15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Po raz pierwszy odkryto dysk utworzony z planety wokół gwiazdy w innej galaktyce

Po raz pierwszy odkryto dysk utworzony z planety wokół gwiazdy w innej galaktyce

M.Kornmesser/ESO

Ilustracja artystyczna przedstawiająca układ HH 1177, znajdujący się w pobliskiej galaktyce zwanej Wielkim Obłokiem Magellana. Masywna młoda gwiazda w centrum wyciąga materię z wirującego dysku gazu i pyłu, ale wyrzuca ją także w dżetach.

Zapisz się na biuletyn naukowy CNN dotyczący teorii cudów. Eksploruj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

Po raz pierwszy astronomowie dostrzegli młodą gwiazdę poza Drogą Mleczną, otoczoną gęstym dyskiem, w którym mogą tworzyć się planety.

Masywną gwiazdę zwaną HH 1177 i jej wirujący dysk zaobserwowano w… Wielki Obłok MagellanaJest to pobliska galaktyka karłowata, oddalona o około 160 tysięcy lat świetlnych. To bezprecedensowe odkrycie może pomóc naukowcom lepiej zrozumieć powstawanie gwiazd i planet.

Nowonarodzona gwiazda powiększa swój rozmiar, wyciągając materię z otoczenia. Gaz i pył gromadzą się na płaskim dysku wokół gwiazdy, zwanym dyskiem akrecyjnym, w wyniku działania silnych sił grawitacyjnych. Obracający się dysk transportuje materię do gwiazdy, która… Staje się coraz większy. Wraz ze wzrostem masy gwiazdy jej pole grawitacyjne staje się silniejsze, wciągając w ten sposób więcej gazu i pyłu do dysku.

Naukowcy twierdzą, że czarna dziura w naszej galaktyce szybko się obraca, ciągnąc za sobą czasoprzestrzeń

Masywna gwiazda taka jak HH 1177 żyje szybko i umiera młodo, tworząc się jeszcze szybciej, a jej wiek to zaledwie ułamek wieku gwiazdy takiej jak nasze Słońce. Ta skrócona oś czasu utrudnia obserwację wczesnych stadiów masywnej gwiazdy w naszej galaktyce, ponieważ gwiazda i jej dysk są niewidoczne przez pyłowy materiał, z którego się tworzy.

Ale materia, z której powstają gwiazdy, zawarta jest w Wielkim Obłoku Magellana Różni się od Drogi Mlecznej.

HH 1177 leży w gwiezdnym żłobku N180, w którym jest mniej pyłu i mniej metali. Gwiazdy nie przesłania kokon gazu i pyłu, co zapewnia odległy, ale wyraźny widok.

„Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem dowody na wirującą strukturę w danych ALMA, nie mogłem uwierzyć, że odkryliśmy pierwszy pozagalaktyczny dysk akrecyjny” – powiedziała główna autorka badania, dr Anna McLeod, profesor fizyki na UCL. Specjalny moment.” „Wiemy, że dyski są niezbędne do powstawania gwiazd i planet w naszej galaktyce, a tutaj po raz pierwszy widzimy na to bezpośredni dowód w innej galaktyce” – stwierdził w oświadczeniu Uniwersytet w Durham w Wielkiej Brytanii.

Astronomowie odkryli gwiazdę, której masę szacuje się na około 15 mas Słońca, korzystając z teleskopu Atacama Large Millimeter/submillimeter Array of Telescopes w Chile, znanego jako ALMA. Wyniki opublikowano w środę w czasopiśmie Natura.

Obserwacje ALMA były kontynuacją poprzedniego odkrycia dokonanego przez Bardzo Duży Teleskop Europejskiego Obserwatorium Południowego. Instrument Multi-Unit Spectroscopic Explorer (MUSE) na teleskopie uchwycił strumień materii emanujący z młodej gwiazdy. HH 1177 odkryto głęboko w obłoku gazu w galaktyce.

„Wykryliśmy dżet wydobywający się z tej młodej masywnej gwiazdy, a jego obecność jest oznaką trwającej akrecji dysku” – powiedział McLeod.

Aby dowiedzieć się, czy wokół gwiazdy znajduje się dysk, zespół musiał zmierzyć, jak szybko gęsty gaz porusza się wokół gwiazdy.

Kiedy materia zostaje przyciągnięta do młodej, rozwijającej się gwiazdy, nie spada ona od razu O istocie niebiańskiej. Zamiast tego materia spłaszcza się i krąży wokół gwiazdy, tworząc strukturę przypominającą dysk. Dysk obraca się szybciej w swoim środku. Różnica prędkości może pomóc astronomom określić, czy wokół gwiazdy utworzył się dysk.

„Częstotliwość światła zmienia się w zależności od tego, jak szybko światło emitujące gaz zbliża się do nas lub od nas” – stwierdził w oświadczeniu współautor badania, dr Jonathan Henshaw, pracownik naukowy na Uniwersytecie Johna Morrisa w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii. To samo zjawisko, które występuje, gdy syrena ambulansu zmienia ton, gdy Cię mija, a częstotliwość dźwięku zmienia się z wyższej na niższą.

Obserwacje ALMA umożliwiły dokonanie szczegółowych pomiarów rotacji dysku.

Młode gwiazdy nie są jedynymi zjawiskami niebieskimi, które zawierają dyski akrecyjne. Supermasywne czarne dziury też to mają Cienkie, gorące krążki materiału Krąży wokół nich i żeruje na nich.

„Żyjemy w epoce szybkiego postępu technologicznego, jeśli chodzi o obiekty astronomiczne” – powiedział McLeod. „Możliwość badania powstawania gwiazd w tak niesamowitych odległościach i w innej galaktyce jest bardzo ekscytująca”.