21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Egzoplaneta ujawnia kluczową oznakę możliwego życia

Egzoplaneta ujawnia kluczową oznakę możliwego życia

Artykuł naukowy pt Metan w atmosferze ciepłej egzoplanety WASP-80b Został niedawno opublikowany przez zespół kierowany przez Taylora Bella, badacza z Instytutu Badań nad Środowiskiem Bay Area. Bell odkrył, że WASP-80b to tak zwany „ciepły Jowisz” o temperaturze około 400°C. To plasuje tę egzoplanetę pomiędzy gorącymi Jowiszami, takimi jak HD 209458 b – pierwsza odkryta egzoplaneta tranzytowa – a zimnymi Jowiszami, takimi jak nasz Jowisz, który osiąga temperaturę zaledwie 70 stopni Fahrenheita.

Temperatura egzoplanety jest ważna, ponieważ to tylko kolejny element układanki dotyczącej metanu. W atmosferze większości egzoplanet występuje poważny niedobór metanu, co oznacza, że ​​za każdym razem, gdy naukowcy odkrywają planetę, na której się znajduje, muszą dokładnie zbadać wszystkie aspekty składu planety. Każda egzoplaneta wytwarzająca metan odkryta przez astronomów odgrywa ważną rolę, pomagając społeczności naukowej w opracowaniu teorii atmosfery.

W szczególności temperatura WASP-80b umieszcza ją w „interesującym reżimie przejściowym, w którym modele chemii równowagi przewidują, że w widmach transmisyjnych i emisyjnych planety powinny być wykrywalne cechy CH4 i CO/CO2…” – twierdzą badacze, którzy pracował nad papierem. .

READ  Ukończono zestrojenie Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba NASA — przechwytywanie wyraźnych, skupionych obrazów