16 czerwca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

SpaceX wznowi starty po Święcie Dziękczynienia

SpaceX wznowi starty po Święcie Dziękczynienia

Po rzadkiej pięciodniowej przerwie na Święto Dziękczynienia SpaceX powraca w teren, wystrzeliwując 23 satelity Starlink na niską orbitę okołoziemską ze Space Launch Complex 40 w stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie.

Falcon 9 został wystrzelony o godzinie 23:20 czasu wschodniego (04:20 UTC) na południowy wschód i wszedł na orbitę o nachyleniu 43 stopni. To konstelacja 6-30 i w ciągu najbliższych dwóch miesięcy satelity przejdą inspekcje i podniosą swoje orbity, gdy będą gotowe do pracy z pełną wydajnością.

Nieco ponad godzinę po wystrzeleniu 23 satelity Starlink zostały rozmieszczone. Te 23 satelity to zminiaturyzowana wersja V2, która wykorzystuje silniki Argon Hall w celu lepszego manewrowania na orbicie i możliwości obsługi czterokrotnie większej przepustowości niż poprzednia wersja V1.5 Starlink.

Wcześniej SpaceX wystrzeliwał z Florydy tylko 22 rakiety na raz, ale ostatnio udało im się dodać kolejną rakietę w ramach dostosowywania wydajności Falcona 9. Wariant V2 mini Starlink waży 800 kg (1800 funtów), podczas gdy V2 mini Starlink wariant waży 800 kg (1800 funtów), podczas gdy satelity V1.5 ważą tylko około 306 kg (675 funtów).

Była to 87. misja orbitalna i 83. rok dla Falcona 9. SpaceX może jeszcze przeprowadzić 100 startów w tym roku, o ile nie wystąpią nieoczekiwane opóźnienia, ale będzie to bardzo blisko.

Był to 17. lot statku kosmicznego Falcon 9 Booster 1062, który wcześniej wystrzelił 9 misji Starlink, 8 astronautów w misjach Inspiration 4 i Axiom 1, 2 satelity komunikacyjne, 2 satelity GPS III oraz konstelację satelitów internetowych OneWeb, która przeniosła 40 satelitów. Satelity na orbitę.

B1062 pomyślnie wylądował dronem, wystarczy przeczytać instrukcje nieco ponad osiem i pół minuty po starcie, a statek ratowniczy z płaską platformą Bob podejmie próbę odzyskania dwóch połówek kadłuba nieco niżej przed powrotem do Port Canaveral i ewentualnym remontem.

READ  Rewolucyjne interfejsy grafenowe mają na celu przekształcenie neuronauki

Następnym krokiem SpaceX będzie wystrzelenie Falcona 9 z Kalifornii nie później niż 1 grudnia przy użyciu południowokoreańskiego satelity zwiadowczego. Start ten będzie obejmował powrót na miejsce lądowania po porannym starcie.

Pytania lub komentarze? Wyślij mi e-mail na adres [email protected] lub napisz do mnie na Twitterze @RDAnglePhoto.