15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Perspektywy rynku mieszkaniowego: Ceny domów mogą zacząć spadać tego lata

Perspektywy rynku mieszkaniowego: Ceny domów mogą zacząć spadać tego lata

Według Briana Nicka, głównego stratega inwestycyjnego w Macro Institute, coraz więcej domów wisi na rynku bez nabywców, co powoduje, że ceny zaczną spadać tego lata.

W rzeczywistości roczny procentowy wzrost liczby niesprzedanych domów na sprzedaż jest najwyższy od czasu Wielkiego Kryzysu Finansowego, stwierdził. Telewizja Bloomberga Czwartek.

„To wywrze presję na obniżenie cen w ciągu najbliższych trzech do sześciu miesięcy” – spodziewał się.

Obecnie na rynku mieszkaniowym nadal trwa tradycyjny wiosenny sezon wyprzedaży, kiedy Amerykanie zazwyczaj kupują domy, a rodziny starają się zapewnić sobie nowy dom przed rozpoczęciem następnego roku szkolnego.

Według niektórych źródeł jest to sezon rozczarowujący, ponieważ zwiększonej podaży domów towarzyszy słaby popyt ze strony kupujących buntujących się przeciwko rosnącym cenom.

Nick twierdzi, że wraz z końcem letniego sezonu sprzedaży i zbliżaniem się jesieni ceny domów zaczną spadać i podważać zaufanie konsumentów. Wysokie ceny wprawdzie osłabiły nastroje potencjalnych nabywców, ale także poprawiły nastroje wśród właścicieli domów, a także wzmocnił rynek pracy.

„Kiedy zaczną widzieć spadek cen domów – być może dom obok nich będzie kosztował nieco mniej, niż żądali, a nie to, co widzieli przez ostatnie kilka lat – ograniczy to ich zdolność do wydawania pieniędzy oraz ich gotowość do wydawania pieniędzy i zachowanie ostrożności.” „Rynek mieszkaniowy to tak naprawdę pierwsze domino, które upadnie”. „Uważamy, że w przyszłości wzrost będzie wolniejszy”.

Inni obserwatorzy rynku mieszkaniowego również zauważyli zmianę – coraz więcej kupujących sprzeciwia się wyższym cenom domów żądanym przez sprzedawców.

Robert Rifkin, współzałożyciel i dyrektor generalny Compass, powiedział: CNBC W zeszłym miesiącu ceny 30% zapasów na rynku spadły, bardziej niż kiedykolwiek w ciągu ostatniej dekady, przy wzroście podaży o 16%.

„To inne środowisko. Obecnie widzimy więcej sprzedawców niż kupujących” – powiedział.

READ  Musk sprzedaje akcje Tesli o wartości 6,9 miliarda dolarów, powołując się na możliwość wymuszenia umowy z Twitterem

Jednak tę słabość nadal maskują ogólnokrajowe dane liczbowe, które pokazują, że ceny domów rosną. Najnowszy indeks S&P CoreLogic Case-Shiller Index pokazał, że ceny wzrosły w marcu o 6,5% w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając nowy rekord wszechczasów. sporadyczny Dane z Redfina Pokazało, że w kwietniu wzrosła ona o 7,3% w porównaniu do roku poprzedniego.

Ze swojej strony Nick z Macro Institute zauważył, że liczba obecnie domów na sprzedaż rośnie o 8% do 10% rocznie, co wskazuje, że ceny wkrótce spadną.

„Nierównowaga podaży i popytu zaczyna się korygować, co może oznaczać, że ceny zaczną spadać już tego lata” – powiedział.

Zapisz się do codziennego biuletynu CFO, aby być na bieżąco z trendami, problemami i kadrą kierowniczą kształtującą finanse przedsiębiorstw. Zarejestruj się za darmo.