29 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Odkryj sekrety pobliskiego świata wielkości Ziemi

Odkryj sekrety pobliskiego świata wielkości Ziemi

Należący do NASA Teleskop Hubble’a dokonał precyzyjnych pomiarów LTT 1445Ac, egzoplanety wielkości Ziemi znajdującej się w pobliskim układzie potrójnym gwiazd. Ta skalista planeta, początkowo odkryta przez TESS, ma rozmiary podobne do Ziemi, ale jest cieplejsza. Badania poszerzają naszą wiedzę na temat egzoplanet i ich atmosfer. Źródło zdjęcia: ESA/Hubble (M. Kornmesser i LL Christensen)

Teleskop Hubble’a potwierdza jego rozmiary podobne do Ziemi Egzoplaneta LTT 1445Ac dostarcza nowych informacji na temat jego składu i potencjału dalszych badań atmosfery.

Wiele planet wokół pobliskich gwiazd nie jest widocznych bezpośrednio. Zamiast tego można je znaleźć, gdy tymczasowo przejdą przed swoją gwiazdą macierzystą, co nazywa się tranzytem. Podczas tranzytu blokują trochę światła gwiazdy, rzucając cienie na ziemskich obserwatorów.

Astronomowie wiele się uczą z tych ulotnych wydarzeń. Mogą mierzyć okres obiegu planety, badać jej atmosferę i szacować jej wielkość. Problem w tym, że podczas tranzytu planeta może dotykać jedynie krawędzi gwiazdy, co powoduje niedokładny pomiar jej średnicy.

Jedną z pobliskich egzoplanet, LTT 1445Ac, znajdującą się zaledwie 22 lata świetlne od nas, po raz pierwszy zidentyfikowano za pomocą NASASatelita do badania tranzytowych egzoplanet (on-kozioł). TESS nie ma jednak rozdzielczości optycznej wymaganej do precyzyjnego określenia średnicy planety poprzez udoskonalenie jej ścieżki po tarczy gwiazdy.

Hubble swoim ostrym wzrokiem dokładnie zmierzył średnicę planety i wyniósł zaledwie 1,07 średnicy Ziemi. To sprawia, że ​​jest on kuzynem Ziemi pod względem wielkości. Ale na tym kończy się całe podobieństwo. LTT 1445Ac znajduje się zbyt blisko czerwonego karła, aby nadawała się do zamieszkania. Temperatury powierzchni wynoszą około 500 stopni F – Temperatury wewnątrz pieca do pizzy.

Egzoplaneta LTT 1445Ac

To artystyczna wizja pobliskiej egzoplanety wielkości Ziemi LTT 1445Ac. Planeta krąży wokół czerwonego karła. Gwiazda znajduje się w układzie potrójnym, z dwoma blisko krążącymi blisko siebie czerwonymi karłami w prawym górnym rogu. Czarna kropka przed jasnoczerwoną kulą pośrodku zdjęcia to planeta LTT 1445Ac przecinająca twarz gwiazdy. Temperatura powierzchni planety wynosi około 500 stopni Fahrenheita. Na pierwszym planie, w lewym dolnym rogu, znajduje się kolejna planeta w układzie, LTT 1445Ab. Scenę tę uchwycono w odległości 22 lat świetlnych od nas, patrząc wstecz, w stronę naszego Słońca, jasnego punktu w prawym dolnym rogu. Niektóre gwiazdy tła są częścią konstelacji Boötes. Źródło zdjęcia: NASA, ESA, Leah Hostak (STScI)

Kosmiczny Teleskop Hubble’a mierzy wielkość najbliższej planety tranzytowej wielkości Ziemi

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, należący do NASA, zmierzył rozmiar najbliższej egzoplanety wielkości Ziemi przechodzącej przez twarz pobliskiej gwiazdy. To ustawienie, zwane tranzytem, ​​otwiera drzwi do późniejszych badań, aby zobaczyć, jaki rodzaj atmosfery, jeśli w ogóle, może istnieć w skalistym świecie.

READ  Nowe badanie szacuje, że 1,7 miliarda Tyrannosaurus rex chodziło po Ziemi, zanim wymarły.

