1 grudnia, 2023

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

bne IntelliNews – Grupa Azoty wstrzymuje produkcję nawozów ze względu na rosnące ceny gazu

bne IntelliNews – Grupa Azoty wstrzymuje produkcję nawozów ze względu na rosnące ceny gazu

Jeden z największych producentów nawozów w Europie, notowana w Warszawie polska grupa chemiczna Asoci i jej giełdowa jednostka Bulawi, wstrzymały lub zmniejszyły produkcję niektórych produktów, w tym nawozów azotowych i amoniaku, w związku z gwałtownym wzrostem cen gazu, poinformowały firmy 23 sierpnia.

„Ze względu na rekordowe ceny gazu ziemnego, głównego surowca produkcyjnego Grupy Asocii… od 23 sierpnia spółka zdecydowała się na czasowe zamknięcie instalacji do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu i poliamidu 6” – poinformowała rynkowa spółka. Piłowanie.

Pulavi powiedział, że zmniejszy produkcję amoniaku o „około 10%” zdolności produkcyjnych.

„Choć nie ma problemu z dostępnością gazu, to obecna sytuacja na rynku gazu, która determinuje opłacalność działalności wydobywczej, jest anormalna i całkowicie wymyka się spod kontroli. [the group]i nieprzewidywalne” – stwierdziły obie firmy w podobnie sformułowanych oświadczeniach.

„Nie ma wątpliwości, że tak duża redukcja produkcji wpłynie bardzo znacząco na wyniki stowarzyszenia. Na jak długo jeszcze nie wiadomo. [the stoppage] Czy będzie to kwestia tygodnia, miesiąca czy kwartału – powiedział gazecie państwowej analityk DM BOS Łukasz Prokopiuk. PAPKA.

Tak niska produkcja i wysokie koszty stałe będą generować codziennie ujemną Ebitda. W lipcu produkcja była wyższa, ale strata Ebitdy w III kwartale jest możliwa, jeśli zawieszenie utrzyma się od połowy do końca września.

Tymczasem inny polski producent nawozów Anvil, należący do koncernu energetycznego PKN Arlen, poinformował 23 sierpnia, że ​​przestanie produkować nawozy azotowe ze względu na wysokie ceny gazu.

Wiadomość dotknie polskich rolników, jednego z głównych okręgów rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS).

„Rolnicy mogą się martwić [the cut in production] Ale w magazynach Krupy Asocii jest ponad 100 tys. ton nawozu… nawozu wystarczy na sezon jesienny – powiedział minister rolnictwa Henrik Kowalczyk. PAPKA.

Holenderskie kontrakty terminowe na gaz TTF wyniosły 260 euro za megawatogodzinę (MWh) 23 września, w porównaniu z 90 euro pod koniec maja i prawie dziesięciokrotnie wyższym niż w sierpniu 2021 roku.

READ  Pamiętamy maharadżę Indii, który uratował polskie dzieci podczas II wojny światowej

Wzrost cen zawdzięczamy ograniczeniu dostaw do Europy przez Rosję, która desperacko chce wypełnić magazyny przed zimą, aby złagodzić kryzys gazowy wywołany wojną Rosji z Ukrainą i zachodnimi sankcjami na Kreml.

W pośrednim konflikcie związanym z wojną Moskwy na Ukrainie Europa jest silnie uzależniona od dostaw rosyjskiego gazu, których cięcie lub cięcie ma teraz wywołać recesję, a nie recesję w UE.

Przywódcy UE nadal oskarżają Rosję o manipulowanie dostawami w celu podsycenia kryzysu gospodarczego i energetycznego w okresie zimowym i osłabienia poparcia Europy dla Ukrainy.

23 sierpnia akcje Grupy Asocii spadły o 5% do 34,2 zł (7,17 euro) na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Kurs akcji Pulavi spadł o 2,18% do 71,8 zł.