28 kwietnia, 2024

Novak Djokovic pokonuje Carlosa Alcaraza i wygrywa decydujący finał ATP Finals z Sinnerem |  Finały ATP

Novak Djokovic pokonuje Carlosa Alcaraza i wygrywa decydujący finał ATP Finals z Sinnerem | Finały ATP

Przez większą część sezonu Carlos Alcaraz był jedynym zawodnikiem, który w największych turniejach na całym świecie w równym stopniu mierzył się z Novakiem Djokoviciem. Ale chociaż ta para połączyła siły, aby stworzyć kilka wspaniałych klasyków, a Alcaraz miał za sobą niesamowity rok, ostatecznie Djokovic wciąż jest sam.

W sobotni wieczór w Turynie światowy numer jeden potwierdził swój niekwestionowany status najlepszego zawodnika na świecie, wykonując oszałamiający występ, pokonując z łatwością Alcaraz 6:3, 6:2 i docierając do dziewiątego finału ATP Finals. Jeśli wygra, będzie to jego siódmy tytuł.

Tym samym o ostatnim ważnym spotkaniu sezonu ATP zadecyduje fascynujący rewanż, w którym Djokovic zmierzy się ze swoim zwycięzcą fazy grupowej, Jannikiem Sinnerem. Włoch kontynuował swoją niesamowitą formę, pokonując Daniila Miedwiediewa 6:3, 6:7 (4), 6:1 i docierając do największego finału w swojej młodej karierze.

W zwykłym turnieju pucharowym dwóch najlepszych graczy nie zmierzy się ze sobą w półfinale. Ich obecność na tym etapie była wynikiem niemal eliminacji Djokovica w fazie grupowej, zanim zakwalifikował się na drugim miejscu za Sinnerem.

Jak często miało to miejsce w karierze Djokovica, gdy było to naprawdę ważne, był tam. Pierwszy set pomiędzy dwoma najlepszymi zawodnikami świata rozegrany został w zapierającym dech tempie, a obaj zawodnicy wyraźnie uderzali piłkę i bez wahania atakowali.

Niesamowity atletyzm Novaka Djokovica można było zobaczyć, gdy pokonał Carlosa Alcaraza. Zdjęcia: Marco Albuzzi/La Presse/Shutterstock

Jednak Djokovic po prostu grał na wyższym poziomie. Gdy Alcaraz serwował przy stanie 3-4, Serb skutecznie sparował swój pierwszy strzał, a w miarę kontynuowania wymiany ciosów bezlitośnie celuł w bekhend Alcaraza, aż ten upadł. Mając gwarantowaną przerwę, Djokovic znakomicie zaserwował seta.

Po secie i przerwie, która szybko zbliżała się porażką, Alcaraz dokonał ostatecznej konfrontacji. Przy stanie 2-3 Djokovic dał z siebie wszystko przy serwowaniu, ratując siebie, dwukrotnie osiągając break point serią potężnych forhendów. Od 15 do 40 lat Djokovic odpowiedział podniesieniem swojego poziomu do stratosfery. Obronił drugi break point dzięki oszałamiającemu forhendowi po wielooktanowym 23-strzałowym rajdzie, po czym wykończył oszałamiającego zwycięzcę sprzęgła. Kiedy morale Alcaraz zostało zniszczone, Djokovic pobiegł po zwycięstwo.

READ  Źródła: Tottenham i Bayern zgadzają się na ponad 100 milionów euro za Kane'a

Ostatecznie radość Djokovica została przyćmiona, ponieważ samo zwycięstwo powiedziało wszystko. To był świetny sezon dla Alcaraz. Utrzymał swój dziewiczy wynik, utrzymał drugie miejsce i w wieku 20 lat pozostaje godnym pretendentem do czołowego miejsca w rankingu. Ale teraz, nawet po tylu latach, Djokovic jest lepszy.

Jannik Sinner świętuje po półfinałowym zwycięstwie nad Rosjaninem Daniilem Miedwiediewem. Zdjęcie: Tiziana Fabi/AFP/Getty Images

W niemal każdym innym scenariuszu w tym roku, gdyby Alcaraz odpadł z turnieju, a Djokovic rywalizował na tak wysokim poziomie, 36-latek byłby faworytem do zwycięstwa. Ale główny bohater tego turnieju czekał już na niego w finale, aż do teraz.

Sinner przybywa do Turynu po oszałamiającym jesiennym biegu, który zapewnił mu dwa tytuły i awans na czwarte miejsce w światowych rankingach w swojej karierze. Przed rodzimymi kibicami 22-latek nabrał jeszcze większej dynamiki, obmyślając swoją pozycję. Droga do finału z niepokonanym rekordem 4-0. Sinner nie tylko połączył swoje potężne uderzenia po ziemi w idealnym momencie z coraz bardziej trójwymiarową grą, ale odkrył także wytrzymałość psychiczną i zdecydowanie, które czasami mu umykały.

Pokonanie Djokovica w ważnym turnieju to jedno z najważniejszych osiągnięć współczesnego tenisa męskiego, jednak Sinner w jakiś sposób postawił sobie trudniejsze wyzwanie.

Po pokonaniu Djokovica 7:5, 6:7 (5), 7:6 (2), a następnie zapewnieniu sobie miejsca w półfinale dzięki zwycięstwu w trzech setach nad Holgerem Röhnem w czwartkowy wieczór, przypieczętowało to spotkanie poza jego turnieju marzeń, Sinner powinien zostać jedynym graczem w historii, który dwukrotnie pokonał Djokovica w grze pojedynczej w tym samym turnieju.