3 lipca, 2022

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Oto, co czeka Elona Muska i Twittera: Aktualizacje na żywo

Oto, co czeka Elona Muska i Twittera: Aktualizacje na żywo

kredyt…Rong Shu dla The New York Times

Kiedy Elon Musk zaproponował sfinansowanie swojej oferty zakupu Twittera, powiedział Obiecałem 21 miliardów dolarów w gotówce.

Nawet dla pana Muska, który ma fortunę przekraczającą 200 miliardów dolarów, jest dużo pieniędzy do zdobycia. Większość jego bogactwa jest związana z akcjami Tesli, a jednym z najbardziej oczywistych sposobów na zdobycie pieniędzy jest sprzedaż niektórych z tych akcji.

Biorąc pod uwagę ogromną kapitalizację rynkową Tesli i jej włączenie do głównych indeksów giełdowych, prawdopodobne jest, że każdy z 401(k) jest właścicielem niektórych akcji Tesli. Perspektywa sprzedaży przez Muska niektórych swoich udziałów, spędzania mniej czasu na Tesli, a jednocześnie skupieniu się na Twitterze, wywołała pytania o prognozy cen akcji Tesli. Akcje spadły we wtorek o 12,2 procent, a indeks Standard & Poor’s spadł o 2,8 procent.

Akcje Tesli straciły około 20 procent swojej wartości, odkąd Musk po raz pierwszy ujawnił, że kupił duży udział w Twitterze, podsycając spekulacje o przejęciu. Jim Kramer, rozgorączkowany gospodarz programu CNBC „Mad Money” Tesla oskarżony „poważnej szkody dla tego rynku”.

Czy Musk sprzedawał akcje, aby sfinansować swoją ofertę na Twitterze?

Za wcześnie, żeby to stwierdzić. Taka sprzedaż musi być zgłoszona do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, ale raporty te nie są natychmiastowe. Opublikowanie sprzedaży może potrwać kilka dni.

Jaki wpływ ma sprzedaż Muska na cenę akcji Tesli?

Nawet sprzedaż znacznej części akcji Tesli pana Muska prawdopodobnie nie wpłynie na długo na cenę akcji Tesli.

Pan Musk jest największym udziałowcem Tesli, posiadającym około 17 procent akcji firmy — łącznie około 175 milionów akcji.

Musiałby sprzedać około 24 milionów akcji po wtorkowej cenie, aby wygenerować 21 miliardów dolarów w gotówce. To mniej więcej średni dzienny wolumen obrotu akcjami Tesli – dużo, ale za mało, by zalać rynek. We wtorek kupiono i sprzedano około 45 mln akcji.

READ  Upadek pierwszej oferty publicznej akcji spółek technologicznych i SPAC: House Flippers Opendoor i Redfin Come Unglued, po Zillow

Zawiera również pakiet finansowania Twittera Pana Muska 12,5 miliarda dolarów w pożyczkach używając swoich akcji Tesli jako zabezpieczenia. Jeśli akcje Tesli wystarczająco spadną, pożyczkodawcy będą wymagać od Muska dodatkowego zabezpieczenia pożyczek, co może zmusić go do sprzedaży większej ilości akcji w celu uzyskania gotówki.

Pan Musk sprzedawał już duże kawałki zapasów Tesli. W zeszłym roku sprzedał około 15 milionów akcji o wartości ponad 16 miliardów dolarów w ciągu dwóch miesięcy. Wydaje się, że ta sprzedaż nie obniżyła w sposób wymierny ceny Tesli, chociaż nie wiadomo, czy cena wzrosłaby, gdyby nie sprzedawał.

Kiedy akcje Tesli spadają, co się dzieje z resztą rynku?

Tesla jest składnikiem zarówno indeksu S&P 500, jak i indeksu złożonego Nasdaq. Oprócz tego, że są miarą tego, jak zachowują się akcje w Stanach Zjednoczonych, oba indeksy są odzwierciedlane przez wiele funduszy inwestycyjnych, które są szeroko inwestowane.

S&P 500, uważany za punkt odniesienia dla Stanów Zjednoczonych, mierzy firmy według ich wartości rynkowej. Tesla, warta około 900 miliardów dolarów, jest jedną z najbardziej wpływowych akcji w indeksie.

Według Howarda Silverblatta, głównego analityka indeksów w S&P Dow Jones Index, za każdego dolara, którego akcje Tesli spadły we wtorek, S&P 500 stracił 0,099 punktu. Oznacza to, że spadek akcji Tesli stanowi mniej więcej jedną dziesiątą spadku indeksu S&P 500 we wtorek.

„Więc miało to bardzo duży wpływ”, powiedział Silverblatt, „ale nie szczyt”. Apple, z prawie trzykrotnie wyższym ratingiem od Tesli, ma znacznie większy wpływ. Spadek akcji o 3,7 procent we wtorek przyczynił się do dalszego ogólnego spadku indeksu.

Dlaczego więc spadły akcje Tesli?

Tesla To akcje, które słyną ze swojej zmienności. Wtorkowy spadek o 12,2 procent był najgorszym dziennym spadkiem od 8 września 2020 r., kiedy stracił około 21 procent swojej wartości. Ale w ciągu ostatnich sześciu miesięcy akcje Tesli spadły prawie dwukrotnie, o 12 procent 9 listopada i 27 stycznia.

READ  Peleton pali pieniądze i pożycza pieniądze z Wall Street, aby utrzymać się na powierzchni

Trochę – Łącznie z Panem Muskiem, czasami – Zasugerowali, że Tesla przesadziła. Wśród tych, którzy wierzą w wycenę Tesli, która jest znacznie wyższa niż konkurencyjnych producentów samochodów pod względem wielkości jej działalności, wiele kontrowersji zależy od niedopatrzenia Muska. Nawet Tesla to przyznaje, twierdząc, że to ryzyko W swoim najnowszym raporcie kwartalnym: „W dużym stopniu polegamy na usługach Elona Muska, naszego technicznego króla i dyrektora generalnego. Chociaż pan Musk spędza dużo czasu z Teslą i jest bardzo aktywny w naszym zarządzaniu, nie poświęca mu pełnego czasu i uwagi. „

Niewiele wiadomo na temat planu Muska zakupu Twittera, w tym zakresu jego zaangażowania. „Inwestorzy Tesli obawiają się, że Musk może spędzać zbyt dużo czasu próbując rozwiązać problemy giganta mediów społecznościowych, a to usunie jego laserowe skupienie” na Tesli, powiedział Edward Moya, główny analityk rynku w OANDA.

Lub, jak to ujął pan Silverblatt: „Jest to przepowiednia czegoś, co jeszcze się nie wydarzyło. Minie trochę czasu, zanim cokolwiek się dowiemy”.