15 lipca, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Odkrycie ogromnej masy emisji termicznych zakopanych pod powierzchnią Księżyca

Odkrycie ogromnej masy emisji termicznych zakopanych pod powierzchnią Księżyca

Duży blok granitu, który powoli wydzielał ciepło, został odkryty pod kraterem na Księżycu. To nie science fiction, to starożytny wulkan. Księżyc miał pola lawy i erupcje wulkanów, ale astronomowie tak naprawdę nie znaleźli typowego wulkanu podobnego do Ziemi – dopóki nie przyjrzeli się temu, co znajdowało się pod kraterami Compton i Belkowitz po drugiej stronie Księżyca.

Granit nie jest zbyt powszechny poza Ziemią, więc znalezienie go na Księżycu jest bardzo ekscytujące. Na naszej planecie tworzą się głęboko pod powierzchnią, zwykle pod wulkanem, gdzie magma może się schładzać i krystalizować. Aby zrobić granit, bardzo pomaga obecność wody i tektoniki płyt. Zespół wykorzystał kombinację danych z chińskich i amerykańskich orbiterów księżycowych, aby wykryć tę emitującą ciepło masę pod powierzchnią, identyfikując bezprecedensowy proces wulkaniczny na Księżycu.

„Korzystając z instrumentu, który patrzy na fale mikrofalowe – dłuższe niż podczerwień – które zostały wysłane na Księżyc na obu chińskich orbiterach Chang’E 1 i 2, byliśmy w stanie sporządzić mapę temperatur podpowierzchniowych. Odkryliśmy, że jeden z tych podejrzanych wulkany, znane jako Compton-Belkovitch, absolutnie jarzyły się na falach mikrofalowych” – powiedział w oświadczeniu główny badacz Matt Siegler z Planetary Science Institute. oświadczenie.

„Oznacza to, że jest gorąco, niekoniecznie na powierzchni, jak widać w podczerwieni, ale pod powierzchnią. Jedynym sposobem wyjaśnienia tego jest dodatkowe ciepło pochodzące gdzieś poniżej cechy w głębokiej skorupie księżycowej” Więc Compton Belkowitz, który Uważa się, że jest wulkanem, który również ukrywa pod sobą duże źródło ciepła.

Na Księżycu odkryto dowody nowego procesu wulkanicznego.

Źródło zdjęcia: Siegler i in., Nature, lipiec 2023 r

Dane pokazują bogatą w krzem powierzchnię o szerokości 20 kilometrów (12 mil), która ich zdaniem jest kalderą tego starożytnego wulkanu. Temperatura jest tam o 10 stopni Celsjusza wyższa niż w otaczających obszarach, ale nie jest to spowodowane magmą pod powierzchnią – ostatnia erupcja wulkanu miała miejsce 3,5 miliarda lat temu – to efekt radioaktywnych pierwiastków, które utknęły w skale.

READ  Pięćdziesiąt dwa kolejne satelity Starlink gotowe do wystrzelenia dzisiaj — lot kosmiczny teraz

„Interpretujemy ten przepływ konwekcyjny jako spowodowany przez granitowe ciało bogate w materiał radioaktywny poniżej kaldery” – powiedział dr Siegler. Powiedział. „Prawdę mówiąc, byliśmy trochę zdumieni, kiedy to znaleźliśmy: na szczęście moja żona, dr Rita Economos, jest w rodzinie geochemikiem, więc dzięki jej wskazówkom udało nam się zebrać możliwą geologiczną przyczynę anomalia termiczna”.

Jak wyjaśnia dr Economos: „To odkrycie to komora kąpielowa o szerokości 50 km. Batolit to rodzaj skały wulkanicznej, która powstaje, gdy lawa wznosi się do skorupy ziemskiej, ale nie wybucha na powierzchni. El Capitan i Half Dome w Yosemite, Kalifornia to przykłady Na podobnych granitowych głazach, które wynurzyły się na powierzchnię.

Obecność tak dużego złoża granitu, jakiego byś się nie spodziewał, wskazuje, że na Księżycu mogą istnieć inne regiony, w których można znaleźć granit. Może też gdzie indziej w Układzie Słonecznym.

Wyniki są zgłaszane w czasopiśmie Natura.