14 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Polska: rosyjskie czołgi rozbite podczas wojny na Ukrainie, uszkodzona broń na wystawie w Polsce

Polska: rosyjskie czołgi rozbite podczas wojny na Ukrainie, uszkodzona broń na wystawie w Polsce

WARSZAWA, Polska: Pokaz zniszczonej wojną rosyjskiej broni w Warszawie przypomina okropności wojny na Ukrainie, ale może pokonać rosyjską agresję, poinformowali w poniedziałek urzędnicy.

Wiceminister obrony Ukrainy Hannah Malier i premier Polski Michael Dorsik otworzyli wystawę na warszawskim Placu Twierdzy – zniszczonym w czasie II wojny światowej i odbudowanym bez większych trudności.

Dworczyk powiedział, że uszkodzony czołg T-72, elementy samobieżnej haubicy i rosyjskie systemy rakietowe pokazują, że rosyjska armia mogłaby zostać pokonana, gdyby kiedyś uznano ją za niezwyciężoną. Na początku wojny, która rozpoczęła się inwazją Rosji 24 lutego, sprzęt trafił w ręce sił ukraińskich.

„Ten rosyjski sprzęt, zniszczony przez ukraińskich żołnierzy, jest dowodem na to, że stabilność, odwaga i profesjonalizm doprowadzą do klęski armii rosyjskiej” – powiedział Dworczyk.

Czołg został zniszczony 31 marca w walce pod wsią Dmitrovka w zachodnim Kijowie. Etykiety wystawowe w języku ukraińskim, polskim i angielskim informowały, że w pobliżu czołgu znaleziono ciało dowódcy rosyjskiego batalionu czołgów.

Urządzenia te demonstrują również skuteczność ukraińskich systemów bezpieczeństwa – niektóre z nich zapewniają kraje europejskie – i podkreślają potrzebę takiego wsparcia.

AP

Ludzie odwiedzają plenerową wystawę uszkodzonych i spalonych rosyjskich czołgów i pojazdów opancerzonych na Placu Zamkowym.

Spektakl zatytułowany „Nasza i Twoja wolność” rozpoczął się tego dnia
Szczyt NATO w Madrycie Ma na celu zwiększenie siły sił szybkiego reagowania koalicji wojskowej i wsparcia militarnego dla Ukrainy.

Maliar powiedział, że artyleria rosyjska była 10 razy potężniejsza niż ukraińska. Ukraina wzywa swoich zachodnich sojuszników do dostarczania większej ilości sprzętu wojskowego i amunicji w celu wsparcia jej obrony przed ciężkimi rosyjskimi atakami na wschodzie kraju.

„Moskwa wciąż ma sowiecką ambicję, by sprowadzić rosyjskie czołgi do Oceanu Atlantyckiego, Kanału La Manche” – powiedział Maliar.

„Dzięki Ukrainie poprzez tę wystawę, dzięki naszemu sprzeciwowi, chcemy udowodnić, że takie czołgi mogą trafić do Europy tylko jako ekspozycje muzealne” – powiedział.

READ  Outsider Thijssen o włos wyprzedza faworytów sprintu na Tour de Pologne

Pokaz broni ma się odbyć w Czechach i innych częściach Europy, powiedział Maliar.

„Ludzie muszą wiedzieć i dobrze rozumieć, co się dzieje” – powiedział Giorgio Punvicini, turysta z Genui we Włoszech.

Polska, sąsiad Ukrainy, była zagorzałym zwolennikiem Kijowa, a ukraińska opozycja broni całej Europy.