21 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Pierwsze w kosmosie kamery 360 stopni rejestrują wspaniałe obrazy Ziemi

Pierwsze w kosmosie kamery 360 stopni rejestrują wspaniałe obrazy Ziemi

Technika

Pierwsze kamery 360 stopni wysłane w przestrzeń kosmiczną wykonały oszałamiające zdjęcia Ziemi w wysokiej rozdzielczości, jakich nigdy wcześniej nie widziano.

Chińska firma technologiczna Insta360 ujawniła niedawno oszałamiające zdjęcia błękitnej planety w ciemnościach głębokiego kosmosu, wykonane przez dwie kamery przymocowane do satelitów krążących wokół Ziemi.

Insta360 wystrzelił satelity wyposażone w dołączone kamery akcji 360 stopni na odległość około 500 km w przestrzeń kosmiczną 16 stycznia, po rozpoczęciu projektu w lipcu 2021 r.

Widok z kamery 360 stopni Insta360 przymocowanej do satelity w przestrzeni kosmicznej. Insta360/SWNS
Insta360, która rejestruje obrazy Ziemi w wysokiej rozdzielczości, 16 stycznia wystrzeliła satelity wyposażone w kamery akcji 360 stopni. Insta360/SWNS

Firma współpracowała z Media Storm i firmą satelitarną SAR Spacety, aby umożliwić wysłanie kamer poza planetę.

Firma produkująca kamery spędziła 12 miesięcy, w tym sześć miesięcy na badaniach i rozwoju, modyfikując swoje sprzedawane w sprzedaży detalicznej kamery, tak aby mogły wytrzymać intensywne warunki panujące w kosmosie. Wstępną datę premiery wyznaczono na rok 2022, ale z powodu pandemii została ona opóźniona do premiery na początku tego roku.

Firma podała, że ​​inżynierowie Insta360 przeprowadzili tysiące testów kamer, najlepiej jak mogli, symulując trudne warunki panujące w przestrzeni kosmicznej.

360-stopniowa kamera Insta360 przymocowana do satelity pokazuje oszałamiający kąt Ziemi. Insta360/SWNS

Musieli upewnić się, że technologia wytrzyma ekstremalne ciepło i zimno, ponieważ oczekiwano, że satelity będą przemieszczać się w temperaturach od -94 stopni Fahrenheita do 122 stopni Fahrenheita, w zależności od lokalizacji.

Inżynierowie sprawdzili także, czy kamery są odporne na promieniowanie i wibracje, przy czym te ostatnie będą ważniejsze podczas startu.

„Projekt opiera się na ciężkiej pracy, ale także przy odrobinie szczęścia” – powiedział Insta360. „Przestrzeń może być nieprzewidywalna i nie ma zapasowego sprzętu ani oprogramowania, gdyby kamera napotkała problemy. Na szczęście kamery i ich czujniki są nadal w pełni funkcjonalne i zapewniają niesamowity widok przestrzeni kosmicznej.

Satelity przenoszące kamery po całej planecie będą działać co 90 minut przez dwa lata, po czym zaprogramowano ich opuszczenie orbity ziemskiej i w tym czasie zostaną spalone w przestrzeni kosmicznej.

READ  SpaceX wprowadza na rynek intuicyjne maszyny Nova-C Moon Landerhttps://nypost.com/2023/11/30/tech/first-360- Degree-cameras-in-space-capture-incredible-images-of-earth/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_campaign=site%20buttons

Skopiuj adres URL udostępniania