19 maja, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Misja Starlink w środę z Florydy

Misja Starlink w środę z Florydy

On gra

Podsumowanie uruchomienia: Przewiń w dół, aby obejrzeć transmisję na żywo ze startu rakiety SpaceX Falcon 9 w środę, 8 maja, z Cape Canaveral w ramach misji Starlink 6-56.

Przygotuj się na wystrzelenie rakiety SpaceX Falcon 9 dziś po południu z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego.

Witamy w relacji na żywo zespołu kosmicznego FLORIDA TODAY z misji SpaceX Starlink 6-56 o 14:42 czasu wschodniego z lądowiska 39A. Pierwotnie docelowy start miał nastąpić o godzinie 11:00, ale firma ogłosiła trzy opóźnienia, opóźniając start do końca dzisiejszego okna.

Falcon 9 wyśle ​​konstelację satelitów internetowych Starlink, umieszczonych w konsoli na szczycie rakiety o wysokości 230 stóp.

Według 45. Eskadry Pogodowej Sił Kosmicznych, szanse na sprzyjającą pogodę wynoszą 90%, z niewielkimi obawami związanymi z chmurami cumulusów napędzanymi bryzą morską i umiarkowanym ryzykiem szkodliwej aktywności słonecznej.

Podczas tej misji nie przewiduje się żadnych boomów dźwiękowych w środkowej Florydzie. Po wzniesieniu się w niebo wzdłuż południowo-wschodniej trajektorii, wzmacniacz pierwszego stopnia rakiety będzie miał na celu wylądowanie na statku bezzałogowym SpaceX na morzu około 8 i pół minuty po starcie.

Przylądek Canaveral: Czy dzisiaj jest premiera? SpaceX, NASA i nadchodzący harmonogram wystrzelenia rakiety ULA na Florydzie

Zaktualizowano o 14:50: Pierwszy stopień rakiety Falcon 9 właśnie wylądował na pokładzie statku bezzałogowego SpaceX A Shortfall of Gravitas na Oceanie Atlantyckim, kończąc swoją trzecią misję.

„Błękitne morze i błękitne niebo przed lądowaniem Falcona 9” – napisali urzędnicy SpaceX w tweecie.

Aktualizacja 14:42: SpaceX właśnie wystrzeliło rakietę Falcon 9 z 23 satelitami Starlink z lądowiska 39A w KSC.

Aktualizacja o 14:37: Transmisja internetowa SpaceX prowadzona na platformie X (dawniej Twitterze) jest teraz publikowana powyżej, bezpośrednio pod zegarem odliczającym.

Start zaplanowano w ciągu pięciu minut od KSC.

Aktualizacja o 14:32: Dziesięć minut przed planowanym wystrzeleniem Falcona 9 przez SpaceX o 14:42 odliczanie przebiega zgodnie z planem. W KSC ​​nadal trwa tankowanie rakiet.

READ  Deszcz meteorów Lyrid osiąga swój szczyt w tym tygodniu, tuż przed pełnią różowego księżyca

Poniżej znajduje się lista pozostałych ważnych kamieni milowych odliczania. T minus:

 • 7 minut: Falcon 9 rozpoczyna chłodzenie silnika przed startem.
 • 1 minuta: Komputer dowodzenia lotem rozpoczyna końcowe kontrole przed startem; Ciśnienie w zbiorniku paliwa rozpoczyna się aż do osiągnięcia ciśnienia przelotowego.
 • 45 sekund: Dyrektor startu SpaceX sprawdza „rozpoczęcie startu”.
 • 3 sekundy: Moduł sterujący silnika steruje rozpoczęciem sekwencji zapłonu silnika.
 • 0 sekund: Sokół startujący 9.

Aktualizacja 14:27: Dzisiejsza misja to dopiero trzeci lot rakiety pierwszego stopnia Falcon 9, jak podaje SpaceX, co w dzisiejszych czasach jest marną sumą.

Booster wystrzelił wcześniej Crew-8 w marcu i misję Starlink. Po rozdzieleniu stopni załoga spodziewa się, że wzmacniacz wyląduje na statku bezzałogowym SpaceX A Shortfall of Gravitas na Oceanie Atlantyckim 8 minut i 18 sekund po starcie.

Aktualizacja o 14:17: „Pojazd i pogoda na Florydzie są obecnie gotowe do startu” – ogłosili urzędnicy SpaceX w tweecie.

Aktualizacja 14:07: SpaceX właśnie ogłosiło, że na lądowisku 39A trwa tankowanie rakiety Falcon 9.

Oznacza to, że popołudniowe odliczanie Starlink do startu o 14:42 zakończyło się bez dalszej zwłoki, w przeciwnym razie start będzie musiał zostać przełożony.

Aktualizacja 13:56: Fotograf i kamerzysta Florida Today, Craig Bailey, wykonał zdjęcie załóg United Launch Alliance zrzucających rakietę Atlas V i kapsułę Boeing Starliner z wyrzutni w pobliskim Launch Complex 41.

ULA planuje wymianę samoregulującego elektromagnetycznego zaworu nadmiarowego ciekłego tlenu, a nowy Starliner ma wystartować nie wcześniej niż 17 maja o godzinie 18:16.

Zaktualizowano o 13:30: Narodowa Służba Meteorologiczna podała, że ​​w stacji sił kosmicznych na przylądku Canaveral temperatura osiągnęła 90 stopni, przy umiarkowanym wskaźniku ciepła wynoszącym 96.

Po południu temperatura była o cztery stopnie wyższa niż oczekiwano. Inne uwagi meteorologiczne: Niebo częściowo zachmurzone; Wiatr południowy 9 mil na godzinę; I widoczność na 10 mil.

