24 lutego, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Odkrycie „gigantycznych” robaków drapieżnych mających ponad pół miliarda lat w północnej Grenlandii

Odkrycie „gigantycznych” robaków drapieżnych mających ponad pół miliarda lat w północnej Grenlandii

Ten artykuł został zrecenzowany według Science Proces edycji
I Zasady.
Redaktorzy Przy zapewnieniu wiarygodności treści wyróżniono następujące cechy:

Weryfikacja faktów

Publikacja recenzowana

zaufane źródło

Korekta

Grenlandia. Źródło: domena publiczna Unsplash/CC0

× Zamknąć

Grenlandia. Źródło: domena publiczna Unsplash/CC0

We wczesnym kambryjskim stanowisku skamieniałości Sirius Basset w północnej Grenlandii odkryto skamieliny nowej grupy drapieżników. Te duże robaki mogły należeć do pierwszych mięsożerców, którzy skolonizowali słup wody ponad 518 milionów lat temu, ujawniając wcześniejszą linię drapieżników, o istnieniu której naukowcy nie mieli pojęcia.

Nowe skamieniałe zwierzęta nazwano „Temurbestia”, co po łacinie oznacza „potwory terrorystyczne”. Ozdobiony płetwami po obu stronach ciała, charakterystyczną głową z długimi czułkami i masywnymi szczękami w pysku, osiągający ponad 30 cm długości, był jednym z największych pływających zwierząt wczesnego kambru.

„Wcześniej wiedzieliśmy, że prymitywne stawonogi były dominującymi drapieżnikami w kambrze, co było niezwykle dziwnie wyglądającą anomalią” – powiedział dr Jacob Vinther z Schools of Earth and Biosciences na Uniwersytecie w Bristolu, jeden z głównych autorów badania. „Jednak Timorbestia to odlegli, ale bliscy krewni żywych strzałek, czyli chaetognatów. Są to znacznie mniejsze drapieżniki występujące w dzisiejszych oceanach, które żywią się małym zooplanktonem”.

„Nasze badania pokazują, że te starożytne ekosystemy oceaniczne były dość złożone i obejmowały kaskadę pokarmową, która umożliwiała współistnienie kilku poziomów drapieżników”.

„Timorbestia były w swoich czasach gigantami i znajdowały się na szczycie łańcucha pokarmowego. To czyni je porównywalnymi pod względem znaczenia z niektórymi z najlepszych mięsożerców współczesnych oceanów, takimi jak rekiny i foki z okresu kambryjskiego”.

W skamieniałym układzie pokarmowym Timorbestii badacze odkryli szczątki pospolitego pływającego stawonoga zwanego izomorfami. „Widzimy, że te stawonogi były źródłem pożywienia dla wielu innych zwierząt” – powiedział Morten Lunde Nielsen, były doktorant. student w Bristolu i część obecnego badania.

„Są bardzo powszechne na Syriuszu Bassecie i miały długie kolce ochronne, skierowane do przodu i do tyłu. Jednak najwyraźniej nie udało im się całkowicie uniknąć tego losu, ponieważ Timorpestia gryzł je w dużych ilościach”.

Arrowwormy należą do najstarszych skamieniałości zwierząt żyjących w okresie kambru. Podczas gdy stawonogi pojawiają się w zapisie kopalnym od około 521 do 529 milionów lat temu, ślady strzałek można prześledzić co najmniej 538 milionów lat temu.

Dr Vinther wyjaśnił: „Zarówno strzałki, jak i bardziej prymitywne robaki, Timorpestia, były pływającymi drapieżnikami. Możemy więc założyć, że najprawdopodobniej były to drapieżniki, które dominowały w oceanach przed pojawieniem się stawonogów. Prawdopodobnie ich linia genetyczna liczyła około 10-10 osobników. osoby. 15 milionów lat, zanim zostaną zastąpione przez inne, odnoszące większe sukcesy grupy”.

Luke Parry z Uniwersytetu Oksfordzkiego, który brał udział w badaniu, dodał: „Timorbestia to naprawdę ważne odkrycie pozwalające zrozumieć, skąd pochodzą te drapieżniki ze szczękami. Obecnie strzałki mają na zewnętrznej stronie głowy niebezpieczne włosie służące do łapania zdobyczy, natomiast Robaki Timorbestia mają niebezpieczne włosie na zewnętrznej stronie głowy, służące do łapania zdobyczy. „Ma szczęki w głowie”.

„To właśnie widzimy u współczesnych mikroskopijnych robaków szczękowych – organizmów, które strzałki mają wspólnego z przodkiem ponad pół miliarda lat temu. Timorbestia i inne im podobne skamieliny zapewniają powiązania między blisko spokrewnionymi organizmami, które dziś wyglądają zupełnie inaczej”.

„Nasze odkrycie potwierdza ewolucję robaków strzałkowatych” – dodał Tae-Yun Park z Koreańskiego Instytutu Badań Polarnych, kolejny starszy autor i kierownik ekspedycji terenowej. „Żywe strzałki mają odrębny ośrodek nerwowy na odwłoku, zwany zwojem brzusznym. Jest to cecha całkowicie unikalna dla tych zwierząt”.

„Znaleźliśmy to zachowane w Timorbestii i innej skamieniałości zwanej Amiscoia. Ludzie debatowali, czy Amiscoia była blisko spokrewniona ze strzałkami w ramach ich ewolucyjnej linii łodygi. Zachowanie tych unikalnych zwojów brzusznych daje nam większą pewność co do tej hipotezy”.

„Jesteśmy bardzo podekscytowani odkryciem tak wyjątkowych drapieżników na Sirius Basset. Podczas serii wypraw do bardzo odległego Sirius Basset na dalekiej północy Grenlandii, na ponad 82,5 stopnia szerokości geograficznej północnej, zebraliśmy ogromną różnorodność ekscytujących zwierząt.” Nowość organizmy. „Dzięki niezwykłemu i wyjątkowemu zachowaniu Syriusza Bassetta możemy również ujawnić ekscytujące szczegóły anatomiczne, w tym układ trawienny, anatomię mięśni i układ nerwowy”.

„W nadchodzących latach będziemy mieli do udostępnienia wiele ekscytujących wyników, które pomogą pokazać, jak wyglądały i ewoluowały pierwsze ekosystemy zwierzęce” – podsumował dr Park.

Praca jest opublikowany W magazynie Postęp nauki.

więcej informacji:
Tae-yeon Park i in., Kolekcja Giant Stem Chaetognath, Postęp nauki (2024). doi: 10.1126/sciadv.adi6678. www.science.org/doi/10.1126/sciadv.adi6678

Informacje o magazynie:
Postęp nauki


READ  Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ukazuje niespotykaną dotąd klarowność Urana i jego pierścieni