15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pacific Green, Grupa PGE prezentuje 1200MWh BESS

Pacific Green, Grupa PGE prezentuje 1200MWh BESS

Pacific Green zamierza dostarczyć 1 GWh projektów na rynek polski, z globalnego celu wynoszącego 12 GWh na czterech rynkach światowych. Spółka zarejestrowana jest w Delaware w USA, a jej siedziba znajduje się w Londynie. Niedawno podpisała umowę na dostawy BESS o mocy 1500 MW z Trina Storage, oddziałem zajmującym się magazynowaniem energii globalnej firmy Trina Solar zajmującej się fotowoltaiką, i realizuje projekty w regionach, w tym w Wielkiej Brytanii i Włoszech, gdzie do końca 2023 r. nabyła portfel sześciu projektów o mocy 500 MW. i może dostarczyć do 1 GW/2,5 GWh aktywów w zakresie magazynowania energii w Australii, w tym transakcje dotyczące gruntów pod lokalizację w Wiktorii.

Po osiągnięciu określonych kamieni milowych własność zostanie przeniesiona na Pacific Green, a większościowy pakiet udziałów w obu projektach zostanie nabyty od nieujawnionego „międzynarodowego dewelopera na polskim rynku”.

Jeden projekt zlokalizowany jest w stolicy kraju, Warszawie, a drugi w południowo-zachodniej Polsce i oba posiadają zarejestrowane zastosowania sieciowe.

Pacific Green poinformował, że spodziewa się wziąć udział w aukcji polskiego rynku mocy w IV kwartale i jeśli przetarg wygra, może osiągnąć etap gotowości do budowy w ostatnim kwartale roku.

Oczekuje się, że rynek mocy będzie sprzyjał istotnemu rozwojowi polskiego sektora magazynowania energii. W artykule sponsorowanym Oszczędność energii.Aktualności W opublikowanym w grudniu 2023 r. analitycy firmy badawczej LCP Delta zauważyli, że Polska „jest gotowa przewodzić wdrażaniu akumulatorów w Europie Wschodniej”.

Silvestros Vlachopoulos i Jon Ferris z LCP Delta napisali, że operator systemu przesyłowego (OSP) PSE przyznał przyłączenie do sieci 9 GW projektów BESS, natomiast 16 GW projektów zostało zarezerwowanych na ówczesną aukcję rynku mocy.

Stało się tak pomimo tego, że pod koniec ubiegłego roku kraj przyłączył sieć akumulatorów o mocy 10 MW.

Kluczowa reforma mająca na celu zrównoważenie rynków zachęciła do większego udziału w rynku mocy, a cztery projekty BESS o łącznej mocy 150 MW uzyskały kontrakty w pierwszej aukcji, która odbyła się w 2022 r.

READ  Lulu publikuje promo „Taste of Poland”.

Państwowy producent energii PGE przetargi na projekt 263MW/900MWh w elektrowni PHES

Państwowa Grupa PGE, największy w Polsce producent energii pod względem przychodów ze sprzedaży i zysku netto, informowała na początku tego miesiąca o ogłoszeniu przetargu na wykonawców prac przy największym planowanym w kraju projekcie BESS.

PGE poinformowała 6 czerwca, że ​​przygotowuje się do rozpoczęcia postępowania przetargowego na zaprojektowanie i budowę pod klucz wielkoskalowego obiektu BESS o mocy wytwórczej 263 MW i pojemności magazynowej co najmniej 900 MWh.

Elektrownia zlokalizowana będzie we wsi Żarnowiec w północnej Polsce i powstanie w pobliżu ESP Żarnowiec, będącego w ofercie Grupy PGE elektrownią szczytowo-pompową (PHES).

Postępowanie przetargowe zostanie przeprowadzone w trybie przetargu nieograniczonego zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych, a jego formalne ogłoszenie spółka planuje w ciągu najbliższych dni. Kwalifikowalność i warunki wpisu oraz inne informacje już opublikowane Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej (UE).Jak również na stronie Zakupów Grupy PGE.

Dariusz Marzec, prezes Grupy PGE, powiedział, że spółka przyspiesza inwestycje w magazyny akumulatorowe ze względu na wzrost udziału energii odnawialnej w sieci.

Żarnowiec BESS będzie świadczył usługi sieciowe na rzecz OSP oraz pomoże zbilansować produkcję pobliskich bałtyckich farm wiatrowych na lądzie i morzu, które PGE chce rozwijać. Istnieje umowa o przyłączenie do sieci, umowy koncesyjne – uważane za pierwszą umowę na polski rynek – oraz wniosek o kwalifikację rynku mocy.

PGE poinformowała, że ​​będzie ubiegać się o dofinansowanie z Krajowego Funduszu Odbudowy i Odporności po pandemii (KPO) o łącznej wartości 60 mld euro (64 mld dolarów), w tym zaledwie 25 mld euro z funduszy UE i ok. 35 mld euro. Pożyczki preferencyjne. Agencja podała, że ​​warunkiem otrzymania środków jest zgodne z planem uruchomienie projektu objętego przetargiem.

Choć rynek mocy jest postrzegany jako ważne nowe źródło długoterminowej pewności przychodów BESS w Polsce, w ostatnim czasie pojawiły się ostrzeżenia, że ​​zaproponowane 57% współczynniki obniżenia mocy mogą ograniczyć postęp rynku (dostęp premium).

READ  Polska twierdzi, że zbuduje mur graniczny o wartości 400 milionów dolarów, aby uniemożliwić Białorusi uzbrajanie uchodźców

SolarMedia, wydawca Energy-storage.news, jest gospodarzem 2. dorocznego szczytu dotyczącego magazynowania energii na Bliskim Wschodzie w Europie w dniach 24–25 września 2024 r. w Warszawie. Wydarzenie zgromadzi w jednym miejscu czołowych inwestorów, decydentów, deweloperów, przedsiębiorstw użyteczności publicznej, nabywców energii i dostawców usług z regionu, podczas gdy region przygotowuje się do magazynowania. Odwiedź oficjalną stronę, aby uzyskać więcej informacji.