15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Główne czynniki napędzające wydatki konsumenckie w Stanach Zjednoczonych zaczynają jednocześnie tracić impet

Główne czynniki napędzające wydatki konsumenckie w Stanach Zjednoczonych zaczynają jednocześnie tracić impet

(Bloomberg) – Kluczowe czynniki stojące za niezwykłą odpornością amerykańskich konsumentów jednocześnie tracą impet, co sugeruje, że niedawny spadek popytu gospodarstw domowych może być czymś więcej niż tylko jednorazowym spadkiem.

Najczęściej czytane w serwisie Bloomberg

Realny dochód do dyspozycji wzrósł w ciągu ostatniego roku jedynie nieznacznie. Stopa oszczędności jest obecnie na najniższym poziomie od 16 miesięcy, a gospodarstwa domowe w większości wyczerpują dodatkową stertę gotówki, którą zdobyły w czasie pandemii. Z kolei wielu Amerykanów w coraz większym stopniu opiera swoje wydatki na kartach kredytowych i innych źródłach finansowania.

Czynniki te pomagają wyjaśnić, dlaczego realne wydatki – pomijając wpływ inflacji – spadły w kwietniu, a konsumenci wydali mniej na samochody, restauracje i rozrywkę. Wraz ze spowolnieniem na rynku pracy firmy takie jak Best Buy Co. zauważyły ​​w ostatnich miesiącach zmianę, ponieważ klienci zwracają się ku tańszym markom.

„Spowolnienie dynamiki na rynku pracy będzie w dalszym ciągu ograniczać wzrost dochodów i skłaniać więcej gospodarstw domowych do ograniczenia wydatków w obliczu zmniejszających się buforów oszczędnościowych i rosnącego zadłużenia” – stwierdził w piątkowej notatce Gregory Daco, główny ekonomista EY. „Biorąc pod uwagę zwiększoną wrażliwość cenową, dynamika wydatków gospodarstw domowych będzie stopniowo wygasać”.

Spadek wydatków konsumenckich w kwietniu odnotowany w piątek oraz niedawna korekta w dół rządowych szacunków dotyczących produktu krajowego brutto za pierwszy kwartał dostarczają dość przekonujących dowodów na to, że gospodarka USA zwalnia z zaskakująco wysokiego tempa, jakie ustanowiła w 2023 roku.

Najnowsze dane prawdopodobnie uspokoją także urzędników Rezerwy Federalnej, gdzie w ostatnich tygodniach wybuchła debata na temat tego, czy stopy procentowe – które są na najwyższym poziomie od ponad 20 lat – ograniczają gospodarkę w takim stopniu, jak oczekiwano. On był.

Kontrowersje te zrodziły się z siły, jaką wykazał się amerykański konsument w ciągu ostatnich dwóch lat. Chociaż pomogło to gospodarce amerykańskiej wielokrotnie przeciwstawić się wezwaniom do recesji, wprawiło to w zakłopotanie zarówno ekonomistów z Wall Street, jak i urzędników Rezerwy Federalnej. Przyczyniły się do tego duży popyt na pracę, oszczędności w czasach pandemii i znaczny wzrost płac.

READ  Twitter zwalnia pracowników, ponieważ Musk obwinia aktywistów za ogromny spadek przychodów z reklam

Jednak w sytuacji, gdy inflacja utrzymywała się na stałym poziomie, co zmusiło Fed do utrzymywania wysokich kosztów pożyczek, gospodarka amerykańska w końcu zaczęła zwalniać. Popyt na pracowników spadł ze szczytu pandemii, co oznacza, że ​​pracodawcy nie podnoszą już płac tak szybko. Raport dotyczący osobistych wydatków konsumpcyjnych pokazał, że płace wzrosły w kwietniu o 0,2%, co stanowi najmniejszy wzrost od pięciu miesięcy.

Ostatnie zyski firmy wskazują, że konsumenci coraz częściej przedkładają towary podstawowe nad duże artykuły uznaniowe. Konsumenci o wysokich dochodach handlują lub szukają okazji, co pomogło zwiększyć sprzedaż w firmie Walmart Inc. i dyskont Dollar General Inc.

Raport o ofertach pracy

Konsumenci dokonują „trudnych wyborów dotyczących swoich budżetów” – powiedział dyrektor generalny Best Buy, Corey Barry, podczas rozmowy telefonicznej o wynikach za pierwszy kwartał. Dyrektor zwrócił uwagę na zmiany w otoczeniu makroekonomicznym od czasu ostatniego raportu kwartalnego sprzedawcy internetowego.

„Trzy miesiące temu kilka wskaźników wskazywało na pewną poprawę, w tym spadek inflacji, utrzymujące się niskie bezrobocie, zachęcające tendencje w zakresie zaufania konsumentów i początki ożywienia na rynku mieszkaniowym” – powiedział Barry. „Od tego czasu inflacja pozostaje wysoka, oprocentowanie kredytów hipotecznych jest wysokie, a wskaźniki zaufania konsumentów wykazują tendencję spadkową”.

Nowy rządowy raport o zatrudnieniu, który ukaże się w piątek, dostarczy więcej informacji na temat kierunku rozwoju rynku pracy. Decydenci Fed będą zwracać szczególną uwagę na te liczby, kontynuując wysiłki mające na celu okiełznanie inflacji bez niszczenia gospodarki.

Z tej perspektywy spadek wydatków konsumpcyjnych w kwietniu prawdopodobnie przyczynił się do pożądanego spadku inflacji. Może to jednak rodzić pytanie, jak długo gospodarka może się utrzymać.

„Urzędnicy Fed uznają dzisiejszy raport za wskazujący na pewne spowolnienie wydatków konsumenckich, sugerujące spadek presji inflacyjnej” – napisali Andrew Hollinghurst i Veronica Clark, ekonomiści Citigroup, po piątkowym raporcie PCE. „Nasza ocena amerykańskiej gospodarki nie jest optymistyczna”.

READ  ChatGPT Creator jest w trakcie rozmów z inwestorami o wycenie 29 miliardów dolarów

– Z pomocą Jaeun Kanga i Leslie Patton.

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P