12 kwietnia, 2024

MSPStandard

Znajdź wszystkie najnowsze artykuły i oglądaj programy telewizyjne, reportaże i podcasty związane z Polską

Naukowcy odkryli, że spłukiwanie toalety bez pokrywy może powodować choroby

Naukowcy odkryli, że spłukiwanie toalety bez pokrywy może powodować choroby

W nowym eksperymencie naukowcy z University of Colorado Boulder byli w stanie zwizualizować unoszące się w powietrzu cząsteczki, niewidoczne gołym okiem, które są uwalniane do powietrza podczas spłukiwania toalety bez pokrywy. (University of Colorado Boulder, YouTube)

Szacowany czas czytania: 2-3 minuty

TORONTO — Jeśli myślałeś, że spłukiwanie toalety nie może być bardziej niebezpieczne, pomyśl jeszcze raz.

W nowym eksperymencie z użyciem jasnozielonych laserów i sprzętu fotograficznego, Naukowcy z University of Colorado Boulder Byli w stanie zwizualizować unoszące się w powietrzu cząsteczki, niewidoczne gołym okiem, uwalniane do powietrza podczas spłukiwania toalety bez pokrywy.

Chociaż naukowcy od ponad 60 lat wiedzą, że te małe cząsteczki są uwalniane do powietrza podczas czyszczenia, to badanie, opublikowane w Scientific Reports, jest pierwszym, które bezpośrednio to wizualizuje i jest w stanie zmierzyć, jak szybko cząsteczki się rozprzestrzeniają .

Oto niepokojąca część: cząstki te mogą przenosić patogeny, w tym bakterie, wirusy lub inne mikroorganizmy, które mogą powodować choroby, co może stanowić potencjalne zagrożenie w publicznych toaletach.

Te maleńkie kropelki wody mogą przenosić patogeny, takie jak Escherichia coli, Clostridium difficile, norowirusy i adenowirusy, i chociaż wiele wcześniejszych badań wykazało, że te patogeny mogą żyć w muszli klozetowej przez dziesiątki spłukiwań, wzrost potencjalnego ryzyka narażenia może być przyczyną z troski. .

Naukowcy donoszą, że w ciągu zaledwie ośmiu sekund cząsteczki wystrzeliwują z zawrotną prędkością 6,6 stopy na sekundę, osiągając 4,9 stopy nad toaletą.Większe kropelki wydają się lądować na powierzchni w ciągu kilku sekund, podczas gdy mniejsze wydają się pozostawać w powietrzu przez kilka minut. znaleziono badanie, a nawet więcej.

Naukowcy zwracają uwagę na znaczenie zrozumienia wpływu tych cząstek w celu złagodzenia narażenia. John Crimaldi, główny autor badania i profesor inżynierii lądowej, środowiskowej i architektonicznej, powiedział w komunikacie prasowym z badania. „Tworząc ekscytujące wizualizacje tego procesu, nasze badanie może odegrać ważną rolę w przekazywaniu wiadomości dotyczących zdrowia publicznego”.

powiązane historie

Najnowsze historie naukowe

Więcej historii, które mogą Cię zainteresować

READ  Wybór niewiedzy: 40% unika wiedzy dla samolubnego zysku