Hrabstwo Brevard ogłosiło zakaz palenia o godzinie 12:18, zakazując ognisk, ognisk i otwartego palenia. W obliczu utrzymującej się suchej pogody, która zwiększa ryzyko pożarów lasów.

READ  Naukowcy odkrywają „zaginiony świat” w australijskiej skale sprzed miliarda lat | Wiadomości z nauki i technologii

Aktualizacja o 13:00: Ostatni start SpaceX z Space Coast na Florydzie miał miejsce niecałe 48 godzin temu.

Właśnie wtedy misja Starlink 6-57 wystartowała w poniedziałek o 14:14 z kompleksu startowego 40 na stacji sił kosmicznych Cape Canaveral.

Tak jak dzisiaj zaprogramowano rakietę Falcon 9, rakieta ta wyrzuciła 23 szerokopasmowe satelity na niską orbitę okołoziemską po trajektorii południowo-wschodniej.

Zaktualizowano o 12:30: Załogi SpaceX mają dziś wieczorem wystrzelić rakietę Falcon 9 z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii.

Misja o 22:48 EDT wyniesie 20 satelitów Starlink – w tym 13 z możliwością bezpośredniej komunikacji komórkowej – na niską orbitę okołoziemską ze Space Launch Complex 4 East.

Aktualizacja 11:56: SpaceX ogłosiło trzecie opóźnienie, przekładając dzisiejszą próbę startu na koniec okna startowego o 14:42.

W razie potrzeby więcej możliwości startu będzie dostępnych w czwartek od godz. 10:16

Aktualizacja 11:45: Narodowa Służba Pogodowa prognozuje, że dzisiejszego popołudnia na pobliskiej stacji kosmicznej Cape Canaveral będzie słoneczne niebo, maksymalna temperatura około 86 stopni, a południowo-wschodni wiatr osiągnie prędkość od 10 do 25 mil na godzinę. Prędkość wiatru może sięgać 20 mil na godzinę.

Tweet z NWS powiedział, że od dnia dzisiejszego do piątku będzie najcieplejsza pogoda, jaką w tym roku widziała środkowo-wschodnia Floryda – z przewidywanymi rekordowo wysokimi temperaturami.

Aktualizacja 11:18: Kolejne opóźnienie: SpaceX planuje dzisiejszy start o godzinie 14:10.

Zaktualizowano o 11:00: Chociaż dzisiejszy cel startu został opóźniony, urzędnicy ds. zarządzania kryzysowego hrabstwa Brevard aktywowali zespół wsparcia agencji przed nadchodzącym startem Falcona 9 firmy SpaceX.

Aktualizacja 10:35: Misja SpaceX Starlink wystartuje dzisiaj z lądowiska KSC 39A, znajdującego się w odległości krótkiego spaceru od pobliskiego kompleksu startowego 41 na stacji sił kosmicznych Cape Canaveral.

To stąd United Launch Alliance Atlas V wyśle ​​astronautów NASA Sonny’ego Williamsa i Butcha Wilmore’a na Międzynarodową Stację Kosmiczną podczas inauguracyjnej misji załogowej statku kosmicznego Boeing Starliner.

READ  NASA przygotowuje się do uruchomienia misji Artemis 1 w przyszłym tygodniu

Po poniedziałkowych pracach historyczny start Starlinera odbędzie się nie później niż o 18:16 17 maja.

Zaktualizowano 10:05: Mamy dwuipółgodzinne opóźnienie startu. SpaceX właśnie ogłosiło nowy docelowy czas startu wynoszący 13:34

Spółka nie podała publicznie przyczyny opóźnienia.

Aktualizacja 9:50: Poniżej znajduje się lista najważniejszych nadchodzących wydarzeń związanych z odliczaniem dla SpaceX. T minus:

 • 38 minut: Dyrektor startu SpaceX sprawdza „wystrzelenie” ładunku paliwa.
 • 35 minut: Rozpoczyna się załadunek nafty rakietowej i pierwszy etap ciekłego tlenu.
 • 16 minut: Rozpoczyna się drugi etap ładowania ciekłym tlenem.
 • 7 minut: Falcon 9 rozpoczyna chłodzenie silnika przed startem.
 • 1 minuta: Komputer dowodzenia lotem rozpoczyna końcowe kontrole przed startem; Ciśnienie w zbiorniku paliwa rozpoczyna się aż do osiągnięcia ciśnienia przelotowego.
 • 45 sekund: Dyrektor startu SpaceX sprawdza, czy start jest gotowy.
 • 3 sekundy: Moduł sterujący silnika steruje rozpoczęciem sekwencji zapłonu silnika.
 • 0 sekund: Liście.

Aktualizacja 9:29: Dodatkowe szczegóły z prognozy SpaceX Starlink 6-56 45 Dywizjonu Pogodowego:

„Oś wysokiego ciśnienia przebiega obecnie przez środkową Florydę i pozostanie na tym miejscu przez kilka następnych dni” – głosi prognoza.

„Zasięg wilgotności jest ograniczony do najniższych poziomów atmosfery, zatem ryzyko naruszenia zasady dotyczącej chmur cumulusowych w momencie pojawienia się bryzy morskiej w godzinach południowych będzie niewielkie” – czytamy w prognozie.

Najnowsze wiadomości ze stacji sił kosmicznych na Przylądku Canaveral i Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego należącego do NASA można znaleźć na stronie floridatoday.com/space.

Ricka Neila Jest korespondentem kosmicznym „Floryda Today”. Skontaktuj się z Nealem [email protected]. Twitter/X: @Rick Neal1

Przestrzeń jest dla nas ważna, dlatego pracujemy nad zapewnieniem jak największego zasięgu działalności przemysłowej i startów na Florydzie. Takie dziennikarstwo wymaga czasu i zasobów. Wesprzyj go subskrybując tutaj.