30 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Ostatnia Grupa Energy i Enia opracowuje SMR dla Polski

Ostatnia Grupa Energy i Enia opracowuje SMR dla Polski

Lost Energy z siedzibą w USA opracowuje mały modułowy reaktor jądrowy (SMR), a polska Grupa Enia podpisała list, aby wspólnie kontynuować rozwój 20MWe SMR firmy Lost Energy w Polsce. Prezes Eea Paweł Majewski zauważył podczas ceremonii podpisania, że ​​„modułowa energia jądrowa, poprzez bezpieczną, mierzalną i kontrolowalną energię, może być kluczowym filarem bezpieczeństwa” i że SMR są „sposobem na osiągnięcie przez naszą firmę zerowej emisji”. .

Polski wicepremier i minister własności Jacek Sachin powiedział, że małe reaktory jądrowe „znają przyszłość i alternatywę dla energetyki jądrowej”. Dodał: „Cieszę się, że kolejna firma, Enea, idzie tą drogą. Polskie firmy KGHM i Tauron podpisały w kwietniu list intencyjny w sprawie rozwoju niskoemisyjnych źródeł energii, w tym wykorzystania SMR. W 2021 roku PKN Orlean podpisał umowę o współpracy z firmą chemiczną Synthos przy małych projektach jądrowych.

Dyrektor generalny Lost Energy, Brett Kukelmas, powiedział: „Nie minęło jeszcze 10 lat od zmierzenia małej modułowej energii jądrowej… technologia jest teraz sprawdzona i gotowa. Z dumą przedstawiamy nasz innowacyjny model dostarczania wraz z dogłębną wiedzą specjalistyczną Eny w zakresie zastosowań, aby stworzyć nową erę wolności energetycznej w Polsce.

Jak powiedział PAP, mały reaktor tej firmy o mocy 20 MWe oparty jest na standardowej technologii. „W przeciwieństwie do innych firm, nie skupiamy się na projektowaniu rdzenia, ale na wytwarzaniu, ograniczaniu i ulepszaniu technik produkcji poszczególnych komponentów” – wyjaśnił. „Zastosowaliśmy standardowe elementy technologii PWR – piece na sprężoną wodę. Części takie jak przewody i kasety paliwowe są takie same jak w większych piecach: wysokość 3,6 metra, od 17 do 17 drutów na kasetę.

Powiedział, że zmniejszona liczba elementów paliwowych zmniejsza wytwarzanie energii. „Umożliwiło to redukcję innych komponentów, takich jak pompy i wytwornice pary. Wszystkie są małe, a więc łatwe w produkcji. Niewielki rozmiar pozwala na zwiększenie udziału lokalnego łańcucha dostaw.

READ  Lynette zapewniła Polsce zwycięstwo z Kazachstanem w Brisbane

Kugalmas powiedział, że ma nadzieję, że pierwszy reaktor Lost Energy będzie działał za 2-3 lata. Jak wyjaśnił, dzięki równoległemu zachowaniu modelu zarządzania i wielu procesom – praktykom środowiskowym, dialogowi z Nuclear Oversight Authority, budowie łańcucha, firma jest w stanie skrócić typową budowę dużego reaktora z 5-10 lat. Do 2-3 lat.

„Mamy dostęp do prywatnego kapitału z rynku, w tym banków infrastrukturalnych, które dysponują wyspecjalizowanymi instrumentami finansowymi, które pozwalają im na otrzymanie kapitału z długim okresem zwrotu” – zaznaczył.

„Wtedy to po prostu dotarło do nas. W praktyce pokazujemy, że budujemy długoterminowe bezpieczeństwo energetyczne Polski – powiedział Sachin. „Chcemy, aby energia jądrowa – tradycyjna, duża i państwowa, a także mikrowymiarowa – była naszą przyszłością. Gratulacje dla Eny za znalezienie dobrego i niezawodnego partnera, który im pomoże i poprowadzi. Już czas.

Ena, spółka z większościowym udziałem Skarbu Państwa, jest jedną z największych firm energetycznych w Polsce. Umowa z Lost Energy jest zgodna ze Strategią Rozwoju Eni, która zakłada stworzenie nowych linii biznesowych i neutralizację dwutlenku węgla do 2050 roku.

Lost Energy prowadzi rozmowy z rządami, regulatorami i komercyjnymi partnerami energetycznymi w Europie, Ameryce Łacińskiej i Azji. W marcu tego roku premier Rumunii Nicolas Siuka ogłosił plany współpracy z Lost Energy przy budowie SMR w zakładzie Mioveni w tym kraju.


Zdjęcie: Lost Energy i Eni podpisały list wspierający oszczędzanie energii dla SMR w Polsce (zdjęcie dzięki uprzejmości Lost Energy)