Mniejsza planeta, LTT 1445Ac, została po raz pierwszy odkryta przez należący do NASA satelita Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) w 2022 r. Jednakże geometria płaszczyzny orbity planety względem jej gwiazdy widzianej z Ziemi była niepewna, ponieważ TESS nie ma wymaganej rozdzielczości optycznej . . Oznacza to, że wykrywanie może być tzw Przejście dla pastwisk, gdzie planeta przechodzi tylko przez niewielką część dysku gwiazdy macierzystej. Prowadziłoby to do niedokładnej minimalnej średnicy planety.

„Istniało ryzyko, że ten układ ma pechową geometrię, a gdyby tak było, nie zmierzylibyśmy prawidłowego rozmiaru. Jednak dzięki możliwościom Hubble’a udało nam się określić jego średnicę” – mówi Emily Bass z Centrum Astrofizyki na Harvardzie i Smithsonian w Cambridge, Massachusetts.

Obserwacje Hubble’a pokazują, że planeta wykonuje całkowicie normalne przejście przez dysk gwiazdy, w wyniku czego rzeczywisty rozmiar wynosi zaledwie 1,07 średnicy Ziemi. Oznacza to, że planeta jest skalistym światem, podobnie jak Ziemia, z mniej więcej taką samą grawitacją powierzchniową. Jednak przy temperaturze powierzchni wynoszącej około 500 stopni Fahrenheita jest za gorąco, aby istniało życie, jakie znamy.

Porównaj trasy tranzytowe

Poniższa mapa porównuje dwa scenariusze przejścia egzoplanety wielkości Ziemi przed swoją gwiazdą macierzystą. Dolna ścieżka przedstawia planetę patronującą gwieździe. Badanie światła takiego tranzytu może prowadzić do niedokładnego oszacowania rozmiaru planety i sprawić, że będzie ona wydawała się mniejsza niż w rzeczywistości. Górna ścieżka ma idealną geometrię, gdzie planeta przechodzi przez cały dysk gwiazdy. Rozdzielczość Kosmicznego Teleskopu Hubble’a pozwala rozróżnić te dwa scenariusze, co pozwala na dokładny pomiar średnicy planety. Źródło zdjęcia: NASA, ESA, Elizabeth Wheatley (STScI)

Planeta krąży wokół gwiazdy LTT 1445A, która jest częścią potrójnego układu trzech czerwonych karłów, znajdujących się 22 lata świetlne od nas, w gwiazdozbiorze Rzeki. Gwiazda ma dwie inne, według doniesień, planety większe niż LTT 1445Ac. Wąska para dwóch innych karłów, LTT 1445B i C, leży około 5 miliardów mil od LTT 1445A, którą również zidentyfikował Hubble. Ułożenie trzech gwiazd i boczne orbity pary BC wskazują, że wszystko w układzie jest współpłaszczyznowe, łącznie ze znanymi planetami.

READ  Skamielina sprzed 400 milionów lat zmienia nasze rozumienie spiral Fibonacciego w naturze: ScienceAlert

„Planety tranzytujące są interesujące, ponieważ możemy opisać ich atmosfery za pomocą spektroskopii, nie tylko za pomocą teleskopu Hubble’a, ale także Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba. Nasze pomiary są ważne, ponieważ mówią nam, że prawdopodobnie jest to bardzo bliska planeta typu ziemskiego. Mamy z niecierpliwością czekają na „Kolejne obserwacje pozwolą nam lepiej zrozumieć różnorodność planet krążących wokół innych gwiazd”.

Badanie to zostało opublikowane w Magazyn astronomiczny.

Odniesienie: „Krzywa blasku HST/WFC3 potwierdza ziemski skład najbliższej egzoplanety przechodzącej przez karła M” autorstwa Emily K. Bass, Jennifer J. Winters, David Charbonneau, Aurelia Balkansky, Nicole Lewis, Maura Lally, Jacob L. Beana, Ryana Cloutiera i Jasona D. Eastmana, 25 września 2023 r., Magazyn astronomiczny.
doi: 10.3847/1538-3881/acf561

the Kosmiczny teleskop Hubble Jest to międzynarodowy projekt współpracy pomiędzy NASA a Europejską Agencją Kosmiczną. Teleskop obsługuje Centrum Lotów Kosmicznych im. Goddarda w Greenbelt w stanie Maryland. Instytut Naukowy Teleskopu Kosmicznego (STScI) w Baltimore w stanie Maryland prowadzi prace naukowe na Teleskopie Hubble’a. STScI jest obsługiwany dla NASA przez Stowarzyszenie Uniwersytetów Badań nad Astronomią w Waszyngtonie