaje się, że po latach zaciekłości transakcja została zawarta szybko, bez fanfar i bez przecieków – mimo że jest to jedna z największych historii handlowych w historii sportu.

Al-Rumayyan powiedział CNBC, że on i Monahan spotkali się w Londynie.

„Zjedliśmy lunch, a następnego dnia graliśmy w golfa, a potem kolejny lunch. Odbyliśmy dyskusje i wszystko omówiliśmy. Myślę, że zajmie to tygodnie (do czasu zawarcia ostatecznej umowy).”

Manahan dodał: „Mam wielkie uznanie dla Yasira za przybycie do stołu negocjacyjnego, przystąpienie do dyskusji z otwartym sercem i umysłem. Zrobiliśmy to samo, a golf jest lepszy niż to, co zrobiliśmy tutaj dzisiaj”.

PGA Tour, organizacja non-profit, potwierdziła w lipcu 2022 r., że Departament Sprawiedliwości USA bada, czy nie naruszył prawa antymonopolowego w walce z LIV. Czytaj więcej

PGA starała się odeprzeć konkurencję, zakazując swoim graczom udziału w ucieczce.

Jednak jeden ekspert antymonopolowy powiedział, że umowa PGA/LIV zostanie zatwierdzona, a dwóch innych powiedziało, że skontaktuje się z nim bardzo szybko.

„To jest rozrywka. Myślę, że to sprawi, że będzie to mniej priorytetowe dla organów ścigania” – powiedział Seth Blum z Blum Strategy Adviser.

mieszana reakcja

Niektórzy z bardziej znanych graczy, którzy przenieśli się do LIV Golf, to golfista Hall of Fame Phil Mickelson, były numer jeden na świecie Dustin Johnson, zwycięzca mistrzostw PGA Brooks Koepka i zwycięzca mistrzostw Wielkiej Brytanii z 2022 roku Cameron Smith.

„Cudowny dzień dzisiaj” – napisał na Twitterze Mickelson, którego wizerunek publiczny ucierpiał w lutym 2022 r., kiedy autor nieautoryzowanej biografii opublikował fragment książki, w której nazwał Saudyjczyków „odrażającymi”, ale powiedział, że jest gotów przejść nad ich wizerunkami . Rekordy HR, aby zyskać przewagę dzięki PGA Tour.

READ  Mark Madden: Brian Rust był pierwszym, który wrócił do Pingwinów, ale czy będzie ostatnim?

Niektórzy gracze PGA Tour wyrazili zdziwienie, że nie zostali poinformowani o porozumieniu przed jego ogłoszeniem.

„Uwielbiam odkrywać poranne wiadomości na Twitterze” — napisał dwukrotny główny mistrz, Colin Morikawa.

Były prezydent USA Donald Trump, który jest właścicielem trzech pól golfowych, które są częścią harmonogramu 14 wydarzeń LIV Golf w 2023 roku, świętował zawarcie umowy w poście społecznościowym Prawda ze wszystkimi czapkami na głowie.

„Wspaniałe wieści z LIV Golf. Wspaniała, piękna i magiczna oferta dla wspaniałego świata golfa. Wszystkim gratulujemy!!!”

Od czasu jego uruchomienia gracze LIV rywalizowali tylko z byłymi kolegami z drużyny w głównych turniejach, ponieważ te cztery najważniejsze wydarzenia w kalendarzu golfowym nie są prowadzone przez PGA Tour ani DP World Tour, ale przez niezależne organizacje.

Wielu z tych, którzy przyjęli lukratywne premie za dołączenie do LIV Golf, jako powód skoku podało chęć grania w mniejszej liczbie turniejów i spędzania więcej czasu z rodziną.

Wśród organizacji potępiających umowę są grupy rzeczników 9/11 United Families and Democracy in the Arab World Now, założone przez Khashoggiego.

Piętnastu z 19 porwanych 11 września 2001 roku pochodziło z Arabii Saudyjskiej. Jednak królestwo od dawna zaprzecza jakiejkolwiek roli w atakach na Bliźniacze Wieże, w których zginęło prawie 3000 osób.

„Ubiegłoroczna społeczność 9/11 została wyróżniona przez Jaya Monahana w jednoznacznej zgodzie (Tour), że projekt Saudi LIV był niczym więcej niż sportowym praniem reputacji Arabii Saudyjskiej”, powiedział Families United w oświadczeniu.

„Teraz wygląda na to, że PGA i Monahan właśnie zapłaciły szylingom saudyjskim, biorąc miliardy dolarów na oczyszczenie reputacji Arabii Saudyjskiej, aby Amerykanie i świat zapomnieli, jak królestwo wydało miliardy dolarów przed 11 września na finansowanie terroryzmu, rozprzestrzenianie się ich jadowitą nienawiść, finansować Al-Kaidę i zabijać naszych bliskich”.

Reportaż Franka Binga z Toronto; Dodatkowe raporty Diane Bartz, Grega Romiliotisa, Jonathana Landaya, Mitcha Phillipsa i Rory’ego Carrolla; Montaż autorstwa Alexa Richardsona, Christiana Radnedge’a, Toby’ego Davisa i Petera Rutherforda

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.